Նոյեմբերի 10-ին գերիների համար կկատարվի համահայկական աղոթք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Հայաստանի եւ սփյուռքի թեմերի բոլոր եկեղեցիներում հընթացս Սուրբ պատարագի կկատարվի համահայկական աղոթք:
«Համահայկական աղոթքն արցախահայերի իրավունքների պաշտպանության, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից առեւանգված, գերեվարված եւ Բաքվում շինծու մեղադրանքներով ապօրինաբար պահվող զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց եւ Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների համար է»,- ասվում է Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի հաղորդագրությունում։
Ամենայն Հայոց Հայրապետի կոչին ընդառաջ՝ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը (ԵՀԽ) եւ Եվրոպայի Եկեղեցիների Կոնֆերանսը (ԵԵԿ) հորդորել են իրենց անդամ եկեղեցիներին ու բոլոր բարի կամքի տեր մարդկանց նոյեմբերի 10-ին միանալու Հայաստանին եւ արցախահայությանը նվիրված աղոթքի օրվան։

All-Armenian prayer to be held for Armenian prisoners in Baku on November 10 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. All-Armenian prayer will be held in Holy See of St. Etchmiadzin on November 10 led by His Holiness Catholicos of All Armenians Karekin II. The prayer will simultaneously be held in all the churches of the Armenian and Diaspora dioceses.
“The All-Armenian prayer is for the protection of the rights of the Artsakh Armenians, in particular, the servicemen, civilians and representatives of the military-political leadership of the Artsakh Republic kidnapped, captured by Azerbaijan and held illegally in Baku on trumped-up charges,” the press release of the Holy See press office reads.
Ahead of the call of the Armenian Catholicos, the World Council of Churches (WCC) and the European Conference of Churches (ECC) urged their member churches and all people of good will to join a prayer day for Armenia and Artsakh Armenians on November 10.