Ռուբեն Վարդանյանը դադարեցրել է հացադուլը եւ կարեւոր ուղերձ հղել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու ձայնային ուղերձ է փոխանցել:
Մեկը հրապարակվում է այսօր, մյուսը նա խնդրել է հրապարակել կիրակի:
Ռուբեն Վարդանյանը նաև հայտնել է, որ հաջորդ անգամ կխոսի միայն դատական եզրափակիչ նիստում, բայց միայն այն դեպքում, եթե այնտեղ ներկա լինեն  միջազգային ներկայացուցիչներ:
Այսօրվա ձայնային ուղերձում նա, մասնավորապես, նշում է, որ իր հացադուլը ոչ միայն բողոքի, այլև անարդար դատավարության և ընդհանուր իրավիճակի վրա ուշադրության հրավիրելու միջոց էր:
«Հացադուլ հայտարարելու համար ես մի քանի նպատակ ունեի.
Ցույց տալ, որ չկա իրական դատավարություն, այլ իրականացվում է ձևական դատ, ցույց տալ, որ այստեղ միայն  ինձ չեն դատում, դատում են բոլոր հայերին և հենց պետությանը, ցույց տալ, թե ինչ գին պետք է վճարեին նրանք, ովքեր կցանկանային մնալ ու ապրել Արցախում, այլ չհեռանալ»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ձայնային ուղերձի տեքստային տարբերակը.
Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը
(13.03.2025)
«Այսօր մարտի 12-ն է, իմ հացադուլի 23-րդ օրը: Ես գերազանց վիճակում եմ: Մի մտածեք, ամեն ինչ լավ է: Ես գիտակցում եմ ինչ եմ անում, ինչի համար, և շնորհակալ եմ բոլորին՝ ձեր աջակցության և ապրումների համար:
Ցանկանում եմ դիմել բոլորին և խնդրել (անկախ նրանից, թե ինչպես եք ինձ վերաբերվում) լսել իմ այս ուղերձը: Հուսով եմ՝ այն կլինի պարզ ու հստակ: Ես դիտմամբ ազգանուններ չեմ նշում՝ չցանկանալով ուշադրությունը շեղել անձանց վրա:
Հացադուլ հայտարարելու համար ես մի քանի նպատակ ունեի.
Ցույց տալ, որ չկա իրական դատավարություն, այլ իրականացվում է ձևական դատ,
Ցույց տալ, որ այստեղ ինձ միայն չեն դատում, դատում են բոլոր հայերին և հենց պետությանը,
Ցույց տալ, թե ինչ գին պետք է վճարեին նրանք, ովքեր կցանկանային մնալ ու ապրել այստեղ {Արցախում}, այլ չհեռանալ:
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ հիշեցնել ռուսական հեքիաթից հայտնի ընտրության մասին. ընտրություն, որը պետք է կատարվի նժույգի՝ Հայրենիքի կորստի, սրի՝ պատվի կորստի և կյանքի կորստի միջև: Եվ հերոսը պետք է այդ ընտրությունը կատարի, քանի որ տեղում կանգնելը լիակատար ոչնչացում է: Այդ ընտրությունը հեշտ չէ, բայց այն պետք է արվի յուրաքանչյուրի կողմից, այդ թվում նրանց կողմից, ովքեր ապրել էին Արցախում, երբ տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ այս ընթացքում և մինչև այդ՝ վերջին երեսուն տարիներին, և մինչ այդ՝ հազարամյակների ընթացքում:
Այս վերջին դատական նիստը վառ օրինակ էր այն բանի, թե ինչ տեղի կունենար, եթե արցախցիները մնային իրենց տանը և ինչ գին կվճարեին դրա համար: Այդ նիստում Ստեփանակերտում ապրող երկու արցախահայ իմ դեմ ցուցմունք տվեցին՝ այդ թվում պնդելով տարբեր անհավանական բաներ: Ընդ որում, նրանք կյանքում ինձ չեն էլ տեսել, բացի այդ, նրանք իրենք էին գտնվում սարսափելի վիճակում, բայց այդուհանդերձ, հանդես եկան դատարանում, և ես նրանց շատ խղճացի:
Մարդն ամեն ինչի համար ինչ-որ գին է վճարում. և այն հայի օրինակը, որին ձերբակալել-տարել էին հենց Կարմիր Խաչի ավտոմեքենայից ու դատապարտել տասնհինգ տարվա ազատազրկման, և այս երկու անձանց օրինակը պարզ զգուշացում է, որ ձեզ ձեր տներում հանգիստ թույլ չէին տա ապրել: Եվ յուրաքանչյուրը ցանկացած պահի կարող էր հայտնվել երեկվա երկու վկաների կամ՝ բոլոր սարսափելի հանցագործությունների մեջ մեղադրվողի տեղում: Ու բոլորովին կապ չունի՝ մեղավոր եք դուք, թե ոչ, կատարել եք այդ հանցագործությունները, թե ոչ:
Ցանկանում եմ առանձին նշել, որ այսօր այստեղ ցուցմունք է տալիս Արցախի նախկին նախագահը, իսկ Արցախի լեգիտիմ նախագահը գտնվում է Հայաստանում, և դա, հավատացեք, մեծապես փոխում է իրավիճակն ու այն խոսքերի կշիռը, որոնք այստեղ ասվում են նախկին նախագահի կողմից:
Զարմացած եմ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության՝ արցախցիների  նկատմամբ ատելության խորությունից, և ուրախ եմ, որ խանգարեցի նրանց իրականացնել իրենց ծրագիրը, որը նրանք ամեն կերպ առաջ էին մղում և նպաստում էին, որպեսզի Արցախի որոշ լիդերներ՝ թե գործող, թե նախկին, իրականացնեն ուրիշի կողմից գրված այդ սցենարը, որպեսզի հետո իրավունք ունենային ասել. «Տեսեք, իսկ նրանց պատճառով զոհվեցին ձեր որդիները: Եվ դուք դեռ մեզ ե՞ք ինչ-որ բանում մեղադրում, իսկ նրանք ծախվեցին ու հիմա ուրախ-զվարթ կարող են ապրել, մինչդեռ դուք այստեղ ողջ կյանքում սգալու եք ձեր հարազատների կորուստը»:
Ուզում եմ բարոյական  բոլոր հաշմանդամներին ասել, որ իրենք տանուլ են տվել. նրանք, ովքեր ցանկանում էին դա, և թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում համապատասխան քայլեր էին արել, և բոլոր նրանք, ովքեր հիմա հայտարարում են, թե ինչու մինչև վերջ չկռվեցին, այլ դուրս եկան: Ձեզ չի հաջողվել ոչնչացնել սովորական հայերի պատիվն ու արժանապատվությունը: Ոչ միայն արացախահայության, այլև բոլոր հայերի:
Տեղեկատվության կարգով ասեմ հետևյալը: Վերջին ռազմական գործողության ընթացքում մյուս կողմի կրած կորուստների պաշտոնապես ընդունված թիվը չորս անգամ գերազանցում է 44-օրյայի ժամանակ նրանց կորուստների թվին: Թող Հայրենիքի համար ընկածների հիշատակը միշտ վառ լինի:
Հացադուլիս 23-րդ օրը ես որոշել եմ այն դադարեցնել մի շարք պատճառներով և խնդրում եմ բոլոր նրանց, ովքեր միացել էին ինձ, նույնը անել: Համարում եմ, որ  վերջին դատական նիստը պարզ ու հստակ ձեզ բոլորիդ ցույց տվեց, թե ինչ էր լինելու ձեզ հետ, եթե դուք մնայիք այստեղ {Արցախում}, և ինչ գին էիք ստիպված լինելու վճարել ձեր տանը, ձեր հայրենիքում ապրելու համար: Երկրորդը՝ ցույց տալ, որ սա ոչ թե դատավարություն է, այլ ձևական դատ, և իմ պահանջները, իմ միջնորդությունները քննարկելու իմ օրինական իրավունքի հերթական մերժումը ցույց է տալիս, որ այստեղ դատավարություն չի լինելու, այս շոուն շարունակվելու է՝ անկախ ամեն ինչից:
Մի քանի օր առաջ իշխանության պաշտոնական ներկայացուցչի ելույթը ցույց տվեց այն ակնհայտ նպատակը, որ դատն իրականացվում է ոչ թե 15 գումարած մեկի, այլ Հայաստանի ղեկավարության ու Հայաստանի դեմ՝ որպես պետության ընդհանրապես, ցանկացած հայի դեմ՝ կապ չունի, որտեղից է նա, եթե անգամ նա Հայաստանից չէ:
Եվ վերջինը: Ով որ ձեզ վախեցնում է հերթական ռազմական պատերազմով՝ նորից մոլորեցնում է ձեզ: Այսօրվա աշխարհում սեփական պետությունն ունենալու իրավունքը տանուլ տալու շատ այլ միջոցներ կան: Արդեն պարտադիր չէ նվաճել  ռազմական ճանապարհով, հիմա պատերազմը նորից է շարունակվում, պարզապես հնարավոր է առանց անգամ մեկ կրակոցի նվաճել տեխնոլոգիաների, ֆինանսների, տնտեսական կախվածության, ենթակառուցվածքների, ինֆորմացիայի, քաղաքական պատերազմների միջոցով: Եթե դուք այդպես էլ ապրեք պատրանքներում, թե ամեն ինչ վերջանալու է, և դուք հանգիստ կարող եք ապրել ու վաստակել, ապա դա ինքնախաբեություն է:
Արցախը կորցնելով՝ առաջիկա տարիներին մենք կկորցնենք նաև Հայաստանը, եթե արմատապես չփոխենք մեր վերաբերմունքն այնպիսի հասկացությունների նկատմամբ, թե ինչ է էլիտան, իշխանությունը, պետությունը և թե ով պետք է մեզ ղեկավարի: Լսեք ինձ և մտածեք այդ մասին, քանի դեռ ուշ չէ: Եվ հիշեք, միշտ, ինչպես հայկական հայտնի հեքիաթում, Քաջ Նազարին թագավոր է ընտրում ժողովուրդը, և դա մեր բոլորիս որոշման արդյունքն է, ոչ թե նրա:
Վստահ եմ, որ մեր ժողովրդի մեջ մենք ունենք առողջ ուժեր և որ այս ծանր ճգնաժամը մենք հաղթահարելու ենք, ինչպես որ արել ենք բազմաթիվ անգամներ մեր պատմության ընթացքում և կարողանալու ենք ոչ միայն պարզապես ապրել, այլ՝ արժանապատիվ ապրել մեր հայրենիքում: Հիշեք, որ միայն ողջ  մարդը կարող է լողալ հոսանքին հակառակ: Բոլորիդ գրկում եմ:

Ереван /Медиамакс/. В телефонном разговоре с семьей Рубен Варданян передал два аудиообращения из бакинской тюрьмы.
Одно из них он попросил опубликовать сегодня, другое - в воскресенье.
Рубен Варданян также сообщил, что в следующий раз выступит исключительно на заключительном заседании суда, но только в том случае, если там будут представители международного сообщества.
В аудиосообщении, которое публикуется сегодня, в частности, говорится, что его голодовка была не просто протестом, а попыткой привлечь внимание к несправедливости судебного процесса и общей ситуации, в которой оказались армяне:
«У меня было несколько целей, почему я объявил голодовку: показать, что нет суда, а идет судилище; показать, что это судят не меня, а судят всех армян и само государство; и показать, какую цену надо было заплатить всем тем, кто в душе был бы рад остаться и жить здесь (в Арцахе), а не уезжать”.
Ниже представлен полный текст обращения Рубена Варданяна.
«Сегодня 12 марта, 23 дня моей голодовки. Я в отличной форме. Не переживайте, всё хорошо. Я понимаю, что я делаю, почему, и очень благодарен всем за поддержку и… переживания.
Хочу обратиться ко всем и попросить всех – неважно, как вы ко мне относитесь, – послушать мое сообщение. Надеюсь, оно будет недлинным и ясным. Я осознанно не называю фамилий – не хочу отвлекать внимание на личности.
У меня было несколько целей, почему я это сделал, объявил голодовку: показать, что нет суда, а идет судилище; показать, что это судят не меня, а судят всех армян и само государство; и показать, какую цену надо было заплатить всем тем, кто в душе был бы рад остаться и жить здесь, а не уезжать.
Хочу еще раз напомнить из русской сказки о выборе между потерей коня (Родины), потерей чести (меча) и потерей жизни, которая стоит на перепутье. Герой, и он обязан сделать выбор, потому что если он останется на месте, то это будет смерть полная. И этот выбор очень непростой, но тем не менее он должен быть сделан каждым, в том числе тем, кто жил когда-то вот в Арцахе, когда происходили… всё, что происходило сейчас и до этого, последние 30 лет, и до этого тысячелетиями.
Сегодняшнее заседание суда – яркий пример того, что было бы, если бы арцахцы остались дома, и какую бы цену вам пришлось за это заплатить. Вчера на процессе два армянина-арцахца, живущие в Степанакерте, дали показания против меня в том числе, утверждая разные, очень некорректные вещи. И при этом они в жизни меня не видели, при этом они сами находились в очень ужасном состоянии, но тем не менее они выступали в суде, и мне их было очень жалко.
Человек за всё платит, и пример армянина, до этого арестованного в машине Красного Креста и осужденного на 15 лет, и этот пример этих двух людей – важное всем вам наглядное предупреждение, что просто так вам спокойно жить, как было, в ваших домах не дали бы. И любой бы в любой момент мог бы оказаться на месте вчерашних двух свидетелей или обвиняемого во всех страшных преступлениях, и никакого отношения бы не имело, виноваты вы или нет, делали вы эти преступления или нет.
Хочу отдельно сказать, что считаю важным, что сегодня здесь дает показания бывший президент, а легитимный президент Арцаха находится в Армении, и это, поверьте, сильно меняет ситуацию и вес тех слов, которые здесь произносятся бывшим президентом.
Поражен той глубиной ненависти со стороны сегодняшнего руководства Армении, которая есть в них к арцахцам, и рад, что помешал им в осуществлении их плана, который они всячески подталкивали и способствовали некоторым лидерам Арцаха, и действующим, и бывшим, в реализации сценария, написанного другой стороной, и хотели, чтобы он реализовался бы, чтобы потом иметь право сказать: «Видите, а из-за них погибли ваши сыновья. И вы еще в чем-то нас обвиняете, а они продались и легко сейчас будут жить припеваючи, а вы здесь будете всю жизнь нести свое горе потери близких».
Хочу сказать всем нравственным калекам, кто этого хотел и делал соответствующие шаги в Армении и в Арцахе, и тем, кто сейчас выступает, почему до конца не воевали, а уехали, чтобы… проиграли. И вам не удалось уничтожить достоинство и честь обычных армян. И не только арцахцев, а всех армян.
Для информации: за тот период, когда происходила последняя военная операция, официально признанная цифра потерь другой стороны в четыре раза превышает их потери за такой же период в 44-дневной войне. Вечная память всем погибшим за свою Родину.
Я принял решение на 23-й день приостановить голодовку по многим причинам и прошу всех тех, кто присоединился ко мне, тоже это сделать. Считаю, что последнее заседание суда очень ярко и ясно помогло показать вам всем, что было бы с вами, если бы вы остались здесь, и какую цену вам пришлось бы заплатить за то, чтобы жить в своем доме, на своей земле. Второе – показать, что не суд, а судилище, и очередной отказ моих законных прав рассмотреть мои ходатайства, мои требования показывает, что здесь не будет суда, что это шоу продолжается вне зависимости от того, что является законным и незаконным.
Выступление официального представителя власти несколько дней тому назад показало всем очевидную цель, что судят не 15 человек плюс один, а суд над руководством Армении и Арменией как государством в целом, над любым армянином – неважно, откуда он, даже если он не из Армении.
И последнее важное. Кто вас пугает очередной военной войной – вводит вас опять в заблуждение. Есть много других способов, как можно в сегодняшнем мире проиграть право на имение собственного государства. Это не завоевать надо опять военным путем уже, сейчас война опять продолжается, просто можно без единого выстрела завоевать за счет технологий, за счет финансов, за счет экономической зависимости, инфраструктуры, за счет владения информацией, за счет политических войн. Если вы так и будете жить в иллюзиях… Если вы так и будете жить в иллюзиях, что всё наконец закончится и теперь будет спокойно зарабатывать на жизнь и радоваться… Услышьте меня: это самообман.
Потеряв Арцах, мы потеряем и Армению в ближайшие годы, если кардинально не изменим свое отношение к понятиям, что такое элита, власть, государство и кто должен нами руководить. Услышьте меня и задумайтесь об этом, пока еще не поздно! И помните: всегда, как в армянской сказке, Кадж Назаров выбирал народ царем, и это наше с вами решение, а не его. Убежден в наличии здоровых сил в нашей нации и том, что этот тяжелый кризис мы преодолеем, как это сделали много раз за нашу очень длинную историю, и будем не просто жить, а достойно жить на своей Родине. Помните, что только живой может плыть против течения.