«Բարին հավերժ է եւ անմահ»․ Ռուբեն Վարդանյանի 7 աքսիոմները - Mediamax.am
Բաքվի բանտում պահվող Ռուբեն Վարդանյանը հեռախոսազանգերի, նամակների միջոցով ընտանիքին է փոխանցել 7 կարեւոր աքսիոմներ, որոնցով առաջնորդվում է կյանքում եւ խնդրել է հրապարակային դարձնել դրանք։
«Մի հնդիկ փիլիսոփա ասել է, որ անգիտությունը սկիզբ չունի, բայց ունի ավարտ:   Լուսավորությունն ունի սկիզբ, բայց այն երբեք չի ավարտվում։ Այնպես որ, պետք է գնալ ոչ թե բառի, այլ իմաստի ետեւից։ Ոչ թե ուսուցչի, այլ ուսմունքի ետեւից։
Իմ կյանքի ընթացքում ես 7 աքսիոմ հայտնաբերեցի ու ընդունեցի: Օրենքներ, որոնք ինձ համար ապացուցման կարիք չունեն։ Որոնք դարձել են այն սյուները, որոնց վրա հիմնվում եմ ես ու կառուցում եմ իմ տունը։ Այդ աքսիոմների շնորհիվ ես այն կառուցում եմ քարի, ոչ թե՝ ավազի վրա։ Ինչպես Հիսուսն էր խրատում Լեռան քարոզում։
Դարեր շարունակ իմաստուններն ու մարգարեները բազմիցս փորձել են մեզ հասցնել այս մտքերը՝ տարբեր լեզուներով, տարբեր բառերով, խորհրդանիշներով, գործողություններով ու կանոններով։ Իմ ոչ լիարժեք 57 տարեկանում ես հասկացա դրանք։ Հասկացա երկար որոնումներից, խոհերից հետո, ինքս իմ հետ, իմ ուսուցիչների եւ մտերիմների հետ վեճերից ու քննարկումներից հետո։
Նորից ու նորից սեփական փորձով համոզվեցի, որ հնարավոր չէ ինչ-որ բան սովորել՝ պարզապես խելացի գրքեր կարդալով եւ դրանք անգիր անելով։ Նույն գրքին ես երբեմն վերադառնում էի տասը անգամ՝ ընդամենը մեկ միտք հասկանալու համար։ Հասկանալ իմաստը, այլ ոչ թե բառերը, որոնց տողատակերում այն թաքնված էր։
Միայն այս գրքերն ու մտքերը քո միջով անցկացնելով, քո աշխարհընկալման ու փորձի մեջ ներդնելով, դրանք քո էությունը, ամենօրյա կյանքի բնական վիճակը դարձնելով կարելի է հասնել նրան, որ դրանք դառնան այն հիմքը, որոնց վրա կառուցվում է ամեն ինչ, որոնք հաշվի ես առնում կյանքում ցանկացած որոշում կայացնելիս։ Աքսիոմները, որոնց հասնում ես այդ ճանապարհով, հնարավոր չէ  փոխել։
Իր սեփական աքսիոմները կարող է ունենալ յուրաքանչյուրը։ Դրա համար չկան եւ չեն կարող լինել որեւէ արտաքին սահմանափակումներ եւ արգելքներ, դրա համար հատուկ թույլտվություններ եւ հավանություններ պետք չեն։ Նույնիսկ կարդալ եւ գրել չիմացող մարդը կարող է դա անել, եթե իսկապես ցանկանա։ Եվ կգտնի իր ճանապարհը։
Նշանակալի ու հանճարեղ բան ստեղծելու համար մեծ ռեսուրսներ պետք չեն. ամեն ինչ կա ներսում:  Երբ կա ասելիք, միշտ կգտնես այն արտահայտելու ձեւն ու միջոցը, ինչպես օրինակ, Գարրի Բարդինը, որն իր հանճարեղ «Ադաջիո» անիմացիոն ֆիլմ-առակն ստեղծել է ընդամենը թղթից։  Նա ուրիշ ոչինչ չի ունեցել, բացի մտքից, որն էլ փոխանցել է այդ պարզ միջոցով։ Ու այդ ֆիլմն արժանացել է Վատիկանի գնահատականին եւ էկումենիկ մրցանակի: Որովհետեւ նախ ծնվում է միտքը, հետո գալիս է ճանաչումը: Այսօր հաճախ ամեն ինչ հակառակն է, ու հենց դրանում է մեր ժամնակների գլխավոր ճգնաժամը:
Աքսիոմ առաջին
Մարդիկ աշխարհում մաշկի գույնով, սեռով, ազգային եւ կրոնական  պատկանելությամբ չեն առանձնանում: Նույնիսկ լավերի ու վատերի չեն բաժանվում. մեզանից յուրաքանչյուրի մեջ կա եւ՛ լավը, եւ՛ վատը։ Մարդիկ տարբերվում են հավատով. նրանք, ովքեր հավատում են Աստծո գոյությանը եւ նրանք, ովքեր չեն հավատում։ Ովքեր կասկածում են, տատանվում են, ովքեր իրենց համար այլ կուռքեր  են ընտրում։
Առաջինները գիտեն, հավատում են եւ ապրում են այն գիտակցությամբ, որ ամեն ինչի համար, ինչ մենք անում, ասում, մտածում ենք, պատասխանատվություն են կրելու Աստծո առջեւ։ Ոչ ոքի վրա հնարավոր չի լինի բարդել մեր սխալները, վատ մտքերը, արարքները։ Իսկ երկրորդները երկրպագում են ոսկե հորթին, իշխանությանը, ճանաչմանը, հաճույքին, փորձում են միաժամանակ նստել երկու աթոռի վրա։ Նրանց մեջ մարել է ներքին Աստվածային կայծը, եւ նրանք դարձել են ամեն ինչի հանդեպ անտարբեր։
Աքսիոմ երկրորդ
Հավերժությանն ամենամոտը ակնթարթն է։ Շնորհակալ պետք է լինել Աստծուն այսօրվա պահի համար, պատրաստ լինել մահվան ցանկացած պահի, ապրել ներկա պահով ՝ սա է իրական կյանքը։ Պետք է հարգել եւ իմանալ անցյալը, լավատեսորեն նայել ապագային, բայց ապրել ներկայով։
Աքսիոմ երրորդ
Էներգիան, ուժն այն է, ինչ մենք ստանում ենք շրջակա աշխարհից, տիեզերքից՝ թթվածնի, ջրի, սննդի, քնի, աշխարհի հետ շփման միջոցով, մեր գործողությունների, խոսքերի, մտքերի միջոցով։ Մենք տալիս կամ ծախսում ենք այդ եռանդի մի մասը մեր մարմինն առողջ պահելու համար, որպեսզի մեր մեջ չմարի Աստվածային կայծը։ Բայց մենք այն նաեւ ծախսում ենք սնունդը մարսելու, մեր ցանկությունների բավարարելու կամ պարզապես դատարկ կյանքի, անիմաստ առօրյայի եւ արտաքին աղմուկի վրա։
Էներգիա, ուժ ու եռանդ հավաքելը, այն կուտակելն ու աշխարհին փոխանցելը մեր գոյության իմաստն է։ Սա բարդ, քրտնաջան աշխատանք է, որը միշտ պետք է անել շատ խնամքով, այնպես, որ չվնասենք ո՛չ մեզ, ո՛չ աշխարհին, որպեսզի մեր մեջ պահպանենք էներգիայի դրական  հավասարակշռությունը։
Աքսիոմ չորրորդ
Լույսը կյանք է։ Աստված ասաց՝ «Եղիցի լույս»։ Լուսավորելով  եւ՛ մեր, եւ՛ ուրիշների ճանապարհը, մենք նմանվում ենք էլեկտրական թելի՝ բարակ, փխրուն, որը կարող է ակնթարթորեն այրվել։ Ուստի կարեւոր է այդ հավասարակշռությունը պահել այնպես, որ լուսավորենք առաջին հերթին ոչ թե մեզ, այլ մեր շուրջը։ Չկուտակել ոչ մի ավելորդ բան, չդառնալ մեր ցանկությունների ստրուկը, չմնալ մեկ՝  հոգեւորի կամ նյութականի կողմում։ Միջին ճանապարհ ընտրելով՝ կարելի է  ուղին լուսավոր դարձնել ուրիշների համար՝ առանց խախտելու նուրբ ու դինամիկ հավասարակշռությունը մեր հսկայական աշխարհում, որը մենք միաժամանակ եւ՛ գիտենք, եւ՛ չգիտենք։
Աքսիոմ հինգերորդ
Բարին մեզ համար նույնն է, ինչ օդը, ինչ ջուրը՝ ձկան համար։ Մենք այն չենք նկատում եւ կարծում ենք, որ այդպես էլ պետք է լինի, եւ շատ ենք հիասթափվում, երբ ինչ-որ բան այնպես չի լինում։
Բարին հավերժ է եւ անմահ։ Այն ուժեղանում է, երբ մենք բարի գործ ենք անում՝ ոչինչ չակնկալելով փոխարենը, անանուն, երբեմն նույնիսկ չիմանալով, թե ում ենք օգնում։ Բարին ներդրում չէ։ Եղիր երախտապարտ, մի վերադարձրու նրան, ով քեզ բարիք է արել` պարտքի զգացողությունից ելնելով, այլ որպես էստաֆետային փայտիկ, այն առաջ փոխանցիր։ Այն կվերադառնա եւ՛ նրանց, ով քեզ բարիք է արել, եւ՛ քեզ։ Մի՛ մերժիր ոչ մեկին, օգնիր եւ կիսվիր ամեն ինչով, ինչ ունես։ Ամեն ինչ կվերադառնա։
Աքսիոմ վեցերորդ
Դրախտն այն է, երբ հրաժարվում ես քո ցանկություններից, վախերից, զգացմունքներից, տալիս ես քեզ ամբողջովին եւ քո ողջ էներգիան՝ բարիք անելու եւ ուրիշներին լուսավորելու համար։ Այն նման է անտեսանելի ճառագայթման մեր շուրջը։ Եթե այն սպառվի, եթե մենք չպահպանենք այդ հավասարակշռությունը, աշխարհը կանհետանա։ Գլխավոր ռիսկը ոչ թե օզոնային անցքն է, այլ բարու եւ լույսի անհետացումը։ Այնպես որ, դրախտը քո մասին չէ։ Դա այն մասին է, որ քեզ  ամբողջովին նվիրաբերես ուրիշներին եւ հետո հանգիստ վերադառնաս Հավերժություն։ Երջանկությունը հենց դա է:
Աքսիոմ յոթերորդ
Երջանկությունը սկսվում եւ ավարտվում է մեր մեջ։ Արտաքին միջավայրը ոչ մի դեր չի խաղում։ Ես երջանիկ եմ եղել եւ՛ Հնդկական օվկիանոսի շքեղ կղզում, որտեղ միայն մենք էինք ընտանիքով եւ սպասարկող անձնակազմը, եւ՛ այստեղի խցում, որտեղ օրական երեք բաժակ ջրից բացի ուրիշ ոչինչ չկա։ Երջանկությունը մեր մեջ է։ Միայն:
Երջանկություն, հավերժություն, էներգիա, լույս եւ բարիք՝ ահա իմ հենարանները։ Ես կիսվեցի ձեզ հետ այս մտքերով, որպեսզի դուք մտածեք այդ մասին։ Որպեսզի վիճեք ինձ հետ եւ ինքներդ ձեզ հետ։ Իսկ գլխավորը՝ որպեսզի խելագար կենցաղի եւ առօրյայի այս աշխարհում ժամանակ հատկացնեք ոչ թե փողին եւ հաճույքներին, այլ ձեր հոգուն։ Շարունակեք զգալ կյանքը,  շարունակեք ժպտալ եւ ապրել լիարժեք կյանքով։
Ռուբեն»։
«Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գիրքը կարող եք գնել «Բուկինիստ», «Զանգակ», «Էպիգրաֆ» ցանցերի գրախանութներում, ինչպես նաեւ առցանց այս հղումով https://premium.mediamax.am/am/books/ruben-vardanyan:

«Добро вечно и бессмертно»: 7 аксиом Рубена Варданяна - Mediamax.am
По просьбе Рубена Варданяна его семья публикует текст, в котором он делится личными жизненными аксиомами – теми убеждениями, которые стали для него основой в принятии решений, в служении и в осмыслении происходящего.
«Один индийский философ говорил, что у неведения нет начала, но оно кончается. Просветление имеет начало, но оно не кончается никогда. Так что надо идти не за словом, а за смыслом. Не за учителем, а за учением.
На своём жизненном пути я нашёл семь аксиом. Законов, которые для меня не требуют доказательств. Которые легли в фундамент, на котором я строю себя и свой дом. И благодаря этим аксиомам строю я его на камне, а не на песке. Как и призывал Иисус в Нагорной проповеди.
Во многие века мудрецы и пророки тысячи раз пытались донести до нас эти мысли - на разных языках, разными словами, символами, действиями, знаками, ритуалами и правилами. В свои неполные 57 лет я понял их. Понял после долгих поисков, размышлений, споров, дискуссий с собой, с моими учителями и близкими людьми - как ныне живущими, так и авторами великих книг, в которых эти мысли были изложены.
В который раз я на собственном опыте убедился в том, что невозможно чему-то научиться, просто прочитав умные книги и выучив их наизусть. Просто приняв их на веру, подчинив им свою жизнь. К одной и той же книге мне иногда требовалось по десять подходов, чтобы понять всего лишь одну мысль. Понять смысл, а не слова, за которыми он спрятан.
Только пропустив эти книги и мысли через себя, свой опыт, своё восприятие мира, сделав это своим естеством, естественным состоянием каждодневной жизни, можно добиться того, чтобы они стали твоей основой. Твоей опорой при принятии любых решений в жизни. И аксиомам, к которым приходишь таким путём, нельзя изменять.
До своих собственных аксиом может дойти любой человек. На это нет и не может быть никаких внешних ограничений и запретов, для этого не нужны специальные допуски и разрешения. Даже человек, не умеющий читать и писать, может это сделать, если по-настоящему захочет. И найдёт свой путь.
Чтобы создать что-то великое, не обязательно нужны большие ресурсы - все это есть внутри. Главное, чтобы у тебя было, что сказать. Тогда ты всегда найдёшь способ как это сделать. Например, Гарри Бардин сделал свой гениальный анимационный фильм «Адажио» имея только лист бумаги. У него не было ничего, кроме смысла, который он хотел передать. И этот анимационный фильм получил признание от Ватикана и удостоился экуменического приза. Потому что сначала рождается смысл, а уже потом приходит признание. Сегодня же всё чаще наоборот. И именно в этом главный кризис нашего времени.
Нам не может помешать никто, кроме нас самих. Помните об этом.
Первая аксиома
Люди в мире делятся не по цвету кожи, не по гендерным признакам, не по национальным и не по религиозным. И даже не на хороших и плохих - в нас всех есть и хорошее, и плохое. Люди делятся на тех, кто не сомневается, что Бог есть, и на тех, кто в это не верит, не хочет верить. Кто сомневается, колеблется, кто выбрал для себя, кроме Бога, и других кумиров.
Первые знают, верят и живут с пониманием, что за всё, что мы делаем, говорим, думаем, записывается в нашей Книге судеб, мы будем нести ответственность перед Богом. Ни на кого не будет возможности свалить свои ошибки, дурные мысли, поступки. Вторые же поклоняются золотому тельцу, власти, признанию, удовольствию, пытаются усидеть на двух стульях одновременно. В них погасла внутренняя Божия искра и они стали ко всему безразличны.
Вторая аксиома
Настоящее мгновение ближе всего к Вечности. Благодарить Бога за сегодняшнее мгновение, быть готовым к смерти в любой момент, жить настоящим мгновением на все сто процентов - это и есть настоящая жизнь. Надо уважать и знать прошлое, с оптимизмом смотреть в будущее, но жить - настоящим.
Третья аксиома
Энергия - это то, что мы получаем из окружающего мира, из космоса, через кислород, воду, еду, сон, общение с миром, через свои действия, речи, мысли. Мы отдаём или тратим часть энергии на поддержание нашего тела в здоровом состоянии, на то, чтобы не погасла Божия искра в нас. Но ещё мы тратим её на переработку еды, на удовлетворение своих желаний или просто на пустую жизнь, бессмысленную текучку и внешний шум.
Сбор энергии, её аккумулирование и передача в мир и есть самый смысл нашего существования. Это сложная, кропотливая работа, которую надо делать всегда очень аккуратно и бережно, так, чтобы не навредить ни себе, ни миру, чтобы поддерживать в нас позитивный баланс энергии.
Четвёртая аксиома
Свет - это жизнь. И сказал Бог: «Да будет свет!» Освещая путь и себе, и другим, мы как электрическая нить - тонкая, хрупкая, способная моментально перегореть. И важно сместить этот баланс так, чтобы светить в первую очередь не себе, а миру вокруг себя. Не накапливать ничего лишнего, не становиться рабом своих желаний, не застревать на стороне духовного или материального начала. Идя срединным путём, можно сделать свой путь светлым для других без нарушения хрупкого динамического равновесия в нашем огромном мире, который мы одновременно знаем и не знаем.
Пятая аксиома
Добро - это как воздух для нас, как вода для рыбы. Мы его не замечаем и считаем, что так и должно быть, и очень расстраиваемся, когда что-то идёт не так.
Добро вечно и бессмертно. Оно усиливается, когда мы делаем доброе дело, ничего не ожидая взамен, анонимно, иногда даже не зная, кому мы помогаем. Добро - не инвестиция. Будь благодарен, не возвращай тому, кто тебе сделал добро, потому что считаешь себя должным, а передавай это, как эстафетную палочку, дальше. И оно вернётся тем, кто сделал тебе добро, и тебе самому. Не отказывай никому, помогай и делись всем, что у тебя есть. Всё вернётся.
Шестая аксиома
Рай - это когда ты, отказавшись от своих желаний, страхов, чувств, отдаёшь всего себя и всю свою энергию для того, чтобы делать добро и светить другим. Это как невидимое излучение вокруг нас. Если оно иссякнет, если мы не будем поддерживать этот баланс, мир исчезнет. Наш главный риск - не озоновая дыра, а исчезновение добра и света. Так что рай - это не про себя. Это про то, чтобы полностью отдавать себя другим и потом спокойно вернуться в Вечность. Это и есть счастье.
Седьмая аксиома
Счастье начинается и заканчивается в нас самих. Внешняя среда не играет никакой роли. Я был счастлив и на роскошном острове в Индийском океане, где были только мы с семьёй и обслуживающий персонал, и в камере, где нет ничего, кроме трёх кружек воды в день. Счастье внутри нас. И только.
Счастье, вечность, энергия, свет и добро - вот опоры мои. Я поделился с вами этими мыслями, чтобы вы задумались об этом. Чтобы поспорили со мной и с собой. А главное - чтобы в этом безумном мире быта и повседневности уделили бы время не деньгам, не удовольствиям, а своей душе. Продолжайте чувствовать, улыбаться и жить полноценной жизнью.