“Parada” ֆիլմի ցուցադրությունը չեղյալ է հայտարարվել` «չբացահայտված ճնշման հետեւանքով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 17-ին եւ 18-ին ժամը «Կոնգրես» հյուրանոցում կայանալիք "Parada” ֆիլմի հասարակական ցուցադրությունը չեղյալ է հայտարարվել:
Այս մասին այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնել է Հայաստանում Եվրոպական Միության Պատվիրակությունը, նշելով, «որ Կոնգրես հյուրանոցը անսպասելիորեն դուրս եկավ նախաձեռնությունից`չբացահայտված ճնշման հետեւանքով»:
«Հայաստանում Եվրոպական Միության Պատվիրակությունը եւ Գերմանիայի դեսպանությունը մտահոգված են մի քանի դահլիճների անսպասելի որոշումներով` ֆիլմի ցուցադրությունից հրաժարվելու մասին: Սա ապացուցում է, որ Հայաստանը հանդուրժողականության մասին իրազեկվածության կարիք ունի: Կազմակերպիչները վստահեցնում են, որ ֆիլմի ցուցադրության համար կընտրվի նոր վայր ու ժամկետ», - այսօր հայտնել է Եվրամիության Պատվիրակությունը:
Հոկտեմբերի 15-ին Եվրամիության Պատվիրակությունը հայտնել էր.
«Ֆիլմի ցուցադրությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների մասին իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված ԵՄ միջոցառումների մաս է կազմում եւ ուղղված է LGBT (լեսբուհիներ, միասեռականներ, բիսեքսուալներ եւ տրանսգենդերներ) համայնքի ներկայացուցիչների հանդեպ խտրական վերաբերմունքի դեմ: Ցուցադրությունները, որոնք ի սկզբանե ծրագրված էին հոկտեմբերի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում, հետաձգվել էին հասարակական ճնշման պատճառով: Հայաստանում ԵՄ Պատվիրակության ղեկավար Տրայան Խրիստեան եւ ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելը նշել են, որ “Parada”-ն հանդուրժողականության մասին ֆիլմ է, որը չի վիրավորում որեւէ մեկի զգացումները եւ կարծիքներ չի պարտադրում: Հոկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ դեսպանները նշել են, որ նրանք, ովքեր ցանկանում են դիտել ֆիլմը, պետք է դա անելու հնարավորություն ունենան, իսկ նրանք, ովքեր դրան դեմ են՝ իրավունք ունեն հայտնել իրենց կարծիքը»:

Yerevan/Mediamax/. The screenings of the film Parada scheduled for 17 and 18 October have been cancelled.
“The EU Delegation to Armenia and the Embassy of Germany to Yerevan apologise to the interested public for the last-moment notice, caused by the sudden withdrawal of Congress Hotel from the initiative, due to unidentified pressure. The EU Delegation and the German Embassy are concerned by the abrupt refusal of several venues to show the film, given that they initially agreed to host the screenings. This highlights the need for further awareness on tolerance in Armenia. The organisers affirm that the film viewing, which is part of the EU human rights activities, will be rescheduled so that those interested in seeing the film can do so”, EU Delegation said today.
“The film is part of the European Union activities for promoting human rights awareness in Armenia, and relates to non-discrimination of Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender (LGBT) persons. The screenings, initially planned for the second week of October, were postponed when the agreed venues were cancelled the events due to public pressure. Traian Hristea, the Head of the EU Delegation to Armenia and Reiner Morell, the Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia noted that Parada is a film about tolerance, which does not offend anyone, nor impose opinions. During a press conference on 9 October, the Ambassadors asserted that those who want to watch the film should have the opportunity to do so, while those who stand against it, have the right to express their opinion”, EU Delegation said earlier this week.