Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդկային եղբայրության «Զայեդ» մրցանակն այսօր հայտարարել է 2026 թվականի մրցանակակիրներին:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագիրն արժանացել է Մրցանակի հանձնաժողովի բարձր գնահատանքի՝ որպես երկու պետությունների կողմից իրականացվող խաղաղության, երկխոսության, հարաբերությունների կարգավորման եւ հակամարտության լուծման գործընթաց։
«Մրցանակն ընդգծում է, որ հաշտեցումը մեկանգամյա գործողություն չէ, այլ՝ շարունակական եւ հետեւողական ուղի»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրությունում:
ՀՀ կառավարությունից հայտնել են, որ մրցանակը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կհանձնվի փետրվարին Աբու Դաբիում։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նույնպես արժանացել է «Զայեդ» մրցանակի:
Մեդիամաքսը նշում է որ 2025 թվականի հուլիսի 10-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները հանդիպել էին Աբու Դաբիում, որտեղ պայմանավորվել էին խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման մասին: Այս տեղի ունեցավ մոտ մեկ ամիս անց Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ:

Yerevan /Mediamax/. The agreement on the establishment of peace and interstate relations between Armenia and Azerbaijan has been highly appreciated by the “Zayed” Prize Committee.
“The award emphasizes that reconciliation is not a one-time action, but a continuous and consistent path,” the Armenian government said in a news release.
According to it, the award will be presented to Prime Minister Nikol Pashinyan in February in Abu Dhabi.
Azerbaijani outlets have also reported that Azerbaijani President Ilham Aliyev has also been granted the “Zayed” Award.
Mediamax notes that on July 10, 2025, the leaders of Armenia and Azerbaijan met in Abu Dhabi, where they agreed to initial a peace agreement. The initialing took place about a month later in Washington, in the presence of US President Donald Trump.