Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվի բանտից ընտանիքի միջոցով ձայնային հաղորդագրություն է փոխանցել, որում մի դրվագ է պատմել իր կյանքից:
«Ուզում եմ այսօր մի քանի խոսք ասել: Նախ՝ բարի պահեր եմ մաղթում ձեզ, որովհետեւ միայն պահը, ակնթարթն է իրականը եւ հավերժությանն ամենամոտը։
Այսօր ուզում եմ կիսվել ձեզ հետ մի շատ անձնական պատմությամբ, որը հսկայական դեր է ունեցել իմ՝ որպես անհատի ձեւավորման գործում։ Այն տեղի է ունեցել 39 տարի առաջ, Ադրբեջանում:
Ինչպես Խորհրդային Միությունում բոլոր 18 տարին լրացած երիտասարդներին, ինձ եւս խորհրդային բանակ զորակոչեցին: Ավարտելով Մոսկվայի պետական համալսարանի առաջին կուրսը՝ հունիսի վերջին հայտնվեցի Մոսկվայի զորահավաքային կետում։ Երկար արկածներից հետո հուլիսի սկզբին մի քանի հարյուր հոգու հետ միասին հայտնվեցի Բաքվի արվարձանում՝ Բալաջարիի տեղաբաշխման կետում: Այդպես ես առաջին եւ միակ անգամ եղա Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում։
Ինձ մոտեցավ մի ենթասպա եւ առաջարկեց, որ 300 ռուբլու դիմաց կարող է «դասավորել», որ տեղափոխվեմ Հայաստան ծառայելու։ Այն ժամանակ դա բավական մեծ գումար էր, ու ես ասացի, որ այդքան գումար չունեմ։ Երեք օր անց, երբ մեզ արդեն պետք է բաշխեին զորամասերում, նա, ակնհայտորեն որեւէ այլ հարմար «հաճախորդ» չգտնելով, նորից մոտեցավ եւ ասաց, թե՝ «լավ, գոնե 50 ռուբլի տուր»։ Ասացի, որ ընդամենը 27 ռուբլի ունեմ։ Նա դժգոհ հեռացավ՝ ասելով, որ դա անհնար է։
Այս պատմությունը, պարզապես որպես զվարճալի դրվագ, պատմեցի տղաներին, որոնց հետ ծանոթացել էի Մոսկվայից Բաքու մեր երկար ճանապարհորդության ընթացքում։ Մի 15 րոպե անց վեց-յոթ տղաներ, խորհրդակցելով իրար հետ, մոտեցան ինձ եւ 23 ռուբլի տվեցին՝ ասելով, որ կուզենային, որ գոնե ես տանը ծառայեմ: Նրանք ժպտացին ու վստահեցրին, որ դրա համար միայն ուրախ կլինեն։
Գիտեի, որ նրանցից ոչ մեկն էլ ապահովված ընտանիքից չէր, եւ երեք կամ հինգ ռուբլին նրանց համար բավականին լուրջ գումար էր ու, ըստ էության, նրանք տալիս էին իրենց վերջին՝ ծխախոտի համար պահած գումարները։ Այդպիսով, գրեթե անծանոթ (միայն մեկին էի հպանցիկ ճանաչում ՄՊՀ-ից), այլազգի տղաների շնորհիվ, որոնցից ոչ մեկն ինձ ոչնչով պարտական չէր, ես տեղափոխվեցի Հայաստան եւ երկու տարի ծառայեցի Լենինականում։
Հետագայում շատ եմ մտածել այս դրվագի մասին եւ ինքս ինձ երեք հարց տվել։
Ինքս պատրա՞ստ եմ տալ վերջին փողերս կամ վերջին կտոր հացս՝ ուրիշին օգնելու համար: Ոչ թե մեկ միլիոնը միլիարդից, այլ իրոք վերջին փողը։
Երկրորդ՝ արդյո՞ք կկարողանամ ուրախանալ նրանից, որ ինչ-որ մեկն իմ շնորհիվ կգնա տուն ծառայելու, իսկ ես կմնամ անծանոթ վայրում եւ կարոտով կհիշեմ հայրենիքը, հարազատ վայրերն ու մտերիմներին, որոնց երկու տարի չեմ տեսնելու։
Եվ երրորդը՝ պատրա՞ստ եմ չակնկալել երախտագիտություն (մենք նույնիսկ հասցեներ չփոխանակեցինք) եւ չունենալ այն զգացողությունը, թե ինչ-որ մեկն ինձ պարտք է, քանի որ նրա համար ինչ-որ բան եմ արել։
Այս պատմությունը դարձել է հենման կետս՝ նպաստելով իմ՝ որպես անհատի ձեւավորմանն այնպիսին, ինչպիսին հիմա եմ։
Այսօր նախ կուզենայի երախտագիտությունս հայտնել նրանց՝ ինձ օգնողներին: Չգիտեմ՝ ողջ են նրանք, թե ոչ, ինչպես է դասավորվել նրանց կյանքը։ Բայց եթե լսեն իմ պատմությունը, պիտի իմանան, որ ես միշտ հիշում եմ այդ 23 ռուբլին եւ նրանց անշահախնդիր քայլը: Ես դա երբեք չեմ մոռանա։ Երկրորդը՝ ուզում եմ, որ իմանան, որ իրենց շնորհիվ ես հասկացա, որ բարիք գործելը ներդրում չէ. պետք է պարզապես քեզ արված բարությունը որպես էստաֆետի փայտիկ փոխանցել, ու դրանից երջանիկ լինել։ Եվ ես երջանիկ եմ, որ կնոջս հետ մեր գրեթե մեր կարողությունը տրամադրել ենք բարեգործությանը, ու մեր երեխաները դա հասկացել եւ ընդունել են։
Ես խնդրեցի Վերոնիկային [կնոջս], որպեսզի հրապարակի այս գրառումը կիրակի օրը, որովհետեւ կիրակին քրիստոնյաների համար հատուկ օր է՝ ինչպես հրեաների համար շաբաթը, իսկ մահմեդականների համար՝ ուրբաթը:
Կուզենայի, որ շաբաթվա մեջ մեկ օր ժամանակ հատկացնեք՝ առօրյայից, արտաքին աղմուկից, կենցաղային խնդիրներից մի փոքր կտրվելու եւ մտածելու հոգեւորի, հավերժականի մասին, լինելու ինքներդ ձեզ եւ Աստծո հետ։
Համոզված եմ, որ բարությունը հավերժ է եւ անմահ, ու երբ անանուն ես անում ու ոչ մի ակնկալիք չես ունենում, այն բազմապատկվում է։ Իմ կյանքում շատ ծանոթ եւ անծանոթ մարդիկ դա արել են, ու ես նրանց երախտապարտ եմ։ Ես նույնպես ձգտել եմ նույնը անել, որքանով կարողանում եմ։
Չարը, իհարկե, վերջավոր է, այդ պատճառով էլ այդքան ագրեսիվ է եւ ուշադրություն է գրավում։ Երբ չարին պատասխանում ես չարով, այն ավելի է ահագնանում եւ ուժեղանում։ Մարդկանց համար, ցավոք, ավելի հեշտ է քննարկել եւ հիշել վատը, քան լավը. բամբասել, գրքեր գրել, ֆիլմեր նկարել։ Այն ավելի բազմազան է եւ ավելի շատ ուշադրություն է գրավում, նույնիսկ՝ լուրերում։ Մենք ավելի շատ վատ լուրեր ենք կարդում։
Բայց հիշեք. եթե բարությունը, լույսը, սերը ավելի քիչ լինեին, քան չարը, աշխարհը վաղուց գոյություն չէր ունենա։ Պարզապես այն, ինչպես օդը, աննկատ է, եւ մենք հաճախ այն ընկալում ենք որպես ինքնըստինքյան մի բան։ Ուրիշներին տալով այն ամենը, ինչ ունես, գիտես, կարող ես, չկուտակելով, քո կրքերի եւ ցանկությունների ստրուկը` սա է, իմ կարծիքով, կյանքի իմաստը: Մենք այդպես ավելացնում ենք բարությունը եւ լույսը աշխարհում բոլորի համար։
Մենք գալիս ենք աշխարհ մերկ եւ հեռանում ենք մերկ՝ ոչինչ չտանելով մեզ հետ։ Նույնիսկ փարավոններին չի հաջողվել խուսափել դրանից։ Ներե՛ք, ինչպես մենք ուզում ենք, որ մեզ ներեն, երբ ինչ-որ բան սխալ ենք անում: Ուրիշների համար պատիժ մի՛ պահանջեք, իսկ ձեզ համար ներում խնդրեք։ Վարվեք ուրիշների հետ այնպես, ինչպես կցանկանայիք, որ վարվեին ձեզ հետ. սա ոսկե կանոն է։ Բարիք ստեղծեք եւ երջանիկ եղեք։ Խաղաղություն մեզ բոլորիս»։

Рубен Варданян передал из бакинской тюрьмы голосовое сообщение, в котором рассказл эпизод, повлиявший на его формирование как человека.
«Доброго мгновения вам, потому что только мгновение настоящее и ближе всего к вечности.
Сегодня хочу поделиться с вами одной очень личной историей, сыгравшей огромную роль в формировании меня как личности. И она произошла со мной в Азербайджане почти 39 лет назад.
Меня, как и всех достигших 18 лет в Советском Союзе тогда юношей, даже если они были студентами, призвали в Советскую армию, и я, окончив первый курс МГУ, в конце июня, после сдачи сессии, оказался на призывном пункте Москвы. После долгих приключений в начале июля я и еще несколько сотен человек оказались в пригороде Баку, в Баладжарах. Так я в первый и единственный раз оказался в Азербайджанской ССР. Это был распределительный пункт.
Тут ко мне подошел прапорщик и предложил за 300 рублей сделать так, чтобы я поехал служить в Армению. Тогда это были большие деньги, и я сказал, что у меня нет такой суммы. Через три дня, когда нас уже должны были окончательно распределить по воинским частям, он снова подошел и сказал, что, мол, хорошо, дай хотя бы 50 рублей, видимо, не найдя больше никого. Я ответил, что у меня есть только 27 рублей. Он недовольный ушел, сказав, что это невозможно.
Я рассказал эту историю ребятам, с которыми познакомился во время нашего долгого путешествия из Москвы в Баку. Просто как забавный эпизод. Вдруг через 15 минут шесть-семь ребят, посовещавшись, подошли ко мне и дали 23 рубля и сказали, что хотят, чтобы хотя бы я служил дома - они этому будут рады.
Я знал, что они отдают свои последние деньги – «заначки» для сигарет, потому что все они были из необеспеченных семей, и три или пять рублей были для них очень существенными деньгами. Так благодаря почти незнакомым мне ребятам - только одного я знал «шапочно» из МГУ - другой национальности, ничем мне не обязанных, я поехал в Армению и отслужил два года в Ленинакане.
Много раз я думал об этом эпизоде в моей жизни и задавал себе три вопроса. Готов ли я отдать последние деньги или последний кусок хлеба, чтобы помочь другому? Не один миллион из миллиарда, а реально последние. Во-вторых, смогу ли я радоваться тому, что кто-то благодаря тебе поедет служить домой, а ты останешься в незнакомой тебе среде и с тоской будешь вспоминать свою родину, родные места и близких, которых ты, может быть, не увидишь два года? И третье: готов ли я не ждать обратной благодарности (мы даже не обменялись адресами) и не чувствовать, что кто-то тебе должен за то, что ты сделал?
Эта история стала одной из моих опорных точек, сформировавшей меня таким, какой я сейчас есть.
Во-первых, я хотел бы сегодня выразить огромные слова благодарности им, не зная, живы ли они и как у них сложилась судьба. Но если они услышат мой рассказ, они должны знать, что я всегда помню эти 23 рубля, и я этого никогда не забуду.
Во-вторых, я хочу, чтобы вы знали, что благодаря вам я понял, что делать добро – это не инвестиция. И я счастлив, что мы с моей женой отдали почти всё наше состояние на благотворительность и наши дети это поняли и приняли.
Я попросил Веронику поставить эту запись в воскресенье, потому что как для евреев суббота, а для мусульман - пятница, для всех христиан воскресенье – это особый день. Найдите в себе силы и один день в неделю выделите время, чтобы немного отключиться от текучки, внешнего шума, бытовых проблем и подумать о вечном, духовном, как бы это ни было сложно вам, и поговорите с самим собой наедине и с Богом.
Я убежден, добро вечно и бессмертно и оно увеличивается в разы, когда ты делаешь его анонимно и не ждешь ничего обратно. И мне в жизни очень много знакомых и незнакомых людей делали это, и я им очень благодарен. И я старался тоже это делать, насколько могу.
Зло, конечно, смертно и потому так агрессивно, зрелищно и привлекает к себе внимание. Потому что оно увеличивается и становится сильнее, когда на зло отвечаешь злом. И людям легче обсуждать, к сожалению, и помнить о плохом, чем о хорошем, сплетничать и писать книги, снимать фильмы. Оно разнообразнее и привлекает больше внимания даже в новостях. Мы читаем больше плохих новостей, чем хороших.
Но помните: если бы добра, света, любви было бы меньше, чем зла, мира давно не было бы. Просто оно, как воздух вокруг нас, окружает нас незаметно и привлекает внимание, и мы его часто просто ощущаем как само собой разумеющуюся вещь. Отдавая всё, что ты имеешь, знаешь, умеешь, другим, не накапливая, не становясь рабом золотого тельца, своих страстей и желаний, – в этом, по-моему, и заключается смысл жизни.
Мы приходим в мир голыми и уходим голыми, ничего с собой не унося в могилу. Даже фараонам не удалось этого избежать. Прощайте, как мы хотим, чтобы нас прощали, когда мы что-то делаем неправильно, а не требуйте наказания другим, а себе просите прощения. И поступайте с другими так, как вы хотели бы, чтобы поступали бы с вами, – это золотое правило. Творите добро и будьте счастливы. Мир всем нам . Я вас всех люблю».