Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 6-ին գերմանական earMUSIC/Edel ընկերությունը կթողարկի Who Cares խմբի սինգլը, որը Իէն Գիլանը (Deep Purple) եւ Թոնի Այոմին (Black Sabbath, Heaven and Hell) ստեղծել են Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնման նպատակով:
Սինգլի թողարկման նախաշեմին Թոնի Այոմին պատասխանել է Մեդիամաքսի հարցերին:
- WhoCares-ը դարձավ Իէն Գիլանի հետ ձեր համատեղ աշխատանքի առաջին փորձը 1983 թվականից հետո, երբ նա մեկ տարով դարձավ Black Sabbath-ի անդամ: Ինչպիսի՞ն էր այս նոր համագործակցությունը եւ արդյո՞ք զուգահեռներ անցկացրել եք առաջին եւ երկրորդ փորձերի միջեւ:
- Նոր փորձն ավելի լավն էր, քանի որ մենք աշխատում էինք կողք կողքի նստած, Իէնը եկել էր իմ տուն: Իսկ 1983 թվականին “Born Again” ալբոմի ձայնագրման ընթացքում մենք սկզբից ձայնագրեցինք բոլոր գործիքային հատվածները, այնուհետեւ Իէնը ձայնագրեց իր վոկալը: Այս անգամ մենք ավելի սերտ էինք համագործակցում, եւ ես բավականություն էի ստանում նրա հետ ընկերակցությունից:
- Դուք գրեցիք “Out of My Mind” երգն 2009 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանից վերադառնալուց անմիջապես հետո: Ինչպե՞ս էր դա տեղի ունենում:
- Ես մտածեցի րիֆը (riff), որն, իմ կարծիքով, պետք է դուր գար Իէնին: Նա հավանեց այն եւ հետո մենք աշխատում էինք միասին` երգն ամբողջությամբ «կառուցելու» համար: Բառերը գրել է Իէնը, այնպես որ բոլոր հարցերն ուղղեք նրան (ժպտում է):
- Պատմեք, թե ինչպե՞ս էր անցնում ձայնագրությունը լոնդոնյան Sarm Studios-ում 2010 թվականի հոկտեմբերին, որը միավորեց այնպիսի աստղերի, ինչպիսիք են դուք, Իէն Գիլանը, Ջոն Լորդը եւ Նիկո ՄքԲրեյնը:
- Ահավոր էր (ծիծաղում է): Իրականում, դա շատ ուրախ օր էր` չափազանց դրական եւ ոգեւորիչ մթնոլորտով:
- Ձեր դստեր ամուսինը` Լինդե Լինդստրյոմը HIM խմբից, նույնպես մասնակցեց “Out Of My Mind” երգի ձայնագրությանը` կատարելով գեղեցիկ սոլո: Ինչպե՞ս էր ընթանում աշխատանքը սեփական փեսայի հետ, դուք նրան որեւէ բան խորհուրդ տվե՞լ եք ձայնագրության ժամանակ:
- Լինդեն ինքը որոշեց, թե ինչ պետք է նվագի: Ես միայն ասացի նրան, թե երբ պետք է սկսվի նրա սոլոն: Նա ձայնագրեց իր մասն իմ ստուդիայում:
- Դուք Իէն Գիլանի հետ ստեղծել եք WhoCares-ը` Գյումրիում երաժշտական դպրոցի շինարարության համար միջոցներ հավաքելու նպատակով: Ըստ ծրագրի, դպրոցը պետք է պատրաստ լինի հաջորդ գարնանը. դուք կգա՞ք Հայաստան, որպեսզի տեսնեք այն:

Тони Айомми: “Я придумал рифф, и он понравился Гиллану” - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 6 мая немецкая earMUSIC/Edel выпустит в свет сингл группы WhoCares, которую Иэн Гиллан (Deep Purple) и Тони Айомми (Black Sabbath, Heaven and Hell) создали для восстановления музыкальной школы N 6 в Гюмри.
Накануне выхода сингла Тони Айомми ответил на вопросы Медиамакс.
- WhoCares стала первым опытом вашей совместной работы с Иэном Гилланом после 1983 года, когда он на год стал членом Black Sabbath. Каким было это новое сотрудничество и проводили ли вы параллели между старым и новым опытом?
- Новый опыт был лучше, поскольку мы работали, сидя рядом друг с другом, Иэн пришел ко мне домой. А в ходе записи альбома “Born Again” в 1983 году мы сперва записали все инструментальные партии, а потом Иэн наложил на них свой вокал. В этот раз мы сотрудничали теснее, и я наслаждался его компанией.
- Вы написали песню “Out of My Mind” сразу после возвращения из Армении в октябре 2009 года. Как это происходило?
- Я придумал рифф, который, как мне казалось, устроит Иэна. Он ему понравился и дальше мы вместе работали над тем, чтобы «построить» песню целиком. Слова написал Иэн, так что все вопросы к нему (улыбается).
- Расскажите, как проходила запись в лондонской Sarm Studios в октябре 2010 года, которая объединила таких звезд как вы, Иэн Гиллан, Джон Лорд и Нико МкБрейн.
- Ужасно (смеется)! На самом деле, это был веселый день с очень позитивной и вдохновляющей атмосферой.
- Муж вашей дочери Линде Линдстрем из группы HIM также принял участие в записи песни “Out Of My Mind”, сыграв красивое соло. Каково работать с собственным зятем, вы ему советовали что-то во время записи?
- Линде сам решил, что ему играть. Я только сказал ему, когда его соло должно начаться. Он записал свою часть у меня в студии, так что все было несложно.
- Вы создали WhoCares с Иэном Гилланом, чтобы собрать средства для строительства музыкальной школы в Гюмри. По плану школа должна быть готова следующей весной – вы приедете в Армению, чтобы увидеть ее?