Բոննում շարունակվում են ակցիաները հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու կոչերով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միությունն» այսօր արշավ է սկսել՝ կոչ անելով COP29-ի հյուրընկալող Ադրբեջանին ազատ արձակել հայ քաղբանտարկյալներին:
Արշավը անցկացվում է Բոննի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսի բացման շաբաթվա շրջանակում, որտեղ փորձագետները սահմանում են COP օրակարգը, որն անցկացվելու է նոյեմբերին՝ Բաքվում՝ աշխարհի առաջնորդների  մասնակցությամբ:
Այս արշավը պատասխան դարձավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևն խոսքերին, որ իր երկիրը ցանկանում է «COP29» կոնֆերանսը դարձնել «Խաղաղության COP»:
«Ադրբեջանում Ալիևի ռեժիմը շարունակում է կալանքի տակ պահել հայ քաղբանտարկյալներին և պատանդներին, ոչնչացնել մեր մշակութային ժառանգությունն ու սեփականությունը, որոնք գտնվում են նրանց բռնազավթման տակ, համակարգված կերպով հայերի դեմ քարոզել էթնիկ ատելություն և արգելափակել բռնի կերպով տեղահանված արցախցիների վերադարձն իրենց տներ։ Այս գործողությունները՝ միջազգային և ներքին այլ հանցագործությունների հետ մեկտեղ, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակվող ցեղասպանական քաղաքականության վառ օրինակ են։ Մեր ջանքերը նպատակ ունեն բարձրացնելու միջազգային հանրության իրազեկությունը՝ Ալիևի ռեժիմի կողմից շարունակվող ոտնահարումների վերաբերյալ, ինչպես նաև  ընդգծել ապօրինի կերպով ձերբակալված մեր ղեկավարներին և հայրենակիցներին ազատ արձակելու հրատապ անհրաժեշտությունը։ Միջազգային հանրությունը չպետք է թույլ տա, որ Ալիևի ռեժիմը մոլորեցնի և շեղի իրեն COP 29-ով և խուսափի պատասխանատվությունից՝ իրագործած ցեղասպանության և շարունակական խախտումների համար»,- ասել է «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միության» նախագահ, Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միությունը» հասարակական կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից գրավված չճանաչված պետության՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի), քաղաքացիների կողմից։ Հարձակման արդյունքում 120 հազար բնիկ հայերը, ստիպված են եղել լքել հայրենիքը։ Ռազմական հարձակմանը հաջորդել է նաև Արցախի ութ հայ քաղաքական առաջնորդների ձերբակալումն Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից։ Ապօրինաբար կալանավորված և պատանդառված այս անձինք շարունակում են մնալ Բաքվում՝ սպասելով իրենց դատավարության ժամկետների մասին լուրերին:
Քաղբանտարկյալների թվում է միջազգային բարերար և մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանը, որը վերջերս դադարեցրեց 21-օրյա հացադուլը։ Վարդանյանը հացադուլ էր հայտարարել ի նշան բողոքի՝ իրենց անօրինական կալանքի, բանտարկության պայմանների վատթարացման և ոչ թափանցիկ իրավական համակարգում պատշաճ ընթացակարգերի սահմանափակ հասանելիության համար:
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի առաջին հատուկ խորհրդական Խուան Մենդեզը վերլուծելով այս գործողությունները, պաշտոնապես հաստատել է․ «Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի դեմ իրականացվել  է ցեղասպանություն, սակայն նմանօրինակ նոր տառապանքների վտանգն ամենևին էլ չի անցել։ Միջազգային հանրությունը դեռևս պատասխանատվություն է կրում այս բնակչությանը հետագա վնասներից պաշտպանելու համար»:
Լեռնային Ղարաբաղ ներխուժումից հետո ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը պարտավորեցրել է Բաքվին միջոցներ ձեռնարկել, որ էթնիկ հայերը կարողանան «անվտանգ, անարգել և արագ» վերադառնալ այնտեղ, ինչպես նաև կանխելու և պատժելու հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, այդ թվում՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքային վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանների և արտեֆակտներին նկատմամբ։ Չնայած այս հանձնարարություններին՝ արբանյակից արված վերջին լուսանկարները ցույց են տալիս, որ ոչնչացվում են հայկական մշակութային ժառանգության վայրերն ու բնակելի շենքերը, ինչը խոր մտահոգություններ է առաջացնում:
Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության կողմից ճնշումը շարունակվում է աճել COP 29-ին ընդառաջ, որը նաև հայտնի է որպես Կողմերի համաժողով։ Այն անցկացվելու է այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում: Ապրիլյան բանաձևում Եվրամիությունը վերահաստատել է, որ «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների շարունակվող ոտնահարումներն անհամատեղելի են այդ երկրի՝ COP29-ը հյուրընկալելու նախապատրաստական աշխատանքների հետ»: ԱՄՆ Կոնգրեսում ևս կոչ են արել ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող հայ քաղաքական առաջնորդներին, ընդ որում՝ մի քանի սենատորներ մայիսի կեսերին լրացուցիչ նամակ են հղել՝ բարձրաձայնելով իրենց անհանգստության մասին։ Ֆրանսիացի Սենատը նույնպես բանաձեւեր են ներկայացրել՝ առաջարկելով պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած գործողությունների համար։

Actions calling for release of Armenian political prisoners continue in Bonn - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Artsakh Union has launched a campaign, challenging COP29 host Azerbaijan to release Armenian political prisoners.
The campaign comes amid the opening week of the Bonn Climate Change Conference, where experts set the agenda for the COP meetings that will bring together world leaders in Baku later this year.
The campaign come after Hikmet Hajiyev, foreign policy adviser to the Azerbaijani president, told media that the country was eager to make “COP29 a COP of peace.”
“The Aliyev regime of Azerbaijan continues to detain Armenian political prisoners and hostages, destroy our cultural heritage and property under their occupation, systematically promote anti-Armenian ethnic hatred and block the return of the forcibly displaced Artsakh people to their homes. These actions, along with other international and domestic crimes, exemplify their ongoing genocidal policy against the Artsakh people. Our efforts aim to raise international awareness about the Aliyev regime’s continuous violations and the urgent need to release our illegally detained leaders and compatriots. The international community must not allow the Aliyev regime to mislead and distract them with COP 29 and evade accountability for their perpetrated genocide and continuous violations,” said Artak Beglaryan, president of the Artsakh Union and former state minister of Artsakh.
The Artsakh Union is a grassroots organization created by citizens of Artsakh (Nagorno-Karabakh), an unrecognized state that was invaded by Azerbaijan in September 2023, causing the entire population of 120,000 indigenous Armenians to flee. Amid the aggression, Azerbaijani officials also arrested eight Armenian political leaders of Artsakh, a group that remains illegally detained and hostage in Baku and awaiting news on their trial date.
The political prisoners include international philanthropist and humanitarian Ruben Vardanyan, who recently ended a 21-day hunger strike to protest their illegal detainment, increasingly worsening imprisonment conditions, and limited access to due process in an opaque legal system.
Juan Mendez, the United Nations’ first Special Adviser on the Prevention of Genocide reviewed these actions, solemnly confirming that “genocide has been committed against ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh, but the danger of more suffering of this kind is by no means over. The international community still bears a responsibility to act to protect this population from further harm.”
The United Nations’ International Court of Justice (ICJ) ordered Azerbaijan to uphold the right of return for ethnic Armenians, instructing the country to “take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration affecting Armenian cultural heritage, including but not limited to churches and other places of worship, monuments, landmarks, cemeteries and artifacts” following its invasion. Despite these orders, recent satellite images show destruction of Armenian cultural heritage sites and residential buildings, prompting widespread concerns.
Pressure continues to grow on Azerbaijan from the international community in the lead up to COP29, which will be held this November in Baku. In an April resolution, the EU reaffirmed that “the ongoing human rights violations in Azerbaijan are incompatible with the country’s preparations to host COP29.” U.S. senators have also called for the release of Armenian political leaders held in Azerbaijan, with several members of congress sending a follow-up letter raising concerns in mid-May. French senators have also put forth resolutions proposing sanctions against Azerbaijan for its actions in Nagorno-Karabakh.