Հունիսի 5-ին կբացվի «80-ականներն այսօր» ցուցահանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 5-ին ժամը 19:00-ին Հենրիկ Իգիթյանի անվան Գեղագիտության ազգային կենտրոնի ցուցասրահում (Աբովյան 13) կբացվի «80-ականներն այսօր» ցուցահանդեսը:
«Ցուցահանդեսը հիանալի հնարավորություն է ընձեռում բացահայտելու 80-ականների ստեղծագործների եւ նրանց կերպարվեստի արդիականությունը ժամանակակից Հայաստանի մշակութային եւ սոցիալական իրողությունների համատեքստում։
Ցուցահանդեսը սերունդների երկխոսության հարթակ է հանդիսանում, միավորելով «հին» սերնդի արվեստը ժամանակակից եւ երիտասարդ արվեստի հետ, որն իր հայացքն է նետում դեպի 80-ականներ այսօրվա տեսակետից։ Հատուկ ուշադրության են արժանացել նաեւ 60-70 թթ. հանրահայտ եւ սիրված վարպետների դինաստիաները շարունակող արվեստագետները։ Նրանց մասնակցությունն էլ ավելի է բացահայտում ժամանակների կապը եւ ընդգծում  հայ կերպարվեստի ժառանգականության ուժն ու նշանակությունը», - ասել է ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Աննա Գրիգորյանը:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն 40-ից ավել արվեստագետների աշխատանքներ. Գայանե Խաչատրյան, Սեյրան Խաթլամաջյան, Ռուդոլֆ Խաչատրյան, Ռուբեն Ղեւոնդյան, Վարուժան Վարդանյան, Վան Սողոմոնյան եւ այլոք:

Ереван /Медиамакс/. 5 июня в 19:00 часов в выставочном зале Национального центра эстетики имени Генриха Игитяна (ул. Абовяна, 13) откроется выставка «80-е сегодня».
«Выставка предоставит возможность раскрыть актуальность художников 80-х годов и их изобразительного искусства в контексте культурных и социальных реалий современной Армении.
Выставка станет площадкой для диалога поколений, объединяя искусство «старого» поколения с современным и молодым искусством, которое оглядывается на 80-е годы с сегодняшней точки зрения. Особое внимание будет уделено художникам, продолжающим династии известных и любимых мастеров 60-70-х годов. Их участие еще больше раскрывает связь времен и подчеркивает силу и значимость наследия армянского изобразительного искусства», - отметила организатор выставки Анна Григорян.
На выставке будут представлены работы более 40 художников: Гаяне Хачатрян, Сейрана Хатламаджяна, Рудольфа Хачатряна, Рубена Гевондяна, Варужана Варданяна, Вана Согомоняна и других.