«Փաստաբանական ընկերություններում կարեւորը մարդիկ են. նրանց գիտելիքը, փորձը, հմտություններն ու թիմային աշխատանքի կարողությունը», - ասում է Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի ավագ գործընկեր, փաստաբան Նարինե Բեգլարյանը։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում նա պատմել է գրասենյակի կառավարման առանձնահատկությունների, աշխատանքի սկզբունքների ու միջազգային վարկանիշավորման ցուցակներում ունեցած առաջատար դիրքի մասին։
Գիտելիք եւ փորձ, որը պրակտիկա է փոխում
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակը 1998թ.-ից վստահելի գործընկեր է բիզնեսների եւ անհատների համար իրավաբանության բոլոր ոլորտներում՝ խորհրդատվությունից մինչեւ դատական պաշտպանություն։ Ընկերությունը կառավարվում է՝ հիմնվելով աշխատակիցների գիտելիքի, փորձի, հմտությունների ու թիմային աշխատանքի վրա։ Խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման ոլորտում առավել որոշիչ է մարդը, նրա գիտելիքն ու փորձը, քանի որ հենց սա է այն հիմնական ռեսուրսը, որի միջոցով ընկերությունը ծառայություն է մատուցում։ Սա է, որ «վաճառվում է» եւ որոշում ընկերության որակը:
Կոնցեռն Դիալոգի կառավարման հիմքում լավագույն, տաղանդավոր աշխատակիցների աճի հնարավորությունն է՝ մինչեւ ընկերության բաժնետիրացում: Ունենք օրինակներ, երբ մարդիկ կրտսեր իրավաբանից ընկերության բաժնետեր են դարձել։ Միեւնույն ժամանակ, սա պետք է ճիշտ հասկանալ։ Միայն իրապես տաղանդավոր իրավաբանները կարող են դառնալ ընկերության բաժնետեր։
Մեր ընկերությունում չկա հստակ կառուցվածք, չկան բաժիններ, ղեկավարներ, ենթականեր ու պետեր։ Կոնցեռն Դիալոգն աշխատում է տարբեր նախագծերի վրա, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր թիմն ու համակարգողը։ Նույն մասնագետը միաժամանակ կարող է ներգրավված լինել մի քանի նախագծում։ Սա դրական է, քանի որ այսպես իրավաբանն առնչվում է տարբեր ոլորտների ու փորձ ձեռք բերում դրանցից յուրաքանչյուրում։
Ընկերության արժեքներն ու գաղափարները ներդրել է ընկերության նախկին կառավարիչ գործընկեր Սեդրակ Ասատրյանը։ Պարոն Ասատրյանը կյանքից հեռացել է, սակայն ընկերությունում ներդրված արժեքներն ու գաղափարները շարունակում են լինել ուղենիշային։ Դրանց հիմքում խորհրդատվական ոլորտի մասնագետ Դեւիդ Մայսթերի գաղափարախոսությունն է, ըստ որի՝ պրոֆեսիոնալիզմ է, երբ վաճառում ես ոչ թե պարզապես վաճառելով, այլ՝ հոգ տանելով, երբ ունես արժեքներ, որոնց չես դավաճանում։
Ստեղծել հավելյալ արժեք եւ հոգ տանել
«Հոգ տանելու» մասին արտահայտությունը կարող է շփոթություն առաջացնել։ Բոլորովին նկատի չունեմ, որ իրավաբանը պետք է ամեն օր զանգահարի հաճախորդին ու հարցնի՝ ինչպես եք (ժպտում է – հեղ.)։ «Հոգ տանել»-ը սրտացավ, պատասխանատու մոտեցումն է գործին, ժամանակին արձագանքելը, խնդիրների մասին համապարփակ մտածելը։ Հոգատարություն է, երբ հաճախորդին հստակ տեղեկացնում ես՝ երբ պետք է սպասել գործի հետ կապված դատական ակտին ու հորդորում մինչ այդ ավելորդ անգամ չանհանգստանալ։ Ցավոք, շատ իրավաբաններ հաճախորդներին անորոշության մեջ են պահում, ինչը հակասում է մեր արժեքներին։
Երբ սկսում ենք աշխատել այս կամ այն գործի վրա, պարտավորված ենք զգում  հավելյալ արժեք ստեղծել հաճախորդի համար։ Սա անպայման գործը հաղթելը կամ դրա դրական ելքը երաշխավորելը չէ։ Առհասարակ, նման մոտեցումն անթույլատրելի եմ համարում։ Մարդիկ պետք է ազատվեն փաստաբանից երաշխիքներ պահանջելու մտածողությունից ու հասկանան՝ որոշում կայացնողը դատավորն է: Լավ իրավաբանը կարող է միայն առավելագույն հնարավորն անել։
Նարինե Բեգլարյանը Նարինե Բեգլարյանը
Պարզ օրինակ, թե ինչ է նշանակում արժեք ստեղծել. հաճախորդը հարցնում է իրավաբանին՝ «ինչպե՞ս ստանալ լիցենզիա»։ Կարող են լինել մասնագետներ, որոնք կպատասխանեն՝ «դիմում եք ներկայացնում լիազոր մարմին ու կառավարության սահմանված կարգով, որին կարող եք ծանոթանալ այս հղումով, ստանում եք լիցենզիա»։ Այս մոտեցման մեջ կա «զրո» արժեք։ Հաճախորդը վճարում է իրավաբանին, որպեսզի նա ասի՝ ով է լիազոր մարմինը, կարդա Կառավարության որոշումը, բոլոր անհրաժեշտ օրենքները, ենթաօրենսդրական ակտերը, որից հետո հաճախորդին այնպես բացատրի ամբողջ ընթացակարգը, որ նա հասկանա։ Եթե այդ պահին հաճախորդն ամեն ինչ հասկանում է, ուրեմն իրավաբանն արդեն ստեղծել է արժեք։
«Հարցի գինը»
Կոնցեռն Դիալոգը երբեք չի հրապարակում հաճախորդների անունները, եթե, իհարկե, գործը հանրային արշավ չի պահանջվում: Այս դեպքում էլ դա անում ենք հաճախորդի հետ համաձայնեցված։ Սա մեր սկզբունքներից է, քանի որ չենք ցանկանում մեզ գովազդել հաճախորդի կամ գործի հաշվին։ Կարող եմ ասել միայն՝ չկա ոլորտ, որում ծառայություն չենք մատուցել, չենք մատուցում կամ պատրաստ չենք մատուցել։ Կարող եմ պնդել, որ ներգրավված ենք եղել ու ենք տարատեսակ ու բազմաթիվ դատական գործերով։ Համարձակ կարող եմ պնդել նաեւ, որ մեր դատավարական թիմը փորձառությամբ առաջատար է հատկապես բազմաշերտ ու բարդ հարցադրումներով քաղաքացիական, վարչական եւ արբիտրաժային գործերով։
Ընկերության քրեական թիմը եւս առանձնանում է իր մասնագիտական կարողություններով։ Կարեւորեմ, որ գործերի ռազմավարությունն ու մարտավարությունը որոշելիս, վերջնարդյունքի վրա դրական է ազդում տարբեր փորձառություն ու մասնագիտացում ունեցող իրավաբանների թիմի համատեղ աշխատանքը:
Միեւնույն ժամանակ, ունենք մի առանձնահատկություն եւս։ Գինը, ծառայության արժեքը վերջին կետն է, որին անդրադառնում ենք մեզ դիմած մարդկանց հետ հանդիպման ընթացքում։ Նախ`փորձում ենք հասկանալ խնդիրն ու ինչպես կարող ենք օգնել կամ կարո՞ղ ենք առհասարակ, ինչից հետո դիտարկում ենք «հարցի գինը»։ Եթե ինչ-որ պատճառով չենք կարող օգտակար լինել, փորձում ենք ճիշտ ուղղորդել մեզ դիմած անձանց։ Օրինակ՝ կարող են լինել դեպքեր, երբ հարցը ցանկալի է կարգավորել բանակցություններով, ոչ թե՝ դատարանով:
Երբեք չենք խուսափում խնդիրը հաշտությամբ հարթելու տարբերակը խորհուրդ տալուց: Միեւնույն ժամանակ, բարդ խնդիրների դեպքում փորձում ենք հաճախորդի մոտ ճիշտ սպասելիքներ ձեւավորել. եթե ներգրավում եք Կոնցեռն Դիալոգի մասնագետներին, դեռ չի նշանակում, որ հարցը միանշանակ լուծվելու է։ Այո՛, մենք պրոֆեսիոնալ ենք, գտնում ենք բացառիկ լուծումներ, ձեւավորում եւ փոխում ենք պրակտիկա, ունենք վաստակած անուն ու կշիռ, բայց «Superman» չենք: Այս բոլոր կետերով անցնելուց հետո միայն, ներկայացնում ենք մատուցվելիք ծառայության գինը։ Այն ձեւավորվում է շատ պարզ մոտեցմամբ։ Խնդրով զբաղվելու համար ներգրավում ենք մեր իրավաբաններին՝ օգտագործելով նրանց գիտելիքը, փորձն ու ժամանակը, ըստ այդմ՝ գնահատման չափման միավորը ներգրավված իրավաբանների թիմի փորձն է ու գործի վրա ծախսած ժամանակը։ Մենք սիրում ենք աշխատանքը լավ անել, ինչը նշանակում է, որ շատ ժամանակ ենք ծախսում դրա վրա։ Միշտ չէ, որ հաճախորդը կարող է համաձայնել այս տարբերակին։ Միշտ չէ նաեւ, որ այս կամ այն դեպքում կա իրավաբանի կարիք: Լինում է, սակայն, որ հաճախորդն ինքն է պնդում, որ հարցով զբաղվի իրավաբանը: Մենք հասկանում ենք, որ այս դեպքում նա վճարում է սեփական հանգստության ու վստահության համար:
Հստակեցնեմ, որ դատական նիստերին մասնակցությունը, որպես կանոն, սահմանվում է որպես նիստավճար, ոչ թե հաշվարկվում ժամավճարով։ Պետք է ընդգծեմ՝ Կոնցեռն Դիալոգ ընկերության ծառայությունների թանկ լինելը թվացյալ է․ մեր ծառայությունների որակը միանշանակ համապատասխանում է այն գնին, որը վճարում է հաճախորդը:
Միջազգային անկախ վարկանիշավորումը վերահաստատում է պրեմիում ծառայություններ մատուցող ընկերություն լինելը
Ընկերությունն արտերկրյա ու տեղական բիզնեսի ներկայացուցիչների մոտ համբավ ու վստահություն ձեւավորելու համար տարիների ճանապարհ է անցել։ Ունենք հաճախորդներ, որոնք տարիների ընթացքում խնդիրներ ունենալու դեպքում դիմում են Կոնցեռն Դիալոգ եւ նույնը խորհուրդ են տալիս ընկերներին, ծանոթներին։
Մեկ այլ հարց է՝ ինչպես են մեզ հետ սկսում համագործակցել արտերկրյա ընկերությունները։ Այս առումով շատ օգտակար գործիք է միջազգային վարկանիշավորումը։ Կան կառույցներ, որոնց վարկանիշավորումը երբեք կասկածի տակ չի դրվում, ու Հայաստանում գործընկեր փնտրող արտերկրյա ընկերությունները պարզապես բացում են ցուցակն ու որպես հայաստանյան շուկայի առաջատար՝ դիմում նաեւ մեզ։
Կոնցեռն Դիալոգը Chambers and Partners միջազգային հեղինակավոր կազմակերպության Chambers Global եւ Chambers Europe վարկանիշավորման ցուցակում եղել է առաջատար իրավաբանական ընկերությունների թվում: Վերջին երկու տարիներին անընդմեջ մենք առաջատար վարկանիշ (Band 1) ունեցող միակ ընկերությունն ենք հայաստանյան իրավաբանական ընկերությունների թվում:
Chambers and Partners-ը մասնագիտական կառույց է, որը երբեք գումարի դիմաց վարկանիշ չի տրամադրում, ավելին՝ առաջին անգամ դիմելու դեպքում հնարավոր չէ միանգամից առաջատար դառնալ։ Դիմելու համար ընկերությունը լրացնում է ձեւաթուղթ, ներկայացնում իր առավել հետաքրքիր մինչեւ 20 գործ, փոխանցում հաճախորդների եւ գործընկերների կոնտակտներ, իհարկե, նրանց համաձայնությամբ։ «Chambers and Partners»-ում նախ ուսումնասիրում են ներկայացված գործերը՝ հասկանալու՝ որքանով են դրանք նախադեպային ու պրակտիկայի վրա ազդեցություն ունեցող: Հետո զրուցում են դիմող ընկերության գործընկերների ու հաճախորդների հետ: Այսինքն, ընկերության մասին կարծիք են հայտնում նաեւ այլ իրավաբանական ընկերություններ, ինչից հետո միայն արդյունքներն ամփոփվում եւ հրապարակվում են։ Այստեղ վարկանիշավորվում են նաեւ անհատ իրավաբանները։ Գրեթե նույն սկզբունքով է աշխատում նաեւ մեկ այլ միջազգային վարկանիշավորման մասնագիտացված կառույց՝ Legal 500-ը, որտեղ եւս մեր ընկերությունը մի քանի տարի անընդմեջ ընդգրկվում է ամենաբարձր վարկանիշային խմբում (Tier 1):
Միջազգային վարկանիշավորումը հատկապես կարեւոր է արտասահմանյան խոշոր ընկերությունների հետ աշխատելիս, բայց սա միակ ճանապարհը չէ։
Մեր անդամակցությունը TagLaw եւ Nextlaw ցանցերին, համագործակցությունն առանձին երկրներում գործող տեղական իրավաբանական կազմակերպությունների հետ մեզ թույլ են տալիս հայաստանյան հաճախորդների համար հնարավորություն ստեղծել որակյալ ծառայություններ ստանալու՝ աշխարհի ցանկացած երկրում։ Այս համագործակցության շնորհիվ մեր հաճախորդները կարողացել են ծառայություններ ստանալ Միացյալ Թագավորությունում, Իսպանիայում, Էստոնիայում, Կիպրոսում, Ֆրանսիայում, Դանիայում, Վրաստանում, ԱՄՆ-ի որոշ նահանգներում: Եթե փոքր ընկերություն ես, որն իր երկրից դուրս գրասենյակներ չունի, նման միությունները նոր համագործակցություններ հաստատելու համար հիանալի գործիք են։
Իրավաբանությունը՝ թիմային աշխատանք
Կոնցեռն Դիալոգում իրավաբանությունը թիմային աշխատանք է, քանի որ նույնիսկ լավագույն իրավաբանը չի կարող գործին նայել այնպիսի տարբեր անկյուններից, ինչպես դա կանի իրավաբանների թիմը։ Լավագույն լուծումները հնարավոր է գտնել՝ հիմնվելով տարբեր մտածողություն ունեցող մարդկանց կարծիքների ու փորձի վրա։  Իհարկե, այսօր մարդկային ռեսուրսների ոլորտում խնդիրներ կան։ Առաջին հերթին՝ միասին աշխատում են տարբեր սերունդների մասնագետները, որոնց մտածողությունը շատ տարբեր է։ Բայց կարեւոր է լսել, հասկանալ, սովորել միմյանցից։ Դժվարացել է նոր աշխատող ներգրավելու գործընթացը։ Սա ոչ միայն մեր, այլեւ առհասարակ բոլոր ոլորտների գործատուներին կողմից բարձրաձայնվող խնդիրն է։ Կադրերը դադարել են արձագանքել աշխատանքի մասին հայտարարություններին, ընդ որում՝ ոչ միայն փորձ ունեցող իրավաբանները, այլեւ՝ ընդամենը երկու-երեք տարի առաջ բուհն ավարտածները: Սա նվազեցնում է ընտրության հնարավորությունը։ Անձամբ ինձ համար մյուս մեծ խնդիրն այն է, որ ուսանողները շատ վաղ՝ երկրորդ կուրսից, սկսում են աշխատել, որի հետեւանքով բավարար ժամանակ չեն հատկացնում ուսմանը եւ աշխատելիս ունենում են գիտելիքի պակաս։ Սա դժբախտություն է, քանի որ գիտելիքը ոչ թե օրենքներն անգիր իմանալն է, այլ իրավաբանությունը հասկանալը։ Օրենքը կարող է փոխվել երկու ամիս անց, բայց իրավաբանը պետք է հասկանա դրա հիմքում դրվող տրամաբանությունը, իրավունքի տեսությունը։ Սա հնարավոր է անել միայն տեսական գիտելիքը յուրացնելու միջոցով, փոխարենը՝ շատերը ցանկանում են հնարավորինս շուտ անցնել պրակտիկային՝ չգիտակցելով, որ առանց բավարար տեսական գիտելիքի մրցունակ չեն:
Խնդիր է դառնում նաեւ աշխատավայրում տարբեր սեռի ներկայացուցիչների հավասար ներգրավման ապահովումը։ Այսօր իրավաբանություն սովորում են հիմնականում կանայք, ինչը դժվարացնում է կին ու տղամարդ իրավաբանների թվի համակշռումը թիմում, ինչը դրական երեւույթ չեմ համարում, քանի որ տարբեր սեռի ներկայացուցիչների համակշռումը թույլ է տալիս տարբեր մտածողություն ունեցող մասնագետներ ընդգրկել ու տարբեր տեսանկյուններից նայել հարցին:
Ինչպե՞ս ենք ընտրում մեր կադրերին՝ շատ դժվար (ծիծաղում է – հեղ.): Գիտելիքից ու իրավագիտության բակալավր լինելուց բացի, կարեւոր է մարդու տեսակը։ Կոնցեռն Դիալոգի աշխատողը պետք է լինի սովորող, մարտահրավերներ, փոփոխություններ սիրող եւ համարձակ: Փոխարենը, մեր ընկերությունն առաջարկում է հետաքրքիր աշխատանք,  բարձր ու պարբերաբար վերանայվող աշխատավարձ, անվերջ սովորելու հնարավորություն։ Եթե դուք նաեւ յուրահատուկ մտածողությամբ տաղանդավոր իրավաբան եք, կարող եք ունենալ աճ՝ հասնելով ընկերության բաժնետիրոջ կարգավիճակի:

«Самое главное в юридических фирмах – это люди, их знания, опыт, навыки и умение работать в команде», – говорит старший партнер юридической фирмы, адвокат «Концерн Диалог» Нарине Бегларян.
В беседе с Медиамакс она рассказала об особенностях управления фирмой, принципах работы и лидирующем положении в международных рейтинговых списках.
Знания и опыт, которые меняют практику
Юридическая фирма «Концерн Диалог» с 1998 года является надежным партнером юридических и физических лиц во всех отраслях права: от консалтинга до правовой защиты. «Концерн-Диалог» управляется как консалтинговая компания, основываясь на знаниях, опыте, навыках и командной работе сотрудников. В сфере консалтинговых услуг решающим фактором является человек, его знания и опыт, ведь это основной ресурс, посредством которого компания предоставляет услуги. Это то, что «продается» и определяет качество компании.
В основе управления «Концерн Диалог»-ом лежит возможность роста лучших, талантливых сотрудников вплоть до становления акционером компании. У нас есть примеры, когда люди из младшего юриста становились акционерами. В то же время, следует понимать , что акционерами могут стать только действительно талантливые юристы. В нашей компании нет четкого структурного разделения, нет отделов, руководителей, подчиненных и боссов. «Концерн Диалог» работает над различными проектами, каждый из которых имеет свою команду и координатора. Один и тот же специалист может участвовать в нескольких проектах одновременно. Таким образом юрист занимается разными сферами и приобретает опыт в каждой из них.
Ценности и идеи компании внедрил бывший управляющий партнер компании Седрак Асатрян. Господин Асатрян ушел из жизни, но ценности и идеи, внедренные в компанию, продолжают оставаться ориентирами. В их основе лежит идеология специалиста по консалтингу Дэвида Мейстера, согласно которому профессионализм это когда ты продаешь, не просто продавая, а заботясь, когда у тебя есть ценности, которые ты не предаешь.
Создать дополнительную ценность и заботу
Слово «забота» может сбить с толку. Я вовсе не имею в виду, что адвокат должен каждый день звонить клиенту и спрашивать, как дела (улыбается – ред.). «Забота» - это старательный, ответственный подход к работе, своевременное реагирование, всестороннее обдумывание проблем. Забота - когда вы четко сообщаете клиенту, когда ожидать судебный акт по делу и призываете его до тех пор лишний раз не волноваться. К сожалению, многие юристы держат клиентов в «подвешенном состоянии», что противоречит нашим ценностям. Когда мы начинаем работать над тем или иным делом, то чувствуем себя обязанными создавать дополнительную ценность для клиента. Это не обязательно означает выигрыш дела или гарантию его положительного исхода. В целом я считаю такой подход недопустимым. Люди должны избавиться от мышления, требующего гарантий от адвоката, и понять, что решение принимает судья. Хороший адвокат может только сделать все возможное.
Нарине Бегларян Нарине Бегларян
Простой пример того, что значит создавать ценность: клиент спрашивает юриста: «как получить лицензию?». Возможно, найдутся специалисты, которые ответят: «Вы подаете заявление в уполномоченный орган и в установленном правительством порядке, с которым можете ознакомиться по этой ссылке, получаете лицензию». В этом подходе - «нулевая» ценность. Клиент платит юристу за то, чтобы он рассказал ему, кто является уполномоченным органом, прочитал постановление правительства, все необходимые законы, подзаконные акты, а затем объяснил клиенту всю процедуру. Если клиент все понимает, значит, юрист уже создал ценность.
«Цена вопроса»
«Концерн Диалог» никогда не публикует имена клиентов, если, конечно, само дело не требует публичной кампании. В этом случае мы делаем это по согласованию с клиентом. Это один из наших принципов - мы не хотим рекламировать себя за счет клиента или дела. Могу только сказать, что нет такой сферы, в которой мы не оказывали, не оказываем или не готовы оказывать услуги. Мы участвовали и участвуем в различных и многочисленных судебных делах. Могу смело утверждать, что наша команда по судебным делам является лидером по опыту, особенно в гражданских, административных и арбитражных делах с многоуровневыми и сложными вопросами. Команда компании по уголовным делам также отличается своими профессиональными навыками. Важно отметить, что при определении стратегии и тактики рассмотрения дел совместная работа команды юристов с разным опытом и специализацией положительно влияет на конечный результат.
У нас есть еще одна особенность. Цена, стоимость услуги – это последний пункт, к которому мы обращаемся при встрече с обратившимися к нам людьми. Сначала мы пытаемся понять проблему и чем мы можем помочь и можем ли вообще, после чего рассматриваем «цену вопроса». Если по каким-то причинам мы не можем быть полезны, стараемся правильно перенаправить людей, которые к нам обратились. Например, могут быть случаи, когда желательно решить вопрос путем переговоров, а не через суд.
Мы никогда не уклоняемся от рекомендации мирного решения. При этом в случае сложных проблем мы стараемся сформировать у клиента правильные ожидания. Если вы привлечете специалистов «Концерн Диалог», это не значит, что вопрос обязательно будет решен. Да, мы профессионалы, мы находим исключительные решения, формируем и меняем практику, мы заработали имя и имеем вес, но мы не «Superman». Только пройдя все эти пункты, мы представляем цену предоставляемой услуги. Она формируется в рамках очень простого подхода. Для решения проблемы мы привлекаем наших юристов, используя их знания, опыт и время, поэтому единицей оценки является опыт задействованной команды юристов и время, потраченное на дело. Нам нравится делать работу хорошо, а это значит, что мы тратим на нее много времени. Клиент не всегда может согласиться на такой вариант. Не всегда в том или ином деле возникает необходимость в юристе. Бывает, однако, что клиент сам настаивает на том, чтобы делом занимался юрист. Мы понимаем, что в данном случае он платит за собственное спокойствие и уверенность.
Хотела бы уточнить, что участие в судебных заседаниях, как правило, определяется как оплата за заседание, а не исчисляется почасовой оплатой. Должна подчеркнуть, что дороговизна услуг «Концерн Диалог» кажущаяся. Качество наших услуг определенно соответствует цене, которую платит клиент.
Международный независимый рейтинг подтверждает статус компании, предоставляющей услуги премиум-класса
Компания прошла долгий путь формирования своей репутации и доверия среди представителей иностранного и местного бизнеса. У нас есть клиенты, которые на протяжении многих лет обращаются в «Концерн Диалог», если у них возникают проблемы, и рекомендуют нас и наши услуги своим друзьям и знакомым.
Другой вопрос, как с нами начинают сотрудничать иностранные компании. В этом отношении международный рейтинг является очень полезным инструментом. Есть институты, рейтинг которых никогда не подвергается сомнению, а иностранные компании, ищущие партнера в Армении, просто могут открыть список и обратиться к нам как к лидеру армянского рынка.
«Концерн Диалог» находился в числе ведущих юридических фирм в рейтинговых списках Chambers Global и Chambers Europe престижной международной организации Chambers and Partners. Последние два года подряд мы являемся единственной компанией с лидирующим рейтингом (Band 1) среди юридических фирм Армении.
Chambers and Partners — профессиональная структура, которая никогда не предоставит рейтинг за деньги, более того, невозможно стать лидером сразу при первом обращении. Чтобы подать заявку, компания заполняет форму, представляет до 20 своих наиболее интересных дел, передает контакты клиентов и партнеров, естественно, с согласия последних. Компания Chambers and Partners сначала изучает представленные дела, чтобы понять, насколько они являются прецедентными и влияют на практику. Затем они беседуют с партнерами и клиентами компании-заявителя. Другими словами, свое мнение о компании высказывают и другие юридические фирмы, только после этого обобщаются и публикуются. Здесь также оцениваются индивидуальные юристы. Практически по такому же принципу работает другая специализированная международная рейтинговая организация Legal 500, где наша компания уже несколько лет подряд входит в высшую рейтинговую группу (Tier 1).
Международный рейтинг особенно важен при работе с крупными иностранными компаниями, но это не единственный путь.
Наше членство в сетях TagLaw и Nextlaw, сотрудничество с действующими в отдельных странах местными юридическими организациями позволяют нам создать возможность для армянских клиентов получать качественные услуги в любой стране мира. Благодаря этому сотрудничеству наши клиенты смогли получить услуги в Великобритании, Испании, Эстонии, Кипре, Франции, Дании, Грузии, некоторых штатах США. Если у вас небольшая компания, не имеющая офисов за пределами страны, такие союзы - отличный инструмент для установления новых партнерских отношений.
Юриспруденция- командная работа
В «Концерн Диалог»-е юридическая деятельность - это командная работа, потому что даже самый лучший юрист не может оценить дело с разных углов, как это сделала бы команда юристов. Лучшие решения можно найти, основываясь на мнениях и опыте людей с разным мышлением. Конечно, сегодня есть проблемы в сфере человеческих ресурсов. Прежде всего, вместе работают специалисты разных поколений, мышление которых очень разное. Но важно слушать, понимать, учиться друг у друга. Процесс привлечения новых сотрудников усложнился. Эту проблему фиксируем не только мы, но и работодатели всех отраслей.
На объявления о вакансиях перестали реагировать работники, причем не только юристы со стажем, но и те, кто окончил вуз всего два-три года назад. Это сужает выбор. Лично для меня другая большая проблема заключается в том, что студенты очень рано начинают работать, со второго курса, в результате чего они не уделяют достаточно времени учебе и испытывают недостаток знаний во время работы. Это прискорбно, потому что знание – это не запоминание законов, а понимание юриспруденции. Закон может измениться через два месяца, но юрист должен понимать лежащую в его основе логику, теорию права. Сделать это можно только овладев теоретическими знаниями, вместо этого многие хотят как можно скорее приступить к практике, не осознавая, что без достаточных теоретических знаний они будут неконкурентоспособными.
Проблемой также становится обеспечение равного участия представителей разных полов на рабочем месте. Сегодня право изучают в основном женщины, что затрудняет соблюдение баланса между количества женщин и мужчин в команде, что я не считаю положительным явлением, поскольку баланс представителей разного пола позволяет включать специалистов с разным мышлением и оценивать проблему с разных точек зрения.
Как мы выбираем работников – очень сложно (смеется – ред.). Помимо знаний и степени бакалавра права, важен тип человека. Сотрудник «Концерн Диалог»-а должен быть обучаемым и смелым, любящим вызовы и перемены. Взамен наша компания предлагает интересную работу, высокую и регулярно пересматриваемую зарплату и безграничные возможности для обучения. Если вы еще и талантливый юрист с уникальным мышлением, то вас могут повысить до статуса акционера компании.