ԱՄՆ քրիստոնյա առաջնորդները դիմել են Թրամփին՝ հայ պատանդերին ազատելու խնդրանքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Christian Newswire-ում հրապարակվել է Միացյալ Նահանգների քրիստոնյա առաջնորդների նամակը, որով նրանք դիմել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝  Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պահվող 23  հայ եւ մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու ազատ արձակման ուղղությամբ հրատապ ու վճռական քայլեր ձեռնարկելու խնդրանքով:
Նամակում նշվում է, որ նրանց թվում է նաեւ Ռուբեն Վարդանյանը, որը գտնվում է ծայրահեղ վատ վիճակում: Նա արդեն 21-րդ օրն է շարունակում է հացադուլը, ինչը հանգեցնում է նրա առողջության խիստ վատթարացմանը Ադրբեջանի բանտային պայմաններում:
Նամակի հեղինակները հղումներ են անում նաեւ խոշտանգումների վերաբերյալ հավաստի զեկույցներին եւ շարունակվող չարաշահումներին՝ ընդգծելով, որ Թրամփի առաջնորդությունը բացառիկ դիրք ունի այս ճգնաժամը լուծելու հարցում եւ որ անհրաժեշտ են  հրատապ գործողություններ՝ քրիստոնյաների կյանքերը փրկելու համար:
«Մենք հավատում ենք, որ Դուք միակն եք, ով կարող է փրկել այս քրիստոնյա պատանդներին: Գրեթե երկու տարի առաջ Ադրբեջանն էթնիկ զտումների ենթարկեց ավելի քան 120 հազար քրիստոնյա հայերի, մինչդեռ Բայդենի վարչակազմը հրաժարվեց քայլեր ձեռնարկել էթնիկ զտումները դադարեցնելու կամ այդ ոճրագործության մեղավորներին պատժելու համար։ Այդ ժամանակից ի վեր՝ այդ նույն ռեժիմը պատանդ է պահում 23 քրիստոնյա հայերի եւ մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու, որոնք, ըստ հավաստի տեղեկությունների, ենթարկվում են ամենօրյա խոշտանգումների: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին, այն միակ կազմակերպությանը, որը հնարավորություն ուներ բանտարկյալների առողջական վիճակը ստուգելու, վերջին օրերին հրահանգվել է լքելու երկիրը», -ասվում է նամակում:
Նամակի հեղինակները նաեւ շնորհակալություն են հայտնել քարոզարշավի ընթացքում  Հայաստանին եւ հալածյալ քրիստոնյաներին պաշտպանելու նրա խոսքերի համար: «Շնորհակալ ենք Ձեր քարոզարշավի ընթացքում Հայաստանին եւ հալածյալ քրիստոնյաներին ցուցաբերած աջակցության համար։ Ձեր հայտարարությունը հստակ ուղերձ էր նրանց, ովքեր կխալխլեին Հայաստանի անվտանգությունը եւ նրանց քրիստոնեական հարուստ ժառանգությունը՝ որպես Քրիստոսի ավետարանն ընդունած առաջին պետությունը համաշխարհային պատմության մեջ»։
Նամակն ստորագրել են՝
Դոկտ. Ալվեդա Քինգ՝ «Ամերիկյան երազանք» կենտրոնի նախագահ
Պատվարժան Միշել Բախման՝ Ռոբերտսոնի կառավարման դպրոցի դեկան
Սոհրաբ Ահմարի՝ UnHerd պորտալի խմբագիր, ԱՄՆ
Ռոդ Դրեհեր՝ լրագրող եւ գրող
Թրոյ Միլլեր՝ Ազգային կրոնական հեռարձակողների միության նախագահ եւ գործադիր տնօրեն
Դեսպան Սեմ Բրաունբեկ` Միջազգային կրոնական ազատության (IRF) գագաթնաժողովի համանախագահ
Շոն Ֆոյխտ` միսիոներ, երաժիշտ, ակտիվիստ, հեղինակ եւ խոսնակ
Ուիլյամ Վուլֆ՝ Բապտիստական առաջնորդության կենտրոնի գործադիր տնօրեն
Բոբ Վանդեր Պլատս՝ The FAMiLY Leader կազմակերպության նախագահ եւ գործադիր տնօրեն
Դեդե Լաուգեսեն՝ «Փրկե՛ք հալածյալ քրիստոնյաներին» կազմակերպության գործադիր տնօրեն
Սյուզան Բոք Գրիշման՝ Mercury One բարեգործական ընկերության եւ The Nazarene հիմնադրամի գործադիր տնօրեն
Դեսպան Ալբերտո Ֆերնանդես՝ Մերձավոր Արեւելքի Մեդիա հետազոտությունների ինստիտուտի փոխնախագահ
Դոկտ. Ջիմ Գարլոու՝ Well Versed հոգեւոր ծառայության գլխավոր տնօրեն
Վեհաշնորհ Ռոզմարի Շինդլեր Գարլոու՝ «Շինդլերի տապանը» (Schindler’s Ark)  կազմակերպության գործադիր տնօրեն

American Christian leaders urge Trump to take action to free Armenian hostages
Yerevan /Mediamax/. Christian Newswire has published a letter of the coalition of American Christian leaders, urging U.S. President Donald Trump to take decisive action to free 23 Armenian Christians and one Azerbaijani Christian convert held by Azerbaijani authorities.
The letter states that among them is Ruben Vardanyan, who remains in extremely critical condition as his hunger strike extends into its 21st day, leaving his health rapidly deteriorating in Azerbaijani detention.
In their appeal, the signatories cite credible reports of torture and ongoing abuse, emphasizing their belief that President Trump’s leadership is uniquely positioned to resolve this crisis, and that swift action is needed to save Christian lives.
“We believe you are the only one who can rescue these Christian hostages. Almost two years ago, Azerbaijan ethnically cleansed more than 120,000 Christian Armenians from their ancestral homes, while the Biden administration refused to take action. Since then, 23 Christian Armenian hostages and one Azeri Christian convert have been subjected to routine torture. The International Committee of the Red Cross - the only organization permitted to check on their well-being - was ordered to leave the country in recent days,” the letter says.
They also thanked Trump for his support of Armenia and persecuted Christians, during his campaign:
“Thank you for your support for Armenia and persecuted Christians during your campaign. Your statement was powerful and sent a clear message to those who would undermine Armenia’s security and their rich Christian heritage as the first country in the history of the world to embrace the gospel of Christ.”