Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «ՆԱՏՕ-ն ձգտում է ամրապնդել իր դիրքերը Հարավային Կովկասում՝ Ռուսաստանի հետ աշխարհաքաղաքական դիմակայության համար տարածաշրջանի ներուժը օգտագործելու նպատակով»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ճեպազրույցի ժամանակ նա նշել է, որ «ՆԱՏՕ-ն որպես դաշինք եւ նրա առանձին անդամները արդեն մի քանի տարի փորձում են հենարան գտնել կամ ինչ-որ կերպ ամրապնդել իրենց դիրքերը Հարավային Կովկասում»։
Զախարովան նշել է, որ Արեւմուտքին «հետխորհրդային տարածքում որեւէ իրավահավասար հարաբերություններ պետք չեն, նրանց պետք է ռեսուրսներ վերցնել, երկրները միմյանց դեմ հանել եւ վարվել որպես տիպիկ գաղութարարներ եւ ստրկացնողներ»։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանի երկրները, այդ թվում՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը, գիտակցում են ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության խորացման ռիսկերը։
«Բոլորը գիտեն, թե ինչով է դա ավարտվում։ Ամեն տեղ, որտեղ հայտնվում է ՆԱՏՕ-ն, արմատավորվում է առճակատումը, աճում է ռազմական լարվածությունը, եւ մոռացվում են խաղաղությունն ու կայունություն բառերը», - նշել է Զախարովան։

Захарова заявила, что «НАТО стремится укрепить свои позиции на Южном Кавказе»
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что «НАТО стремится укрепить свои позиции на Южном Кавказе с целью использования потенциала региона для геополитического противостояния с Россией».
Как сообщает ТАСС, выступая на брифинге, она отметила, что «НАТО как блок и его отдельные члены не первый год пытаются зацепиться или как-то укрепиться на Южном Кавказе».
Захарова заметила, что Западу не нужны «никакие равноправные отношения на постсоветском пространстве, им нужно забрать ресурсы, стравить страны и вести себя, как типичные колонизаторы и поработители».
Официальный представитель МИД РФ выразила надежду, что страны региона, в том числе Азербайджан и Армения, осознают все существующие риски углубления взаимодействия с НАТО.
«Всем хорошо известно, чем это заканчивается.Везде, где появляется НАТО, насаждается конфронтация, растет военная напряженность, забываются такие слова как мир и стабильность», - отметила Захарова.