Լուսանկարը` LEAD4Shirak
1800-ականների վերջին հայ կանայք ձեւավորել են կոլեկտիվ արտադրանք ստանալու հետաքրքիր պրակտիկա։ Տարվա այն ժամանակահատվածում, երբ կաթն առատ չի եղել եւ տանը պրոդուկտ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է եղել օրեր շարունակ կաթ ամբարել, գյուղերում մոտ 25 հոգանոց խմբեր են կազմել՝ «խաբեր», եւ ամեն օր ստացած կաթը փոխանցել խմբի մի անդամի։ Կաթնատնտեսության մեջ գործակցության այս օրինակը կոչվում է «Խաբուխազ» եւ դրա էլեմենտները մինչ օրս պահպանվում են Շիրակի մարզում։ Այս մեթոդը ոչ միայն օգնել է, որ ամբարելիս կաթը չփչանա, այլ նաեւ տնտեսական ազդեցություն է ունեցել։
2021 թվականին Հայաստանում մեկնարկած ԼԻԴԵՐ գյուղերի զարգացման մոտեցման միջոցով փորձ է արվում խթանել տեղական գործընկերությունը եւ նորարարությունը՝ ստեղծելով համապատասխան ինստիտուտներ եւ իրավական կարգավորումներ։ ԼԻԴԵՐ մեթոդաբանությունը Եվրոպայում օրենքի ուժ ունի եւ գյուղատնտեսության, գյուղերի զարգացման ռազմավարական պլանի պարտադիր բաղադրիչ է։ Հայաստանում ծրագիրը պիլոտային փուլում է եւ իրականացվում է երեք մարզում՝ Շիրակ, Լոռի եւ Տավուշ։ Ծրագիրն իրականացնում են Ավստրիայի զարգացման գործակալությունը, UNDP-ն եւ FAO-ն։
LEAD4Shirak ծրագրի ղեկավար Հուսիկ Սարգսյանը Մեդիամաքսին պատմել է ԼԻԴԵՐ մեթոդաբանության, տեղական ակտիվ խմբերի աշխատանքների եւ հարեւան համայնքների միջեւ կապեր ստեղծելու մասին։
Հայկական գյուղերի զարգացման եվրոպական մոտեցումը
ԼԻԴԵՐ-ի հիմնական նպատակը տեղական գործընկերության միջոցով գյուղի զարգացումն է։ Գործընկերության մաս են կազմում տեղական ինքնակառավարման մարմինները (ՏԻՄ), բիզնեսն ու քաղաքացիական հասարակությունը։ Երեք հիմնական խաղացողները կազմում են տեղական ակտիվ խումբ (ՏԱԽ) եւ այն դառնում է գործընկերության հարթակ։ ՏԱԽ-ը ապահովում է, որ ընտրված տարածքի խնդիրները բնակիչների, բիզնեսի եւ ՏԻՄ-ի համատեղ ջանքերով գտնեն պարզ ու արդյունավետ լուծումներ։ ՏԱԽ-ը նաեւ ֆինանսավորում է փոքրամասշտաբ պիլոտային ծրագրեր, որոնք կարող են դառնալ մեծամասշտաբ ծրագրեր կամ բիզնեսներ։ Յուրաքանչյուր ակտիվ խմբի ընտրված տարածք ընդգրկում է առնվազն երկու խոշորացված համայնք։ ՏԱԽ-ը միավորում է պատմական, մշակութային նմանություններ, աշխարհագրական դիրք ունեցող տարածքները, որպեսզի դրանք միասին կարողանան զարգանալ։
ՏԱԽ-երը մշակում են իրենց տարածքի զարգացման ռազմավարության ուղղությունները, գործողությունները եւ սկսում տարբեր միջոցներ ներգրավել ՏԱԽ ռազմավարության իրականացման համար՝ դրամաշնորհների միջոցով։ Եվրոպայում ՏԱԽ-երը գումար են ստանում պետությունից եւ դրամաշնորհների միջոցով աջակցում բիզնես ու համայնքային ծրագրերին։ Մեր դեպքում, քանի որ ծրագիրը պիլոտ է, ՏԱԽ խմբերի մշակած ռազմավարությունն իրականացվում է Եվրոպական միության եւ Ավստրիայի զարգացման գործակալության աջակցությամբ։Սովորաբար, նման ծրագրերն ուղղված են լինում կամ ՏԻՄ, կամ քաղհասարակության, կամ բիզնեսի կարողությունների զարգացմանը։ ԼԻԴԵՐ-ն այն եզակի ծրագրերից է, որ միավորում է այս երեքին եւ բոլորին իրար հետ բանակցելու, համատեղ գործողություններ իրականացնելու հնարավորություն տալիս, ինչն էլ բավական կայուն իրավիճակ է ստեղծում համայնքների զարգացման համար։
Տեղական ակտիվ խմբերը
Ծրագրի մեկնարկին իրականացվել է գնահատում, ամեն համայնքի տրվել իր զարգացման ցուցանիշը։ Փորձել ենք համատեղել թույլ զարգացածներն ավելի ուժեղ զարգացածների հետ։ Գրեթե մեկ տարի համայնքներում իրականացրել ենք իրազեկման աշխատանքներ, հետո ցանկացողները միացել են ՏԱԽ-երին։ ՏԱԽ անդամ կարող է լինել 18 տարեկանից բարձր ցանկացած մարդ՝ տեղական անհատներ, քաղհասարակության, պետական ու մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչներ։ Տեղական ակտիվ խմբի անդամները զարգացնում են իրենց կարողությունները՝ ընդհանուր շահերին ծառայող լուծումներ գտնելու նպատակով եւ անմիջականորեն մասնակցում որոշումների կայացմանը՝ բարելավելու այն տարածքը, որտեղ բնակվում են։
Ի տարբերություն հասարակական կազմակերպությունների՝ այստեղ պետք է համամասնությունը պահել՝ անդամների 1/3-ը պետք է ՏԻՄ, 1/3-ը բիզնես եւ 1/3-ն էլ քաղհասարակության ներկայացուցիչներ լինեն։ Մյուս սահմանափակումն այն է, որ պետական կամ համայնքային բյուջեից ֆինանսավորվող մարմինների ներկայացուցիչները (մանկապարտեզ, դպրոց, ՏԻՄ), չպետք է լինեն 49%-ից ավելի։
ՏԱԽ-ի անդամների եւ Lead4Shirak ծրագրի ներկայացուցիչների ուսուցողական այց Ավստրիա ՏԱԽ-ի անդամների եւ Lead4Shirak ծրագրի ներկայացուցիչների ուսուցողական այց Ավստրիա
Ծրագրի մեկնարկին Շիրակում առանձնացրել ենք ՏԱԽ երկու տարածք՝ մեկը մարզի հարավում, մյուսը՝ հյուսիսում։ Հարավում «Արագած հովիտ» ՏԱԽ-ն է, այն ընդգրկում է Արթիկ, Անի խոշորացված համայնքներից 4-ական բնակավայր։ Հյուսիսում էլ «Հյուսիսային ուղին» է, որը Ամասիա, Աշոցք խոշորացված համայնքներից ընդգրկում է 21 բնակավայր։ Երրորդ ՏԱԽ-ը ձեւավորելիս գնացինք այն ճանապարհով, ինչպես Եվրոպայում է լինում, հայտարարեցինք, որ տեղացիները կարող են խումբ ձեւավորել եւ միանալ ծրագրին։ Արդյունքում երկու խումբ հաղթեց ու քանի որ նույն բնակավայրից էին, առաջարկեցինք միավորվել եւ դառնալ մեկ ՏԱԽ։ Այսպես` ձեւավորվեց «Կենտրոնական Շիրակը», որն ընդգրկում է 16 համայնք Ախուրյան, 5-ը՝ Արթիկ խոշորացված համայնքից։
ՏԱԽ-երի տարածաշրջանի զարգացման պլանը մշակվում է փորձագետների հետ աշխատանքի արդյունքում։ Մենք, օրինակ, տեղացիներից գյուղատնտեսության զարգացման բազմաթիվ առաջարկներ ունեինք, ոլորտի մասնագետների հետ խորհրդատվությունից հետո առանձնացվեցին առավել նախընտրելիները՝ հատապտուղների, բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրություն, այգեգործություն եւ այլն։ Մասնագետների հետ աշխատանքից հետո նրանց կարծիքը փոխանցեցինք բնակիչներին եւ հայտարարեցինք դրամաշնորհներ։ Արդեն երեք դրամաշնորհ ենք հայտարարել, վերջինն ամփոփման փուլում է, այս տարի հուլիսից ծրագրերը կսկսենք իրականացվել։
Ծրագրերի երեք ուղղություն
ՏԱԽ ռազմավարությունն ունի երկարաժամկետ թիրախներ եւ տեսլական, որոնք օգնում են մարդկանց կողմնորոշվել, թե ուր գնալ եւ ինչպես զարգացնել իրենց տարածքը։ ՏԱԽ-երը որպես ռազմավարական ուղղություն ընտրել են գյուղատնտեսությունը, կրթությունն ու զբոսաշրջությունը։ Այս ընթացքում իրականացված բոլոր ծրագրերն առնչվել են այս ոլորտներին։ Գյուղատնտեսությանն առնչվող ծրագրերով կաթի վերամշակում է իրականացվում, պանրի արտադրություն։ Քանի որ միջոցները սահմանափակ են՝ փորձում ենք ֆինանսավորել ոչ թե առաջնային գյուղատնտեսության, այլ վերամշակման բլոկը, որ կարողանանք շուկա ստեղծել տեղացիների համար։ Ջերմոցային տնտեսություններին եւս աջակցում ենք։
Ինչ վերաբերում է զբոսաշրջությանը, ապա Կարմրավանում «քայթինգ» կենտրոն ենք ստեղծել, օդապարուկների միջոցով «սնոուբորդինգ» են անում, այցելուները կարող են նաեւ տարածքում հանգստանալ։ Ամասիայում ձմեռային տուրիզմի ուղղությամբ մեծ ներդրումներ են կատարվել, Winter Festival -46°C-ն էլ հենց այդ կոնտեքստում է։ «Հյուսիսային ուղի» ՏԱԽ-ը ռազմավարական ուղղություններից ամենաակտիվն աշխատում է տուրիզմի ուղղությամբ, ուզում է ձմեռային զբոսաշրջությունը զարգացնել, այդ ուղղությամբ բավական ներդրումներ են կատարվում։ Գյուղատնտեսական եւ զբոսաշրջային ծրագրերի դեպքում էլ այնպիսի նախագծեր է փորձում անել, որ աջակցի տուրիզմի զարգացմանը։ Ամասիայի դպրոցում ավանդույթների վերհանման նախագիծ են սկսել, գիդեր են պատրաստում, ավանդույթներ են վեր հանում, պատմամշակութային հուշարձաններին վերաբերող նախագիծ եւս կա, այս ամենից կրկին շահում է տուրիզմը։
-46 ձմեռային փառատոնը -46 ձմեռային փառատոնը
Դպրոցների հետ դուալ կրթությունն ենք փորձում զարգացնել, բիզնես հիմնել, որը եւ եկամուտ կբերի դպրոցին, եւ նախագծային կրթության հարթակ կլինի աշակերտների համար։ Պեմզաշենի դպրոցում մոտ 500 քառակուսի մետր ելակի ջերմոց է հիմնվել, շուտով բերք կլինի։ Ջերմոցում կա արտադրական եւ փորձերի տարածք, բացի ելակից՝ աշակերտներն այլ բույսեր էլ են տնկում։
ՏԱԽ-ը չի հակադրվի ՏԻՄ-ին
Միշտ հարցեր են լինում ՏԱԽ-ի եւ ՏԻՄ-ի տարբերության մասին։ Ավագանին ընտրովի մարմին է, իսկ ՏԱԽ անդամները կամավոր են միանում, միայն վարձատրվում է գործադիր տնօրենը՝ իր աշխատակազմով։ ՏԱԽ-ը չի ստեղծվում, որ հակադրվի ՏԻՄ-ին, նրանց նպատակը համայնքի զարգացումն է։ ՏԻՄ-երը ՏԱԽ համահիմնադիրներից են եւ խումբը նրանց համար լրացուցիչ որոշումների կայացման հարթակ է, որտեղ հանդիպում են տեղական բիզնեսին ու քաղհասարակությանը, քննարկում, թե այդ տարածքն ու հարեւան տարածքը ինչպես զարգացնեն։
Հայաստանի մարզերում հարեւան համայնքներն իրար լավ են ճանաչում, բայց նրանց միջեւ քննարկում չի լինում, այնպես չէ, որ մենք ենք ծանոթացնում միմյանց հետ, բայց հարթակ ենք ստեղծում, որ գան, իրար հետ զրուցեն։ Այս հարթակի իմաստն այն է, որ երկու հարեւան ՏԻՄ, երկու հարեւան համայնքի բիզնես ու քաղհասարակության ներկայացուցիչ հանդիպեն իրար։ Օրինակներ ունենք, երբ աղբահանության ծառայություն չունեցող համայնքը սկսել է օգտվել հարեւան համայնքի աղբահանության ծառայությունից։
Կայունության ապահովումը
ԼԻԴԵՐ մեթոդաբանության նպատակն է, որ ի վերջո ծրագրերը ստանան պետական ֆինանսավորում։ Հայաստանում մեր քաղաքական գործընկերը Տարածքայի կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարությունն է։ Ծրագիրը նրանց հետ ենք քննարկում, պիլոտն իրականացվում է նրանց կոորդինացիայով։ Տարածքների զարգացման ու ռազմավարության իրականացման համար կա պետական բյուջե, պետությունն ունի տարբեր գործիքակազմեր եւ ապագայում ենթադրվում է ՏԱԽ-երը կդառնանց այդ գործիքներից մեկը։ Իդեալի մեջ պետք է, որ պետությունը որոշակի միջոցներ հատկացնի ՏԱԽ-երին տարածքներում զարգացման ռազմավարությունն իրագործելու համար։ Եթե շատ հեռուն նայենք, ապա կայունությունը հենց սա է։
Որոշում կայացնողներին պետք է կարողանանք ներկայացնել, թե ՏԱԽ-ը ինչ ավելացված արժեք է բերել տարածք եւ խոսքը միայն աշխատատեղ ստեղծելու մասին չէ։ ՏԱԽ խնդիրն ավելի շատ համագործակցության, նորարարության, գործընկերության մշակույթ, լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ բերելն է։
Արագած Հովիտ տեղական ակտիվ խմբի նիստ Արագած Հովիտ տեղական ակտիվ խմբի նիստ
ԼԻԴԵՐ-ը Եվրոպայում օրենքի ուժ ունի, եթե գյուղի զարգացում ես անում, պետք է ՏԱԽ ստեղծես։ Մինչեւ պետական աջակցություն բավական ժամանակ կա եւ մենք պետք է մտածենք նաեւ տեղական ակտիվ խմբերին բիզնեսներով եկամուտներ ստեղծելու մասին։ ՏԱԽ-երը կարող են որոշակի խնդիրներից ծնված, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող բիզնեսներ ունենալ, որոնք մի շարք խնդիրերի լուծում կտան։ Ամեն ՏԱԽ կարող է այն ուղղվածության բիզնես ունենալ, որով առավել ակտիվ է աշխատում։ Օրինակ՝ «Արագած հովիտը» կրթության մեջ է իրեն տեսնում եւ ուզում է նոր գրադարան ստեղծել, որն ավելի շատ հանրային բարիք է լինելու, աննշան եկամուտ է բերելու, դրան զուգահեռ՝ ճամբարների նախագծեր է սկսում, որով կկարողանա ֆինանսավորում ունենալ։ Ինչպես արդեն նշեցի՝ «Հյուսիսային ուղին» ձմեռային զբոսաշրջության որոշակի ծառայություններ կմատուցի։ «Կենտրոնական Շիրակում» մտածում են գյուղատնտեսական մշակույթի փոփոխությանն ուղղված կենտրոնի ստեղծման մասին։
ԼԻԴԵՐ-ը՝ օրինակներ ստեղծող
Երբ խոսում ենք կայունության մասին՝ խոսքը միայն գումարին չի վերաբերում, այլ՝ իրազեկմանը, ճանաչելիությանը, կապերի ստեղծմանը։ Մենք նաեւ դոնորների հետ աշխատանք ենք տանում, որ կարողանանք ծրագրեր բերել, ՏԻՄ-երին օգնում ենք, որ դիմեն դրամաշնորհների։ Սա էլ որոշակի գիտելիք, հմտություն է պահանջում։
Համայնքներում ապրողներից ոմանք առանց որեւէ մեկի աջակցության կարողանում են դիմել դրամաշնորհների, բայց կան նաեւ բնակիչներ, որ լավ բիզնեսներ, գաղափարներ ունեն, հաջողակ են, բայց բավարար չափով իրազեկված չեն, երբեւէ չեն դիմել դրամաշնորհի կամ պետական աջակցության ծրագրերի։ Այս ուղղությամբ եւս աշխատում ենք, փորձում ենք մարդկանց ուղղորդել դեպի ՏԱԽ տարածքում եղած պետական ծրագրերը, իրազեկել ու օգնել, որ օգտվեն։
Քննարկում ՏԿԵՆ աշխատակիցների հետ Քննարկում ՏԿԵՆ աշխատակիցների հետ
Որքան էլ կարծիք կա, որ մենք անհատական ազգ ենք, համագործակցությունը, գործընկերությունը մեզ խորթ չեն, նման բազում օրինակներ կան եւ Հայաստանում փորձում ենք նման օրինակներ գտնել գյուղերում զրույցների միջոցով, նաեւ ազգագրագետների հետ ենք վարժություն արել։ Ինչպես Եվրոպայում՝ մենք էլ ունենք գործընկերությունների օրինակներ, բայց այնտեղ ինստիտուցիոնալիզացրել են, ստեղծել են օրենքներ, կառույցներ, դառել են կոոպերատիվներ, մեզ մոտ մնացել են ավանդույթի տեսքով ու ժամանակի հետ մոռացվում են։ Հիմա փորձում ենք ավանդույթներին ինստիտուտի տեսք, իրավական կարգավորումներ տալ, որ ավանդույթն ավելի ամրապնդվի։ Մեր գործը ավանդույթը վերցնելը, մի պտղունց անակնկալ ավելացնելն ու մատուցելն է։ Դա նաեւ հենց ՏԱԽ կողմից կիրառվող նորարարության մոդելն է։
ՏԱԽ-ի եւ Lead4Shirak ծրագրի ներկայացուցիչների այցը Ֆինլանդիա ՏԱԽ-ի եւ Lead4Shirak ծրագրի ներկայացուցիչների այցը Ֆինլանդիա
ԼԻԴԵՐ ծրագրի միջոցով փորձում ենք փոփոխությամբ բերել երկու ուղղությամբ, մեկը հին խնդիրներին նոր լուծումներ տալն է, մյուսը՝ տեղական գործընկերության օրինակներ գտնելն է, ցույց տալը, որ իրար հետ աշխատելով ավելի մեծ արդյունքի կարելի է հասնել։ Այդ օրինակներից մեկն էլ «Խաբուխազն» է, որն իր կանոններն է ունեցել եւ մինչ օրս Շիրակի մարզում դրանից էլեմենտներ են պահպանվել։ Մենք մեզ դիտարկում ենք ոչ թե տարածքի խնդիրները լուծող, այլ՝ օրինակներ ստեղծող, ցույց տվող։ Համայնքներում փորձում ենք ցույց տալ, որ իրենց կողքի մարդը՝ մեզ հետ կամ իրար հետ համագործակցելով, օրինակ է ձեւավորել, որն իրենցից յուրաքանչյուրը կարող է կրկնել։ Ինչ գաղափարով էլ մտնել գյուղ՝ մարդկանց ակտիվ խումբ կա, որ միանգամից հավատում ու միանում է, բայց կայուն զարգացման տանում են ավելի ուշ միացողները, որոնք նախ ուշադիր հետեւում են եւ հաշվարկված միանում ծրագրին։ ՏԱԽ-երի օրինակով առաջին միացողները ստեղծեցին այդ պատմությունը, բայց նրանցից 70%-ն էլ մեզ հետ չէ։ Մյուսները, որոնք սպասում էին, թե դրանից ինչ դուրս կգա, ավելի կայուն են եւ նրանց հետ կարողանում ենք համակարգված, ինստիտուցիոնալ ճանապարհ անցնել։

In the late 1800s, Armenian women developed an interesting practice of obtaining collective products. During the period of the year, when milk was scarce and needed to be stored for several days to create dairy products at home, groups of about 25 people - “khabs” - were formed in the villages and the milk received each day was passed to one member of the group. This example of cooperation in dairy farming is called “Khabukhaz” and its elements are still preserved in Shirak region. This method not only helped to prevent milk from spoiling during storage, but also had an economic impact.
The LEADER village development approach, launched in Armenia in 2021, endeavours to promote local partnership and innovation through the establishment of appropriate institutions and legal frameworks. The LEADER methodology has the force of law in Europe and is a mandatory component of agriculture and rural development strategic plans. In Armenia, the programme is in the pilot phase, operating in three regions: Shirak, Lori and Tavush. The programme is implemented by the Austrian Development Agency, UNDP and FAO.
Husik Sargsyan, head of the LEAD4Shirak project, shared with Mediamax about the LEADER methodology, the work of Local Action Groups (LAG) and connections between neighbouring communities.
The European approach to the development of Armenian villages
The primary goal of LEADER is to facilitate village development through local partnership. This involves the active participation of local self-government bodies, businesses and civil society. These three key players form a Local Action Group (LAG) which serves as a platform for partnership. LAG, with the joint efforts of residents, businesses and local government, facilitate finding simple and effective solutions to issues within the selected area. LAG also provides funding for small-scale pilot projects that have the potential to scale up into larger projects or businesses. Each action group’s selected area comprises at least two enlarged communities. LAG unites areas with historical, cultural similarities and geographical locations, for them to develop together.
Husik SargsyanPhoto: LEAD4Shirak
LAGs develop the directions and actions for their territory development strategy and begin to attract various funds for the implementation of the LAG strategy through grants. In Europe, LAGs receive financial support from the state and support business and community projects through grants. In our case, since the programme is a pilot, the strategy developed by the LAGs is implemented with the support of the European Union and the Austrian Development Agency. Usually, such programmes focus on the development of local government, civil society, or business capabilities. LEADER stands out as a unique programme that brings together these three, providing them with opportunities to negotiate, and undertake joint actions, which fosters a stable environment for community development.
Local Action Groups
At the project’s outset, an assessment was conducted, assigning each community its development index. Efforts were made to match less developed communities with more developed ones. Over the course of nearly a year, awareness activities were conducted in these communities and those interested joined the LAGs. Any individual over the age of 18, including local residents, representatives from civil society, and individuals from the public and private sectors, can become a member of LAG. LAG members enhance their capacities to find solutions that benefit the collective interest and actively participate in decision-making processes aimed at improving their living areas.
Unlike non-governmental organizations, a balanced representation is maintained here: one-third of the members should be representatives from local government, one-third from the business sector, and one-third from civil society. Another limitation is that representatives of bodies funded from state or community budgets, such as kindergartens, schools, or local government bodies, cannot exceed 49% of the total membership.
Educational visit of LAG members and Lead4Shirak programme representative to AustriaPhoto: LEAD4Shirak
At the outset of the project, two LAG areas were identified in Shirak. In the southern region, we have the Aragats Valley LAG, encompassing four settlements from the enlarged communities of Artik and Ani. In the northern region, we have the Northern Way LAG, covering 21 settlements from the enlarged communities of Amasia and Ashotsk. When forming the third LAG, we followed a process similar to that in Europe: we announced that local people can form groups and join the programme. As a result, two groups won. Since they were from the same settlement, we suggested that they merge and become a single LAG. This is how the Central Shirak LAG was formed, encompassing 16 communities from Akhuryan, 5 from the enlarged Artik community.
The development plan for the LAGs region is worked out through collaboration with experts. For example, we had many proposals for the development of agriculture from the locals, and following consultations with specialists in the field, the most preferred ones were singled out such as berry production, high-value crops, and horticulture. After consulting with the experts, we conveyed their recommendations to the residents and announced grants. Three grants have already been announced, with the latest one currently in the finalization stage. We will start implementing the programmes from July this year.
Three directions of programmes
The LAG strategy encompasses long-term targets and a vision that guide individuals in determining the direction and how to develop their area.
Agriculture, education and tourism have been chosen as the strategic focus areas of the LAGs. All the projects implemented during this period were related to these areas. Milk processing and cheese production are carried out with programmes related to agriculture. Since the funds are limited, we are trying to finance the processing block, rather than primary agriculture, to create a market for the locals. We also support greenhouse farms.
As for tourism, we have established a “kiting” centre in Karmravan, where visitors can enjoy “snowboarding” using balloons, visitors can also relax in the area. Significant investments have been directed towards winter tourism in Amasia, with events like Winter Festival -46°C being carried out within that framework. Northern Way LAG is particularly proactive in developing tourism, with a strong focus on winter tourism initiatives. Significant investments are being directed towards this endeavour. Agricultural and tourist projects are designed to support the development of tourism. In the Amasiya school, a project has been initiated to raise traditions, guides are being prepared. There is also a project related to historical and cultural monuments. All this contribute to the development of tourism in the area.
Winter festival -46°C Photo: LEAD4Shirak
We are trying to develop dual education with schools, to establish a business that will generate income for the school and serve as education platforms for students. For example, at Pemzashen school, a 500-square-meter strawberry greenhouse has been set up, and a harvest is anticipated soon. This greenhouse serves as both a production facility and an experimental area, allowing students to cultivate various plants in addition to strawberries.
LAG will not oppose local self-government bodies
Questions always rise about the difference between LAG and local self-government bodies. The Council of Elders is an elected body, while members of LAG join voluntarily, only the executive director and his/her staff are paid. The LAG is not established to oppose the local government: their goal is the development of the community. Local governments are among the co-founders of LAG, and the group serves as an additional decision-making platform for them, where they engage with local businesses and civil society, discuss how to develop that area and the neighbouring one.
Neighbouring communities in Armenia’s regions know each other well, yet they often lack interaction. It is not that we introduce them to each other, but we create a platform to facilitate dialogue between them. This platform serves as a place of meeting for the two neighbouring local governments, businesses and civil society representatives. We have examples when a community that does not have a garbage collection service has started using the garbage collection service of a neighbouring community.
Ensuring resilience
The LEADER methodology is designed with the aim of securing state funding for the projects. In Armenia, our political partner is the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure. We are discussing the programme with them, the pilot is being implemented with their coordination.
There is a state budget for the development of the territories and implementation of the strategy, the state has various tools, and it is assumed that in the future LAGs will become one of those tools. Ideally, the state should allocate certain funds to LAGs for the implementation of development strategy in the areas. If to look into the distant future, resilience is exactly this.
We should be able to present to the decision-makers what added value LAG has brought to the area and it is not merely creating a job. The task of LAG is to bring more cooperation, innovation, partnership culture, additional financial resources.
Meeting of Aragats Valley LAGPhoto: LEAD4Shirak
LEADER has the force of law in Europe, if you develop a village, you must establish a LAG. There is still plenty of time before government support becomes available, so we should consider generating income through business for local action groups. LAGs can have socially oriented businesses which can solve a number of problems. Each LAG can have a business of the direction in which it works most actively. For example, Aragats Valley wants to focus on education and create a new library, which will be more of a public good, will bring a small income, in parallel, it starts camp projects to secure financing. As I have already mentioned, the Northern Way will offer certain winter tourism services. Central Shirak is thinking about creating a centre aimed at changing the agricultural culture.
LEADER - a role model
When discussing resilience, it extends beyond money, it is about awareness, recognition and building connections. We also collaborate with donors to bring programmes and help local governments in applying for grants. These endeavours require specific knowledge and skills.
Some of the people living in the communities are able to apply for grants without anyone’s support, while some residents who have good businesses, ideas, are successful, lack sufficient awareness, have never applied for a grant or government support programmes. We are also working in this direction, guiding individuals towards state programmes within the LAG territory, inform and help them.
Discussion with Employees of Ministry of Territorial Administration and InfrastructurePhoto: LEAD4Shirak
While there is an opinion that we are an individualistic nation, cooperation and partnership are not unfamiliar to us. In Armenia we are trying to find such examples through conversations in the villages. Similar to Europe, we have instances of partnerships, yet there, they have institutionalized, established laws, structures, and cooperatives. In Armenia, however, these partnerships remained as traditions, and are forgotten over time. Now we are trying to transform these traditions into institutionalized practices, give them legal regulations to reinforce this tradition. Our task is to take the tradition, add an element of surprise and deliver it. It is also the innovation model used by the LAG.
Visit of LAG and Lead4Shirak programme representatives to FinlandPhoto: LEAD4Shirak
Through the LEADER programme, we are trying to bring change in two directions: one is to provide new solutions to old problems, the other is to find examples of local partnership, to show that a greater result can be achieved through collaborative work. One of those examples is “Khabukhaz”, which had its own rules and elements of it have been preserved in Shirak region until today. We do not view ourselves as problem solvers, but as creating and showing examples. In our communities, we strive to showcase that by collaborating with us or with each other, individuals can become exemplary figures, setting a precedent for others to follow. Regardless of the initial idea someone brings to the village, there’s always an action group who readily believe and join. However, sustainable development is often driven by those who join later, observing carefully and joining the programme thoughtfully. The initial participants in the LAGs helped shape its history, but a significant part of them - around 70% - are not with us now. The others, who were waiting to see what would come out of it, are now more grounded, and we can take a systematic, institutionalized path with them.