Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Noodome ակումբի կայքում հրապարակված նյութի թարգմանությունը՝ որոշ կրճատումներով:
Ռուբեն Վարդանյանը 2023 թվականի սեպտեմբերից ապօրինաբար կալանված է Ադրբեջանում։ Այս ընթացքում նրան նամակներ են գրել շատերը, թեեւ հայտնի չէ, թե այդ նամակներից քանիսն են հասել հասցեատիրոջը:
Եվգենի Վոդոլազկինի նամակը հասել էր եւ ռուս հայտնի գրողը պատասխան նամակ էր ստացել Ռուբենից:
Այս նամակներից Եվգենի Վոդոլազկինը հեռակա երկխոսություն է կազմել:
Եվգենի Վոդոլազկին
«Ռուբեն Վարդանյանի հետ մենք ծանոթ ենք բավականին վաղուց: Ես ոչ քաղաքական գործիչ եմ, ոչ էլ ֆինանսիստ. այդ ոլորտներից եւ ոչ մեկում մենք որեւէ ձեւով չենք համագործակցել: Ուզում եմ խոսել Ռուբենի մասին՝ որպես մի լավ մարդու, ով հայտնվել է դժվարին իրավիճակում: Գրողի արհեստը ենթադրում է երկու-երեք բառով մարդում բնութագրելու կարողություն: Ռուբենի վերաբերյալ իմ բնութագիրը առավելագույնս համառոտ է. նա իսկական է: Հասկանալով, որ ոչ ոք պարտավոր չէ վստահել իմ գրողական ինտուիցիային, մտածեցի, որ կարող եմ հրապարակել մի քանի հատված Ռուբենի հետ մեր նամակագրությունից»:
Սիրելի Տանյա եւ Ժենյա: Որոշեցի ձեզ նամակ գրել: Ես գերազանց վիճակում եմ եւ երեկ կարդացի «Կղզու արդարացումը» (2020 թվականին լույս տեսած Եվգենի Վոդոլազկինի վեպը): Եվ երկար ժամանակ չէի կարողանում քնել. դուրս էի գրում հավանածս մտքերը, պատմությունները, ինչ-որ բաների հետ վիճում էի եւ չէի համաձայնվում:
Ռուբեն, սիրելիս, ես եւ Տանյան ստացանք քո նամակը՝ մեծ եւ խորը: Այն նման չէ սովորական նամակներին: Այն կարդալիս մի առանձնահատուկ զգացողություն առաջացավ: Նման բան կարող էր առաջանալ հնագույն ուղերձներ կարդալիս, որոնց հետ մենք, մեր զբաղմունքի բերումով, գործ ունենք: Այս զգացողությունը կապված է քո նամակի յուրահատուկ ժամանակի հետ: Ավելի ճիշտ, ժամանակի բացակայության հետ. այն կարծես հավերժությունից է:
Քեզ բավականին լավ ճանաչելով, մենք հստակ զգացինք, թե ինչպես է հզորացել քո հոգեւոր ամրությունը, որքան ավելի ուժեղ եւ իմաստուն ես դու հիմա, քան մենք: Այն բարձրությունը, որի վրա դու գտնվում ես, գոյատեւման գլխավոր պայմանն է: Երբ մարդը իջնում է ներքեւ, նա կարող է տրորվել հանգամանքների կողմից:
Սրանք շատ կարեւոր 16 ամիսներ էին ինձ համար: Ես կարողացա ձեւակերպել, թե ով եմ ես, ձեռք բերել արժեքներ՝ հենարաններ, եւ ազնիվ լինել ինքս ինձ հետ: Պետք է ասեմ, որ սա համարում եմ մեծ նվեր, որ ես ստիպված էի զբաղվել ինքս ինձնով: Ես համոզված եմ, որ որքան շատ է Տերը մեզ տվել, այնքան շատ պետք է մենք կամավոր, ցանկանալով վերադարձնենք աշխարհին:
Ռուբեն ՎարդանյանԼուսանկարը` Noodome
Մենք այս աշխարհ ենք գալիս կարճ ժամանակով, որպեսզի միջին ճանապարհով անցնելով, կամուրջ լինենք նյութական եւ հոգեւոր աշխարհների միջեւ: Որպեսզի կամուրջը կայուն լինի, այն պետք է հենվի երկու աշխարհների (հենարանների) վրա, բայց միեւնույն ժամանակ պետք է հիշել հավասարակշռության եւ չափի մասին, ոչինչ չկուտակել ինքդ քեզ համար, չմտածել վաղվա օրվա մասին:
Դժբախտություններն ու հիվանդություններն ավելի նուրբ են դարձնում մարդուն, բայց ոչ բոլորին: Որոշ մարդկանց դրանք կոտրում են: Քեզ հետ տեղի է ունեցել առաջինը: Այստեղից էլ՝ գլխավորի մասին խոսելու ձգտումը, մինչդեռ սովորական կյանքում մենք բառերն ու ժամանակը վատնում ենք զանազան հիմարությունների վրա: Եվ քո ժամանակը հիմա, ինչպես արդեն ասացի, յուրահատուկ է:
Կարծում եմ, դու սրտառուչ զգում ես յուրաքանչյուր րոպեն եւ ապրում ես դրանով: Պատահական չէ, որ մեզ ողջունում ես «Բարի ակնթարթ» բառերով, իսկ ժամանակը հաշվում ես ոչ թե տարիներով, այլ օրերով:
Եվգենի ՎոդոլազկինըԼուսանկարը` Noodome
Իմ «Բրիսբեն» վեպում հերոսներիցս մեկն ասում է մոտավորապես հետեւյալը.
«Անցյալը չկա, որովհետեւ այն անցել է, եւ դրա մասին հիշողությունը սովորաբար աղավաղված է: Ապագա չկա, որովհետեւ այն մաքուր տեսքով մեր երեւակայությունն է: Այն կգա ներկայի տեսքով եւ բոլորովին ոչ այնպիսին կլինի, ինչպիսին մենք այն պատկերացնում էինք: Ուստի ներկան միակ իրականությունն է, որի հետ արժե լրջորեն հաշվի նստել»:
Եթե հնարավորություն ունենայի, քո հիանալի գրքում «խղճալ» բառը կփոխարինեի «կարեկցելով»: Որովհետեւ սերը բոլորին անվերապահորեն կարեկցելու կարողությունն է:
Մենք աշխարհ ենք գալիս ծառայելու Տիրոջը՝ կամավոր, առանց վախի եւ խնդրանքների, սիրել բոլորին հավասարապես, որովհետեւ ամեն ինչի մեջ Նրա մասնիկն է:
Ինչ վերաբերում է «Կղզու արդարացում» գրքում բառը փոխարինելուն, նշեմ միայն, որ ռուսերեն խոսակցական լեզվում, հատկապես տարածաշրջաններում, «խղճալ» նշանակում է նաեւ «սիրել»: Ավելի հաճախ ես օգտագործում եմ «ողորմածություն» բառը:
Իմ վեպի ծերերի մոտ ամեն ինչ, ինչպես ասում են, կարգին էր. նրանք ապրում էին Փարիզում, եւ տարիքը նրանց այնտեղ մնալու լիակատար իրավունք էր տալիս: Բայց նրանք վերադարձան Կղզի: Քեզ հետ էլ նման մի բան է տեղի ունեցել: Եվ այո, դու ճիշտ ես. որքան շատ ենք մենք ստանում, այնքան շատ պետք է աշխարհին վերադարձնենք: Գուցե հենց հիմա է տեղի ունենում քո հարցազրույցը Տիրոջ հետ:
Մի միտք էլ: Երկու ծայրահեղությունների՝ սպիտակի եւ սեւի միջեւ, ոչ թե մոխրագույն գոտի է, այլ անգույն, եւ մենք՝ յուրաքանչյուրս, այն լցնում ենք մեր գույնով, մեր գործողություններով, մեր ընտրությամբ:
Այս մասին ուզում եմ մի քիչ ավելին ասել: Յուրաքանչյուր ընտրություն պահանջում է համառություն: Ինչպես նաեւ ռիսկի, սխալվելու, անհաջողության մատնվելու պատրաստակամություն: Այդ պատճառով մարդիկ փախչում են ընտրության ազատությունից եւ թաքցնում են այն օրենքի հոդվածների, ավանդույթի, հասարակական նորմերի հետեւում:
Պատկերացնում եմ, որ հիմա քեզ համար երկու կարեւոր բան գոյություն ունի՝ հիշողությունները եւ դրանց իմաստավորումը: Ներկայիս մարդիկ, ի տարբերություն, ասենք, միջնադարի մարդկանց, հաճախ վախենում են մենակ մնալ իրենց հետ, որովհետեւ դրա համար բավարար ռեսուրսներ չունեն: Դու ունես դրանք, եւ դու կարող ես մտածել գլխավորի մասին:
Ասում եմ սա ոչ թե քեզ մխիթարելու, այլ քեզ ավելի ամուր դարձնելու համար: Ունեմ հստակ հույս, որ քո ներկայիս վիճակը երկար չի տեւի, եւ դու նորմալ կյանք կվերադառնաս ավելի ուժեղ եւ իմաստուն՝ հստակ հասկանալով, թե ինչն է կարեւոր կյանքում, իսկ ինչը՝ ոչ:

«Всякий выбор требует упрямства»: заочный диалог Рубена Варданяна и Евгения Водолазкина - Mediamax.am
7805 просмотров
«Всякий выбор требует упрямства»: заочный диалог Рубена Варданяна и Евгения Водолазкина
Фото: Noodome
Евгений Водолазкин
Предлагаем вашему вниманию сокращенный перевод публикации на сайте клуба Noodome.
Рубен Варданян с сентября 2023 года находится в Азербайджане в заключении. За это время ему писали многие - правда, неизвестно, сколько из этих писем до него дошли.
Одним из них стало письмо от писателя Евгения Водолазкина, на которое пришёл ответ от Рубена. Из этих писем Евгений составил диалог.
«С Рубеном Варданяном мы знакомы довольно давно. Я не политик и не финансист: ни в одной из этих сфер мы ни в какой форме не сотрудничали. Хочу сказать о Рубене как о хорошем человеке, попавшем в беду. Писательское ремесло предполагает умение в двух-трёх словах охарактеризовать человека. В отношении Рубена моё определение максимально кратко: он - настоящий. Понимая, что никто не обязан доверять моей писательской интуиции, я подумал, что мог бы опубликовать несколько фрагментов нашей с Рубеном переписки. Специальным подбором отрывков я не занимался. Просто хотел облегчить восприятие тем, кто предпочитает тексты. Призываю всех, от кого это зависит, помочь освобождению Рубена Варданяна».
Дорогие Таня и Женя! Собрался с духом - и решил написать вам письмо. Я в отличной форме и вчера прочёл «Оправдание Острова» (роман Евгения Водолазкина, вышедший в 2020 году - прим. ред.). И долго не мог заснуть: выписывал понравившиеся мысли, истории, размышления, с чем-то спорил и не соглашался.
Рубен, дорогой, мы с Таней получили твоё письмо - большое и глубокое. Оно так не похоже на обычные письма. При чтении его возникло какое-то особенное чувство.
Такое могло бы возникнуть при чтении древних посланий, с которыми мы, в силу наших занятий, имеем дело. Связано это чувство с особым временем твоего письма. Точнее, с отсутствием времени - оно как будто из вечности.
Зная тебя довольно хорошо, мы явственно ощутили, как возросла твоя духовная крепость, насколько ты сейчас сильнее и мудрее нас. Та высота, на которой ты находишься, - это главное условие для выживания, потому что, если человек спускается вниз, он рискует быть растоптан обстоятельствами.
Для меня это были очень важные 16 месяцев. Я смог определить, кто я, обрести ценности - опоры, и быть честным с собой. Должен сказать, что считаю это большим подарком, что я был вынужден заниматься собой. Я убежден, что чем больше нам дал Господь, тем больше мы должны добровольно, с желанием отдать в мир.
Потому что мы приходим в этот мир на короткий период времени - для того, чтобы, пройдя по серединному пути, быть мостом между материальным и духовным мирами. Для того чтобы мост был устойчив, он должен опираться на два мира (опоры), но при этом нужно помнить о равновесии и мере, ничего не копить для себя, не думать о завтрашнем дне и, как нить накаливания, минимально тратить на себя.
Беды и недуги утончают человека, но не всякого. Некоторых - ломают. С тобой произошло первое. Отсюда - стремление говорить о главном, тогда как в обычной жизни мы тратим слова и время на всякую ерунду. И время у тебя сейчас, как я уже сказал, - особое. То, что грамматически можно было бы определить как длящееся настоящее. Оно, на мой взгляд, ближе всего к вневременности или вечности. Наверное, в твоей ситуации и невозможно пребывать в каком-то другом времени.
Ты, я думаю, пронзительно чувствуешь каждую минуту - и живешь ею. Неслучайно ты приветствуешь нас словами «Доброго мгновения!», а счёт времени ведешь не по годам, а по дням.
В романе «Брисбен» один их моих героев говорит примерно следующее:
Евгений Водолазкин Евгений Водолазкин
«Прошлого нет, потому что оно прошло, и память о нём обычно искажена. Будущего нет, потому что оно - в чистом виде наша фантазия. Придёт же оно в виде настоящего, и совсем не таким, каким мы его представляли. Потому настоящее - это единственная реальность, с которой следует всерьёз считаться».
Если бы у меня была возможность, я бы в твоей замечательной книге заменил слово «жалость» на «сострадание». Потому что любовь - это умение сострадать безусловно всем.
Мы приходим в мир служить Господу - добровольно, без страха и просьб, любить всех одинаково, потому что во всём - Его частичка.
Что касается замены слова в «Оправдании Острова», то, что называется, «ничтоже вопреки глаголю».
Замечу лишь, что в русском разговорном языке, особенно в глубинке, «жалеть» означает и «любить». Чаще я использую слово «милость».
У моих стариков в романе всё было, что называется, в порядке: они жили в Париже, и их возраст вполне давал им право там оставаться. Но они вернулись на Остров. Что-то подобное произошло с тобой. И - да, ты прав: чем больше мы получаем, тем больше мы должны отдавать миру. Может быть, именно сейчас и происходит твоё собеседование с Господом.
Ещё одна мысль. Между двумя крайностями, белым и чёрным, - не серая зона, а бесцветная, и мы её - каждый - заполняем своим цветом, своими действиями, своим выбором.
Вот об этом я хочу сказать чуть больше. Всякий выбор требует упрямства. Я бы добавил: и готовности к риску, ошибке, неудаче. Поэтому люди бегут от свободы выбора и прячут её за статьями закона, традицией, общественными нормами.
Думая о тебе, представляю, что сейчас для тебя существуют две важные вещи: воспоминания и их осмысление. Нынешние люди, в отличие, скажем, от людей Средневековья, часто боятся остаться наедине с собой, потому что у них нет для этого достаточных ресурсов. У тебя они есть, и ты можешь думать о главном.
Говорю это не для того, чтобы тебя утешить, а для того, чтобы укрепить. Испытываю твёрдую надежду, что нынешнее твоё положение не продлится долго, и к нормальной жизни ты вернёшься ещё более сильным и мудрым, с чётким пониманием того, что в жизни важно, а что - нет.