Մեկնարկում է «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի հայտերի ընդունումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» 2026 թվականի ուսումնաճանաչողական ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը:
Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքի 13-18 տարեկան պատանիներին եւ երիտասարդներին երկու շաբաթ անցկացնել Հայաստանում, բացահայտել հայրենիքը եւ ամրապնդել ազգային ինքնությունը:
Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի (արեւելահայերեն, արեւմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգի, պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի եւ արվեստի գործիչների հետ, մարզական եւ մշակութային միջոցառումներ:
«Քայլ դեպի տուն»-ն այս տարի կանցկացվի 5 փուլով՝ հունիսի 12-ից օգոստոսի 19-ը, եւ կընդունի 600 սփյուռքահայ պատանու:
Ծրագրի հայաստանյան մասի բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՀ կառավարությունը:
Մասնակիցներն ինքնուրույն պետք է հոգան Հայաստան ժամանման եւ երկրից մեկնման տրանսպորտային ծախսերը, ձեռք բերեն երկշաբաթյա ճամփորդական ապահովագրություն:
Ծրագրի մասնակցության հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը փետրվարի 25-ն է:
Ծրագրի մանրամասներին ծանոթանալու եւ դիմելու համար անհրաժեշտ է այցելել  այս հղումով http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun

Ереван /Медиамакс/. Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Армении начинает прием заявок для участия в образовательно-культурной программе «Шаг к дому-2026» для подростков диаспоры.
Программа дает возможность юношам и девушкам из диаспоры в возрасте от 13 до 18 лет провести две недели в Армении.
Программа включает: уроки армянского языка (восточноармянский, западноармянский), арменоведения, национальной песни и танца, посещения историко-культурных мест и образовательных учреждений Армении, встречи с государственными, общественными деятелями, представителями культуры и искусства; участие в спортивных и культурных мероприятиях.
В этому году «Шаг к дому» пройдет в 5 потоков с 12 июня по 19 августа для 600 подростков из армянской диаспоры.
Все расходы в рамках 13-дневной программы на территории Армении покрывает правительство Армении.
Участникам необходимо самостоятельно оплатить транспортные расходы по приезду и отъезду и приобрести двухнедельную туристическую страховку.