Արցախից բռնի տեղահանված շուրջ 1000 երեխա կայցելի Հունգարիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ս.թ. օգոստոսին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 120 երեխա մեկնել է Հունգարիա՝ մասնակցելու ամառային ճամբարի:
Այդ մասին նշվել է Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը եւ Հունգարիայի արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հանդիպմանը, որը կայացել է «Երեւանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում:
«Նախաձեռնությունը կրելու է շարունակական բնույթ՝ ճամբար մեկնելու հնարավորություն տալով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 1000 երեխայի», - հայտնել են Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Հունգարիան Ադրբեջանի մերձավոր դաշնակիցն է Եվրոպական միությունում: Մասնավորապես, 2023թ. սեպտեմբերին Հունգարիան արգելափակել էր Եվրամիության հայտարարությունը Արցախում իրավիճակի վերաբերյալ:

Около 1000 детей, насильственно перемещенных из Арцаха, посетят Венгрию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В августе этого года около 120 детей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, посетили летний лагерь в Венгрии.
Об этом говорилось на встрече министра труда и социальной защиты Армении Нарека Мкртчяна и министра иностранных дел и торговли Венгрии Петера Сийярто, состоявшейся в рамках международного форума «Ереванский диалог».
«Инициатива будет носить постоянный характер и предоставит возможность поехать в лагерь в Венгрии примерно 1 000 детей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха», - отметили в министерстве труда и социальных вопросов.
Медиамакс отмечает, что Венгрия является ближайшим союзником Азербайджана в Евросоюзе. В частности, в сентябре 2023 года Венгрия заблокировала заявление Евросоюза по ситуации в Арцахе.