Արցախից բռնի տեղահանված շուրջ 1000 երեխա կայցելի Հունգարիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ս.թ. օգոստոսին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 120 երեխա մեկնել է Հունգարիա՝ մասնակցելու ամառային ճամբարի:
Այդ մասին նշվել է Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը եւ Հունգարիայի արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հանդիպմանը, որը կայացել է «Երեւանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում:
«Նախաձեռնությունը կրելու է շարունակական բնույթ՝ ճամբար մեկնելու հնարավորություն տալով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 1000 երեխայի», - հայտնել են Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Հունգարիան Ադրբեջանի մերձավոր դաշնակիցն է Եվրոպական միությունում: Մասնավորապես, 2023թ. սեպտեմբերին Հունգարիան արգելափակել էր Եվրամիության հայտարարությունը Արցախում իրավիճակի վերաբերյալ:

About 1,000 forcibly displaced children from Artsakh to visit Hungary - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Around 120 forcibly displaced children from Nagorno Karabakh traveled in August to Hungary to participate in a summer camp.
This was stated at a meeting of Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan and Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Peter Szijjarto, which took place within the framework of the Yerevan Dialogue international forum.
“The initiative will have a continuous nature, giving about 1,000 children forcibly displaced from Nagorno-Karabakh the opportunity to attend the camp,” the Ministry of Labor and Social Affairs reported.
Mediamax notes that Hungary is Azerbaijan’s close ally in the European Union. In particular, in September 2023, Hungary vetoed the European Union’s statement on the situation in Artsakh.