Այսուհետ սիրիահայերը կարող են ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալ հենց Սիրիայում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսուհետ սիրիահայերը կարող են ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալ Սիրիայում ՀՀ դիվանագիտական հաստատություններում՝ Դամասկոսի դեսպանությունում եւ Հալեպի հյուպատոսարանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ կառավարությունն այսօր ընդունած որոշումով դյուրացրել է օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից ՀՀ անձնագիր ձեռք բերելու գործընթացը:
Նախկինում գործող կարգով, այլ երկրների քաղաքացիներին հայկական անձնագիր տրամադրում էր բացառապես ՀՀ ոստիկանության վիզաների եւ անձնագրերի վարչությունը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշել է, որ այս պահին բազմաթիվ սիրիահայեր եւ լիբանանահայեր դիմել են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու խնդրանքով, եւ այս որոշումը կհեշտացնի այդ գործընթացը:

Отныне сирийские армяне смогут получать армянские паспорта в самой Сирии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Отныне сирийские армяне смогут получать армянские паспорта в дипломатических представительствах Армении - в посольстве в Дамаске и консульстве в Алеппо.
Как сообщает Медиамакс, согласно сегодняшнему решению правительства Армении, облегчается процесс получения армянского паспорта для иностранных граждан.
Согласно ранее установленному порядку, армянский паспорт гражданам других государств могло выдавать исключительно Управление визами и паспортами полиции Армении.
Министр диаспоры Грануш Акопян отметила сегодня, что большое число армян Сирии и Ливана обратились для получения армянского гражданства и сегодняшнее решение облегчит этот процесс.