Մեկնարկում է «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի հայտերի ընդունումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» 2026 թվականի ուսումնաճանաչողական ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը:
Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքի 13-18 տարեկան պատանիներին եւ երիտասարդներին երկու շաբաթ անցկացնել Հայաստանում, բացահայտել հայրենիքը եւ ամրապնդել ազգային ինքնությունը:
Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի (արեւելահայերեն, արեւմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգի, պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի եւ արվեստի գործիչների հետ, մարզական եւ մշակութային միջոցառումներ:
«Քայլ դեպի տուն»-ն այս տարի կանցկացվի 5 փուլով՝ հունիսի 12-ից օգոստոսի 19-ը, եւ կընդունի 600 սփյուռքահայ պատանու:
Ծրագրի հայաստանյան մասի բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՀ կառավարությունը:
Մասնակիցներն ինքնուրույն պետք է հոգան Հայաստան ժամանման եւ երկրից մեկնման տրանսպորտային ծախսերը, ձեռք բերեն երկշաբաթյա ճամփորդական ապահովագրություն:
Ծրագրի մասնակցության հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը փետրվարի 25-ն է:
Ծրագրի մանրամասներին ծանոթանալու եւ դիմելու համար անհրաժեշտ է այցելել  այս հղումով http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun

Applications open for the Step Toward Home 2026 Program - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Armenia’s Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs has announced the opening of applications for the Step Toward Home 2026 educational program.
This program gives Diaspora Armenian youth aged 13 to 18 an opportunity to embark on a two-week journey to Armenia, fostering a deeper connection to their homeland and enhancing their sense of national identity.
The program includes courses in both Eastern and Western Armenian, classes focusing on national songs and dances, tours to historical and cultural landmarks, museums, and educational institutions, meetings with state officials, public figures, cultural leaders, and artists, participation in sports and various cultural events.
The program will run in five phases from June 12 to August 19, 2026, and will host a total of 600 Diaspora Armenian youth.
All expenses within Armenia will be funded by the Government of the Republic of Armenia.
Participants are responsible for their own transportation to and from Armenia and must secure a two-week travel insurance.
The application deadline is February 25, 2026.
To learn more about the program and submit applications follow the link: http://diaspora.gov.am/en/programs/24/qayl_depi_tun.