Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 6-ին գերմանական earMUSIC/Edel ընկերությունը կթողարկի Who Cares խմբի սինգլը, որը Իէն Գիլանը (Deep Purple) եւ Թոնի Այոմին (Black Sabbath, Heaven and Hell) ստեղծել են Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնման նպատակով:
Սինգլի թողարկման նախաշեմին Թոնի Այոմին պատասխանել է Մեդիամաքսի հարցերին:
- WhoCares-ը դարձավ Իէն Գիլանի հետ ձեր համատեղ աշխատանքի առաջին փորձը 1983 թվականից հետո, երբ նա մեկ տարով դարձավ Black Sabbath-ի անդամ: Ինչպիսի՞ն էր այս նոր համագործակցությունը եւ արդյո՞ք զուգահեռներ անցկացրել եք առաջին եւ երկրորդ փորձերի միջեւ:
- Նոր փորձն ավելի լավն էր, քանի որ մենք աշխատում էինք կողք կողքի նստած, Իէնը եկել էր իմ տուն: Իսկ 1983 թվականին “Born Again” ալբոմի ձայնագրման ընթացքում մենք սկզբից ձայնագրեցինք բոլոր գործիքային հատվածները, այնուհետեւ Իէնը ձայնագրեց իր վոկալը: Այս անգամ մենք ավելի սերտ էինք համագործակցում, եւ ես բավականություն էի ստանում նրա հետ ընկերակցությունից:
- Դուք գրեցիք “Out of My Mind” երգն 2009 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանից վերադառնալուց անմիջապես հետո: Ինչպե՞ս էր դա տեղի ունենում:
- Ես մտածեցի րիֆը (riff), որն, իմ կարծիքով, պետք է դուր գար Իէնին: Նա հավանեց այն եւ հետո մենք աշխատում էինք միասին` երգն ամբողջությամբ «կառուցելու» համար: Բառերը գրել է Իէնը, այնպես որ բոլոր հարցերն ուղղեք նրան (ժպտում է):
- Պատմեք, թե ինչպե՞ս էր անցնում ձայնագրությունը լոնդոնյան Sarm Studios-ում 2010 թվականի հոկտեմբերին, որը միավորեց այնպիսի աստղերի, ինչպիսիք են դուք, Իէն Գիլանը, Ջոն Լորդը եւ Նիկո ՄքԲրեյնը:
- Ահավոր էր (ծիծաղում է): Իրականում, դա շատ ուրախ օր էր` չափազանց դրական եւ ոգեւորիչ մթնոլորտով:
- Ձեր դստեր ամուսինը` Լինդե Լինդստրյոմը HIM խմբից, նույնպես մասնակցեց “Out Of My Mind” երգի ձայնագրությանը` կատարելով գեղեցիկ սոլո: Ինչպե՞ս էր ընթանում աշխատանքը սեփական փեսայի հետ, դուք նրան որեւէ բան խորհուրդ տվե՞լ եք ձայնագրության ժամանակ:
- Լինդեն ինքը որոշեց, թե ինչ պետք է նվագի: Ես միայն ասացի նրան, թե երբ պետք է սկսվի նրա սոլոն: Նա ձայնագրեց իր մասն իմ ստուդիայում:
- Դուք Իէն Գիլանի հետ ստեղծել եք WhoCares-ը` Գյումրիում երաժշտական դպրոցի շինարարության համար միջոցներ հավաքելու նպատակով: Ըստ ծրագրի, դպրոցը պետք է պատրաստ լինի հաջորդ գարնանը. դուք կգա՞ք Հայաստան, որպեսզի տեսնեք այն:

Yerevan/Mediamax/. On May 6, German earMUSIC/Edel will release the CD single of WhoCares ad-hoc band, set up by the vocalist of "Deep Purple" Ian Gillan and the guitarist of "Black Sabbath" Tony Iommi for fundraising for the Armenian music school.
On the eve of the release Tony Iommi talked to Mediamax.
- WhoCares became your first experience of joint songwriting with Ian Gillan after he joined Black Sabbath for one year in 1983. What was this new experience like and have you drew some parallels between the new and old cooperation?
- The new one was better because we were sitting together, Ian came to my house. On “Born Again” we put down the backing tracks first and then Ian came and sang after. This was a closer collaboration, I enjoy his company.
- You wrote the song “Out of My Mind” right after visiting Armenia in October 2009. Can you please tell - how it happen? Who was “responsible” for what when writing this song?
- I had a riff that I thought would suit Ian. He liked it and we then worked together to build the complete song. The lyric is Ian's, you need to ask him!
- Please tell us how the recording session went at Sarm Studios in London last October that united such superstars as you, Ian, Jon Lord and Nicko McBrain.
- Terrible! No, a fun day, good vibes all round, very inspiring.
- Your daughter’s husband Linde Lindstrom from HIM band also contributed to the track with a beautiful solo. Was it easy - to work with your son-in-law? Did you advise him anything for this track?
- It was Linde's idea what to play. I just told him where I thought it should come, he did it at my studio, so it made it easier.
- WhoCares was created by you and Ian Gillan to raise funds to rebuild a music school in Armenia. The plan is to have the new scholl by next spring – will you come to Armenia to see your “baby”?