«Մարտիրոս Սարյանը ռուսական պոեզիայում» աշխատությունը մրցանակի է արժանացել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սմոլենսկի պետական համալսարանի մի խումբ հեղինակների «Մարտիրոս Սարյանը ռուսական պոեզիայում» աշխատությունն արժանացել է ակադեմիկոս Նիկոլայ Մառի անվան հայագիտական միջազգային մրցույթի գլխավոր մրցանակին։
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հաղորդել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվոն»:
Մրցույթն անցկացվում է Հայաստանում գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնի եւ Ռուս-հայկական համալսարանի (ՌՀՀ) Արեւելագիտության ինստիտուտի կողմից՝ նպատակ ունենալով զարգացնել հայագիտության եւ հարակից առարկաների ռուսալեզու հատվածը։
Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Լեւոն Բատիեւի «Դոնի Նախիջեւանի ինքնակառավարումը» մենագրությունը։ Երրորդ տեղում է Վլադիմիր Կամինինի եւ Արաքս Առաքելյանի «Հայերի գաղթը Տյումենի մարզ» աշխատանքը։ «Դա Սիբիրում հայկական ներկայության առաջին համապարփակ ուսումնասիրությունն է», - նշել են «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ում:
Մեկնաբանելով մրցույթի արդյունքները՝ Հայաստանում Ռուսական տան տնօրեն Վադիմ Ֆեֆիլովը նշել է, որ դրա հիմնական նպատակը ռուսաց լեզվով հայագիտության զարգացումն է։
«Մենք զարգացնում եւ ընդլայնում ենք այս թեման։ Այդ կապակցությամբ առաջարկում եմ աշնանը անցկացնել առցանց գիտաժողով՝ մրցույթի դափնեկիրների եւ Նիժնի Նովգորոդի եւ Դոնի Ռոստովի հայագիտական կենտրոնների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ»,- ասել է նա։
Հաղթողները մրցանակները կստանան մայիսի վերջին՝ Երեւանի Ռուսական տանը կայանալիք հանդիսավոր արարողության ժամանակ։

Работа «Мартирос Сарьян в русской поэзии» получила приз международного конкурса - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Работа «Мартирос Сарьян в русской поэзии» авторского коллектива из Смоленского государственного университета получила главный приз международного конкурса по арменоведению имени академика Николая Марра.
Об этом ТАСС сообщили в Россотрудничестве.
Конкурс проводится совместно Российским центром науки и культуры в Армении и Институтом востоковедения Российско-армянского университета (РАУ) с целью развития русскоязычного сегмента арменоведения и смежных дисциплин.
Второе место заняла монография «Самоуправление Нахичевани-на-Дону» Левона Батиева. Замыкает тройку победителей работа «Миграция армян в Тюменский регион» Владимира Камынина и Аракся Аракеляна. «Это первое обобщающее исследование армянского присутствия в Сибири», - отметили в Россотрудничестве.
Директор Русского дома в Армении Вадим Фефилов, комментируя итоги конкурса, отметил, что его первоначальная цель состояла в развитии арменистики на русском языке.
«Мы эту тему развиваем и расширяем. В этой связи предлагаю осенью провести онлайн-конференцию с участием лауреатов конкурса и представителей центров арменистики в Нижнем Новгороде и Ростове-на-Дону», - сказал он.