Գերագույն հոգեւոր խորհուրդը հորդորում է Ռուբեն Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերագույն Հոգեւոր Խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ «շինծու դատավարություններով եւ հայ գերիներից խոշտանգումներով կորզված կեղծ ցուցմունքների միջոցով Ադրբեջանի իշխանությունները փորձ են անում հեռահար նենգ նկրտումներով դատավճիռներ ապահովել, նախադրյալներ ստեղծել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ նոր պարտադրանքներ եւ ագրեսիա սանձազերծելու համար»։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ գումարվել է Գերագույն Հոգեւոր Խորհրդի ժողով, որն անդրադառնալով Արցախի քաղաքական ղեկավարության, զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ Ադրբեջանում իրականացվող շինծու դատավարություններին, հայտարարել է.
«Ադրբեջանում անազատության մեջ ապօրինաբար պահվող հայ գերիների եւ պատանդների նկատմամբ արարքները հայ ժողովրդի եւ Հայաստանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների շարունակվող թշնամանքի եւ ագրեսիայի հերթական դրսեւորումներն են։
Ակնհայտ է, որ Միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների բացահայտ խախտումներով ընթացող դատավարությունը ուղեկցվում է գերիների խոշտանգումով եւ անմարդկային վերաբերմունքով։ Անթաքույց նպատակ է հետապնդվում հիմնովին խեղաթյուրելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման պատմությունը՝ միտում ունենալով նվաստացնել մեր ժողովրդին ու հայոց պետությանը։ Անտեսելով միջազգային հանրության հորդորներն ու պահանջները՝ ադրբեջանական իշխանությունը փորձ է անում ոչ միայն քողարկելու, այլեւ արդարացնելու իր իսկ սանձազերծած ցեղասպանության եւ պատերազմական հանցագործության անհերքելի փաստերը, ինչպես նաեւ զոհերին ներկայացնելու իբրեւ ոճրագործներ։
Շինծու դատավարություններով եւ հայ գերիներից խոշտանգումներով կորզված կեղծ ցուցմունքների միջոցով ադրբեջանական իշխանությունները փորձ են անում հեռահար նենգ նկրտումներով դատավճիռներ ապահովել, նախադրյալներ ստեղծել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ նոր պարտադրանքներ եւ ագրեսիա սանձազերծելու համար։ Սրան զուգահեռ, ամեն ինչ արվում է արգելափակելու համար միջազգային փաստաբանների եւ միջազգային կազմակերպությունների այցերը հայ գերիներին։ Նրանք զրկված են նաեւ հոգեւոր խնամքից օգտվելու տարրական հնարավորություններից։
Այս պայմաններում մեծապես կարեւորում ենք Հայաստանի պետական մարմինների եւ համահայկական կառույցների ջանքերի մեկտեղումը՝ հայ գերիների եւ պատանդների նկատմամբ բռնություններով ուղեկցվող ապօրինի գործողությունները դադարեցնելու եւ գերիների ազատ արձակմանը հասնելու համար։
Հորդորում ենք Հայաստանի իշխանություններին նախաձեռնել գործուն ու հնարավորինս տեսանելի քայլեր՝ այս նպատակի իրագործմանը ծառայեցնելու հայկական ու միջազգային շրջանակների բոլոր հնարավորություններն ու ամբողջ ներուժը։
Կոչ ենք ուղղում նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին ու նրանց ղեկավարներին` առավել ազդու միջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ հայ գերիներին անհապաղ հայրենադարձնելու համար։ Տարածաշրջանում կայուն, երկարատեւ խաղաղություն եւ սերունդների համար արժանապատիվ գոյակցության պայմաններ կարելի է ապահովել միայն առկա հիմնախնդիրների արդար հանգուցալուծման եւ արցախահայության իրավունքների իրացման պարագայում։
Աղոթքով առ Բարձրյալը զորակցություն ենք հայտնում գերեվարված սիրելի մեր զավակներին՝ պատգամելով զերծ մնալ բողոքի այնպիսի գործողություններից, որոնք անմիջական սպառնալիքներ կարող են ստեղծել իրենց կյանքի եւ առողջության համար։ Մեր հորդորն է սիրելի Ռուբեն Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը եւ ամուր հավատով շարունակել պայքարել հանուն ազատ ու արժանապատիվ կյանքի իրավունքի»։

Высший духовный совет призывает Рубена Варданяна прекратить голодовку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Высший духовный совет выступил с заявлением, в котором отметил, что «путем сфабрикованных судебных процессов и ложных показаний, полученных от армянских пленных под пытками, власти Азербайджана пытаются добиться вынесения приговоров с далеко идущими коварными целями, а также создать предпосылки для развязывания нового насилия и агрессии против Армении и армянского народа».
На заседании Верховного Духовного Совета, созванном в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Католикоса всех армян Гарегина Второго был рассмотрен вопрос o проводимых в Азербайджане фиктивных судебных процессах в отношении политического руководства Арцаха, военнослужащих и гражданских лиц, и принято следующее заявление:
«Верховный Духовный Совет констатирует, что действия в отношении незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и заложников являются очередным проявлением продолжающейся вражды и агрессии азербайджанских властей против армянского народа и Республики Армения.
Очевидно, что судебный процесс, проходящий с явными нарушениями основополагающих принципов международного права, сопровождается пытками и бесчеловечным обращением с пленными. Преследуется неприкрытая цель кардинально исказить историю реализации права народа Арцаха на самоопределение с намерением унизить наш народ и армянское государство. Игнорируя призывы и требования международного сообщества, власти Азербайджана пытаются не только скрыть, но и оправдать неоспоримые факты развязанного ими геноцида и военных преступлений, а также представить жертв в качестве преступников.
Фальшивым судебным процессом и посредством ложных показаний, полученных от армянских пленных путем применения пыток, власти Азербайджана пытаются обеспечить вынесение приговоров с далеко идущими коварными немерениями, создать предпосылки для наложения новых обязательств и развязывания агрессии против Республики Армения и армянского народа. В то же время делается все возможное, чтобы запретить посещение армянских пленных международными адвокатами и организациями.
В этих условиях мы придаем большое значение объединению усилий государственных органов Армении и всеармянских организаций для пресечения незаконных действий в отношении армянских пленных и заложников, сопровождающихся насилием, и достижения освобождения находящихся в плену.
Призываем власти Армении предпринять действенные шаги для задействования всех возможностей и всего потенциала армянских и международных кругов для осуществления этой цели.
Также призываем лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, международные организации, уполномоченные защищать права человека, применить более эффективные меры против Азербайджана для немедленной репатриации армянских пленных. Стабильный, длительный мир в регионе и условия для достойного сосуществования поколений могут быть обеспечены только путем справедливого разрешения существующих проблем и реализации прав армян Арцаха.
Молитвами Всевышнему выражаем нашу поддержку находящимся в плену дорогим нашим чадам, увещевая их воздержаться от таких акций протеста, которые могут представлять прямую угрозу их жизни и здоровью. Наш призыв дорогому Рубену Варданяну прекратить голодовку и с твердой верой продолжить борьбу за право на свободную и достойную жизнь».