Վեհափառը Արցախի խնդիրը քննարկել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Քաղաքակրթությունների դաշինքի բարձր հանձնակատար Միգել Անխել Մորատինոսի հետ հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել տարածաշրջանում տիրող ծանր իրավիճակին եւ Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային մարտահրավերներին:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից հայտնել են, որ հանդիպմանը Գարեգին Երկրորդը, մասնավորապես, անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից զավթված սահմանամերձ տարածքների, բռնի տեղահանված արցախահայերի իրավունքների պաշտպանության, Բաքվում տակավին պահվող գերիների եւ  Արցախի հայկական հոգեւոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու յուրացման խնդիրներին։
«Վերջիններիս պատշաճ եւ արդարացի հանգուցալուծման հարցում Հայոց Հայրապետը կարեւորեց միջազգային հանրության, բարեկամ երկրների գործուն աջակցությունը։
Զրույցի ընթացքում նաեւ անդրադարձ է կատարվել Առաքելական Եկեղեցու առաքելությանը, առկա ծանր իրավիճակում իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաեւ արցախցիների ոտնահարված իրավունքների պաշտպանության նպատակով գործակցությանը Քույր Եկեղեցիների եւ միջազգային ու միջեկեղեցական պատկան կառույցների հետ։ Արցախի հայկական հոգեւոր-մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրում կարեւորվել է նաեւ իրավիճակի գնահատման նպատակով անկախ փորձագետների  առաքելության կազմակերպումը, ինչպես եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Yerevan /Mediamax/. His Holiness Catholicos of All Armenians Karekin II, during his meeting with UN Under Secretary General and High Representative for the UN Alliance of Civilizations Miguel Angel Moratinos, drew special attention to the complicated situation in the region and the security challenges facing Armenia.
The Holy See press office reports that at a meeting Karekin II, in particular, touched upon the issues of bordering areas occupied by Azerbaijan, protection of rights of forcibly displaced Artsakh Armenians, prisoners kept in Baku, and the elimination and usurpation of the Armenian spiritual and cultural heritage in Artsakh.
“The Armenian Patriarch emphasized the active support of the international community and friendly countries in the proper and fair solution of these issues.
During the conversation, reference was also made to the mission of the Apostolic Church, the programs implemented in the current difficult situation, as well as the cooperation with Sister Churches and international and inter-church structures for the protection of violated rights of Artsakh residents. Regarding the preservation of the Armenian spiritual and cultural heritage of Artsakh, the interlocutors highlighted the organization of the mission of independent experts for assessing the situation, as well as the active involvement of UNESCO,” the news release runs.