Բոննում շարունակվում են ակցիաները հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու կոչերով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միությունն» այսօր արշավ է սկսել՝ կոչ անելով COP29-ի հյուրընկալող Ադրբեջանին ազատ արձակել հայ քաղբանտարկյալներին:
Արշավը անցկացվում է Բոննի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսի բացման շաբաթվա շրջանակում, որտեղ փորձագետները սահմանում են COP օրակարգը, որն անցկացվելու է նոյեմբերին՝ Բաքվում՝ աշխարհի առաջնորդների  մասնակցությամբ:
Այս արշավը պատասխան դարձավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևն խոսքերին, որ իր երկիրը ցանկանում է «COP29» կոնֆերանսը դարձնել «Խաղաղության COP»:
«Ադրբեջանում Ալիևի ռեժիմը շարունակում է կալանքի տակ պահել հայ քաղբանտարկյալներին և պատանդներին, ոչնչացնել մեր մշակութային ժառանգությունն ու սեփականությունը, որոնք գտնվում են նրանց բռնազավթման տակ, համակարգված կերպով հայերի դեմ քարոզել էթնիկ ատելություն և արգելափակել բռնի կերպով տեղահանված արցախցիների վերադարձն իրենց տներ։ Այս գործողությունները՝ միջազգային և ներքին այլ հանցագործությունների հետ մեկտեղ, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակվող ցեղասպանական քաղաքականության վառ օրինակ են։ Մեր ջանքերը նպատակ ունեն բարձրացնելու միջազգային հանրության իրազեկությունը՝ Ալիևի ռեժիմի կողմից շարունակվող ոտնահարումների վերաբերյալ, ինչպես նաև  ընդգծել ապօրինի կերպով ձերբակալված մեր ղեկավարներին և հայրենակիցներին ազատ արձակելու հրատապ անհրաժեշտությունը։ Միջազգային հանրությունը չպետք է թույլ տա, որ Ալիևի ռեժիմը մոլորեցնի և շեղի իրեն COP 29-ով և խուսափի պատասխանատվությունից՝ իրագործած ցեղասպանության և շարունակական խախտումների համար»,- ասել է «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միության» նախագահ, Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միությունը» հասարակական կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից գրավված չճանաչված պետության՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի), քաղաքացիների կողմից։ Հարձակման արդյունքում 120 հազար բնիկ հայերը, ստիպված են եղել լքել հայրենիքը։ Ռազմական հարձակմանը հաջորդել է նաև Արցախի ութ հայ քաղաքական առաջնորդների ձերբակալումն Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից։ Ապօրինաբար կալանավորված և պատանդառված այս անձինք շարունակում են մնալ Բաքվում՝ սպասելով իրենց դատավարության ժամկետների մասին լուրերին:
Քաղբանտարկյալների թվում է միջազգային բարերար և մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանը, որը վերջերս դադարեցրեց 21-օրյա հացադուլը։ Վարդանյանը հացադուլ էր հայտարարել ի նշան բողոքի՝ իրենց անօրինական կալանքի, բանտարկության պայմանների վատթարացման և ոչ թափանցիկ իրավական համակարգում պատշաճ ընթացակարգերի սահմանափակ հասանելիության համար:
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի առաջին հատուկ խորհրդական Խուան Մենդեզը վերլուծելով այս գործողությունները, պաշտոնապես հաստատել է․ «Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի դեմ իրականացվել  է ցեղասպանություն, սակայն նմանօրինակ նոր տառապանքների վտանգն ամենևին էլ չի անցել։ Միջազգային հանրությունը դեռևս պատասխանատվություն է կրում այս բնակչությանը հետագա վնասներից պաշտպանելու համար»:
Լեռնային Ղարաբաղ ներխուժումից հետո ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը պարտավորեցրել է Բաքվին միջոցներ ձեռնարկել, որ էթնիկ հայերը կարողանան «անվտանգ, անարգել և արագ» վերադառնալ այնտեղ, ինչպես նաև կանխելու և պատժելու հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, այդ թվում՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքային վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանների և արտեֆակտներին նկատմամբ։ Չնայած այս հանձնարարություններին՝ արբանյակից արված վերջին լուսանկարները ցույց են տալիս, որ ոչնչացվում են հայկական մշակութային ժառանգության վայրերն ու բնակելի շենքերը, ինչը խոր մտահոգություններ է առաջացնում:
Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության կողմից ճնշումը շարունակվում է աճել COP 29-ին ընդառաջ, որը նաև հայտնի է որպես Կողմերի համաժողով։ Այն անցկացվելու է այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում: Ապրիլյան բանաձևում Եվրամիությունը վերահաստատել է, որ «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների շարունակվող ոտնահարումներն անհամատեղելի են այդ երկրի՝ COP29-ը հյուրընկալելու նախապատրաստական աշխատանքների հետ»: ԱՄՆ Կոնգրեսում ևս կոչ են արել ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող հայ քաղաքական առաջնորդներին, ընդ որում՝ մի քանի սենատորներ մայիսի կեսերին լրացուցիչ նամակ են հղել՝ բարձրաձայնելով իրենց անհանգստության մասին։ Ֆրանսիացի Սենատը նույնպես բանաձեւեր են ներկայացրել՝ առաջարկելով պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած գործողությունների համար։

В Бонне продолжаются акции с призывом освободить армянских политзаключённых - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Союз Арцаха начал сегодня кампанию, призывая принимающий саммит COP29 Азербайджан освободить армянских политзаключённых.
Кампания проходит во время первой недели Боннской конференции об изменении климата, где эксперты определяют повестку COP29, который пройдет в ноябре в Баку с участием мировых лидеров.
Кампания стала ответом на заявление помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева о том, что страна стремится сделать «COP29 конференцией для достижения мира».
«Режим Алиева в Азербайджане продолжает удерживать армянских политзаключённых и заложников, уничтожать наше культурное наследие и собственность на оккупированных им территориях, систематически разжигать ненависть по отношению к этническим армянам и препятствовать возвращению насильственно перемещённых жителей Арцаха в их дома. Всё это наряду с другими международными и внутренними преступлениями служит наглядным примером продолжающейся в отношении народа Арцаха политики геноцида. Наши усилия направлены на то, чтобы привлечь международное внимание к насилию, которое продолжает творить режим Алиева, и к острой необходимости освободить наших лидеров и соотечественников, которых по-прежнему незаконно удерживают в Азербайджане. Международное сообщество не должно допустить, чтобы режим Алиева ввёл его в заблуждение и, отвлекая внимание на COP29, уклонился от ответственности за совершённый геноцид и продолжающееся насилие», - заявил президент Союза Арцаха, бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян.
Союз Арцаха - общественное движение, созданное гражданами Арцаха (Нагорного Карабаха), непризнанного государства, захваченного Азербайджаном в сентябре 2023 года, в результате чего всё его население -120 000 этнических армян - покинуло свои дома. Во время вторжения в Арцах власти Азербайджана арестовали восьмерых армянских лидеров непризнанной республики и продолжают незаконно их удерживать в качестве заложников в Баку, где те ожидают суда.
Среди армянских политзаключённых - международный филантроп и гуманитарный деятель Рубен Варданян, который недавно завершил 21-дневную голодовку в знак протеста против незаконного задержания, постоянно ухудшающихся условий содержания под стражей и ограничения доступа к надлежащему и прозрачному судебному процессу в соответствии с международно-правовыми нормами.
Бывший специальный советник Генерального секретаря ООН по предупреждению геноцида Хуан Мендес, комментируя действия Азербайджана, подтвердил, что «в отношении этнических армян Нагорного Карабаха был совершён геноцид, но угроза новых страданий такого рода отнюдь не миновала. Международное сообщество по-прежнему несёт ответственность за защиту этого народа от нового вреда».
После вторжения в Нагорный Карабах Международный суд ООН обязал официальный Баку принять меры для того, чтобы этнические армяне могли вернуться туда «безопасно, беспрепятственно и оперативно», а также «для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая, помимо прочего, церкви и другие места отправления культа, памятники и здания, имеющие историческую ценность, кладбища и артефакты». Несмотря на это постановление, на недавних спутниковых снимках зафиксированы разрушения объектов армянского культурного наследия и жилых зданий, что вызывает всеобщую обеспокоенность.
Давление международного сообщества на Азербайджан возрастает по мере приближения COP29 - Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, которая пройдёт в Баку в ноябре. В апрельской резолюции Европейского парламента подчёркивается, что «продолжающиеся нарушения прав человека в Азербайджане несовместимы с приготовлениями к проведению в стране COP29». В Конгрессе США так же призвали освободить армянских политических лидеров, удерживаемых в Азербайджане. В середине мая несколько сенаторов направили последующее письмо, в котором выразили свою обеспокоенность. Сенат Франции принял резолюцию с призывом к санкциям ЕС против Азербайджана за действия в Нагорном Карабахе.