«Փաստաբանական ընկերություններում կարեւորը մարդիկ են. նրանց գիտելիքը, փորձը, հմտություններն ու թիմային աշխատանքի կարողությունը», - ասում է Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի ավագ գործընկեր, փաստաբան Նարինե Բեգլարյանը։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում նա պատմել է գրասենյակի կառավարման առանձնահատկությունների, աշխատանքի սկզբունքների ու միջազգային վարկանիշավորման ցուցակներում ունեցած առաջատար դիրքի մասին։
Գիտելիք եւ փորձ, որը պրակտիկա է փոխում
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակը 1998թ.-ից վստահելի գործընկեր է բիզնեսների եւ անհատների համար իրավաբանության բոլոր ոլորտներում՝ խորհրդատվությունից մինչեւ դատական պաշտպանություն։ Ընկերությունը կառավարվում է՝ հիմնվելով աշխատակիցների գիտելիքի, փորձի, հմտությունների ու թիմային աշխատանքի վրա։ Խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման ոլորտում առավել որոշիչ է մարդը, նրա գիտելիքն ու փորձը, քանի որ հենց սա է այն հիմնական ռեսուրսը, որի միջոցով ընկերությունը ծառայություն է մատուցում։ Սա է, որ «վաճառվում է» եւ որոշում ընկերության որակը:
Կոնցեռն Դիալոգի կառավարման հիմքում լավագույն, տաղանդավոր աշխատակիցների աճի հնարավորությունն է՝ մինչեւ ընկերության բաժնետիրացում: Ունենք օրինակներ, երբ մարդիկ կրտսեր իրավաբանից ընկերության բաժնետեր են դարձել։ Միեւնույն ժամանակ, սա պետք է ճիշտ հասկանալ։ Միայն իրապես տաղանդավոր իրավաբանները կարող են դառնալ ընկերության բաժնետեր։
Մեր ընկերությունում չկա հստակ կառուցվածք, չկան բաժիններ, ղեկավարներ, ենթականեր ու պետեր։ Կոնցեռն Դիալոգն աշխատում է տարբեր նախագծերի վրա, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր թիմն ու համակարգողը։ Նույն մասնագետը միաժամանակ կարող է ներգրավված լինել մի քանի նախագծում։ Սա դրական է, քանի որ այսպես իրավաբանն առնչվում է տարբեր ոլորտների ու փորձ ձեռք բերում դրանցից յուրաքանչյուրում։
Ընկերության արժեքներն ու գաղափարները ներդրել է ընկերության նախկին կառավարիչ գործընկեր Սեդրակ Ասատրյանը։ Պարոն Ասատրյանը կյանքից հեռացել է, սակայն ընկերությունում ներդրված արժեքներն ու գաղափարները շարունակում են լինել ուղենիշային։ Դրանց հիմքում խորհրդատվական ոլորտի մասնագետ Դեւիդ Մայսթերի գաղափարախոսությունն է, ըստ որի՝ պրոֆեսիոնալիզմ է, երբ վաճառում ես ոչ թե պարզապես վաճառելով, այլ՝ հոգ տանելով, երբ ունես արժեքներ, որոնց չես դավաճանում։
Ստեղծել հավելյալ արժեք եւ հոգ տանել
«Հոգ տանելու» մասին արտահայտությունը կարող է շփոթություն առաջացնել։ Բոլորովին նկատի չունեմ, որ իրավաբանը պետք է ամեն օր զանգահարի հաճախորդին ու հարցնի՝ ինչպես եք (ժպտում է – հեղ.)։ «Հոգ տանել»-ը սրտացավ, պատասխանատու մոտեցումն է գործին, ժամանակին արձագանքելը, խնդիրների մասին համապարփակ մտածելը։ Հոգատարություն է, երբ հաճախորդին հստակ տեղեկացնում ես՝ երբ պետք է սպասել գործի հետ կապված դատական ակտին ու հորդորում մինչ այդ ավելորդ անգամ չանհանգստանալ։ Ցավոք, շատ իրավաբաններ հաճախորդներին անորոշության մեջ են պահում, ինչը հակասում է մեր արժեքներին։
Երբ սկսում ենք աշխատել այս կամ այն գործի վրա, պարտավորված ենք զգում  հավելյալ արժեք ստեղծել հաճախորդի համար։ Սա անպայման գործը հաղթելը կամ դրա դրական ելքը երաշխավորելը չէ։ Առհասարակ, նման մոտեցումն անթույլատրելի եմ համարում։ Մարդիկ պետք է ազատվեն փաստաբանից երաշխիքներ պահանջելու մտածողությունից ու հասկանան՝ որոշում կայացնողը դատավորն է: Լավ իրավաբանը կարող է միայն առավելագույն հնարավորն անել։
Նարինե Բեգլարյանը Նարինե Բեգլարյանը
Պարզ օրինակ, թե ինչ է նշանակում արժեք ստեղծել. հաճախորդը հարցնում է իրավաբանին՝ «ինչպե՞ս ստանալ լիցենզիա»։ Կարող են լինել մասնագետներ, որոնք կպատասխանեն՝ «դիմում եք ներկայացնում լիազոր մարմին ու կառավարության սահմանված կարգով, որին կարող եք ծանոթանալ այս հղումով, ստանում եք լիցենզիա»։ Այս մոտեցման մեջ կա «զրո» արժեք։ Հաճախորդը վճարում է իրավաբանին, որպեսզի նա ասի՝ ով է լիազոր մարմինը, կարդա Կառավարության որոշումը, բոլոր անհրաժեշտ օրենքները, ենթաօրենսդրական ակտերը, որից հետո հաճախորդին այնպես բացատրի ամբողջ ընթացակարգը, որ նա հասկանա։ Եթե այդ պահին հաճախորդն ամեն ինչ հասկանում է, ուրեմն իրավաբանն արդեն ստեղծել է արժեք։
«Հարցի գինը»
Կոնցեռն Դիալոգը երբեք չի հրապարակում հաճախորդների անունները, եթե, իհարկե, գործը հանրային արշավ չի պահանջվում: Այս դեպքում էլ դա անում ենք հաճախորդի հետ համաձայնեցված։ Սա մեր սկզբունքներից է, քանի որ չենք ցանկանում մեզ գովազդել հաճախորդի կամ գործի հաշվին։ Կարող եմ ասել միայն՝ չկա ոլորտ, որում ծառայություն չենք մատուցել, չենք մատուցում կամ պատրաստ չենք մատուցել։ Կարող եմ պնդել, որ ներգրավված ենք եղել ու ենք տարատեսակ ու բազմաթիվ դատական գործերով։ Համարձակ կարող եմ պնդել նաեւ, որ մեր դատավարական թիմը փորձառությամբ առաջատար է հատկապես բազմաշերտ ու բարդ հարցադրումներով քաղաքացիական, վարչական եւ արբիտրաժային գործերով։
Ընկերության քրեական թիմը եւս առանձնանում է իր մասնագիտական կարողություններով։ Կարեւորեմ, որ գործերի ռազմավարությունն ու մարտավարությունը որոշելիս, վերջնարդյունքի վրա դրական է ազդում տարբեր փորձառություն ու մասնագիտացում ունեցող իրավաբանների թիմի համատեղ աշխատանքը:
Միեւնույն ժամանակ, ունենք մի առանձնահատկություն եւս։ Գինը, ծառայության արժեքը վերջին կետն է, որին անդրադառնում ենք մեզ դիմած մարդկանց հետ հանդիպման ընթացքում։ Նախ`փորձում ենք հասկանալ խնդիրն ու ինչպես կարող ենք օգնել կամ կարո՞ղ ենք առհասարակ, ինչից հետո դիտարկում ենք «հարցի գինը»։ Եթե ինչ-որ պատճառով չենք կարող օգտակար լինել, փորձում ենք ճիշտ ուղղորդել մեզ դիմած անձանց։ Օրինակ՝ կարող են լինել դեպքեր, երբ հարցը ցանկալի է կարգավորել բանակցություններով, ոչ թե՝ դատարանով:
Երբեք չենք խուսափում խնդիրը հաշտությամբ հարթելու տարբերակը խորհուրդ տալուց: Միեւնույն ժամանակ, բարդ խնդիրների դեպքում փորձում ենք հաճախորդի մոտ ճիշտ սպասելիքներ ձեւավորել. եթե ներգրավում եք Կոնցեռն Դիալոգի մասնագետներին, դեռ չի նշանակում, որ հարցը միանշանակ լուծվելու է։ Այո՛, մենք պրոֆեսիոնալ ենք, գտնում ենք բացառիկ լուծումներ, ձեւավորում եւ փոխում ենք պրակտիկա, ունենք վաստակած անուն ու կշիռ, բայց «Superman» չենք: Այս բոլոր կետերով անցնելուց հետո միայն, ներկայացնում ենք մատուցվելիք ծառայության գինը։ Այն ձեւավորվում է շատ պարզ մոտեցմամբ։ Խնդրով զբաղվելու համար ներգրավում ենք մեր իրավաբաններին՝ օգտագործելով նրանց գիտելիքը, փորձն ու ժամանակը, ըստ այդմ՝ գնահատման չափման միավորը ներգրավված իրավաբանների թիմի փորձն է ու գործի վրա ծախսած ժամանակը։ Մենք սիրում ենք աշխատանքը լավ անել, ինչը նշանակում է, որ շատ ժամանակ ենք ծախսում դրա վրա։ Միշտ չէ, որ հաճախորդը կարող է համաձայնել այս տարբերակին։ Միշտ չէ նաեւ, որ այս կամ այն դեպքում կա իրավաբանի կարիք: Լինում է, սակայն, որ հաճախորդն ինքն է պնդում, որ հարցով զբաղվի իրավաբանը: Մենք հասկանում ենք, որ այս դեպքում նա վճարում է սեփական հանգստության ու վստահության համար:
Հստակեցնեմ, որ դատական նիստերին մասնակցությունը, որպես կանոն, սահմանվում է որպես նիստավճար, ոչ թե հաշվարկվում ժամավճարով։ Պետք է ընդգծեմ՝ Կոնցեռն Դիալոգ ընկերության ծառայությունների թանկ լինելը թվացյալ է․ մեր ծառայությունների որակը միանշանակ համապատասխանում է այն գնին, որը վճարում է հաճախորդը:
Միջազգային անկախ վարկանիշավորումը վերահաստատում է պրեմիում ծառայություններ մատուցող ընկերություն լինելը
Ընկերությունն արտերկրյա ու տեղական բիզնեսի ներկայացուցիչների մոտ համբավ ու վստահություն ձեւավորելու համար տարիների ճանապարհ է անցել։ Ունենք հաճախորդներ, որոնք տարիների ընթացքում խնդիրներ ունենալու դեպքում դիմում են Կոնցեռն Դիալոգ եւ նույնը խորհուրդ են տալիս ընկերներին, ծանոթներին։
Մեկ այլ հարց է՝ ինչպես են մեզ հետ սկսում համագործակցել արտերկրյա ընկերությունները։ Այս առումով շատ օգտակար գործիք է միջազգային վարկանիշավորումը։ Կան կառույցներ, որոնց վարկանիշավորումը երբեք կասկածի տակ չի դրվում, ու Հայաստանում գործընկեր փնտրող արտերկրյա ընկերությունները պարզապես բացում են ցուցակն ու որպես հայաստանյան շուկայի առաջատար՝ դիմում նաեւ մեզ։
Կոնցեռն Դիալոգը Chambers and Partners միջազգային հեղինակավոր կազմակերպության Chambers Global եւ Chambers Europe վարկանիշավորման ցուցակում եղել է առաջատար իրավաբանական ընկերությունների թվում: Վերջին երկու տարիներին անընդմեջ մենք առաջատար վարկանիշ (Band 1) ունեցող միակ ընկերությունն ենք հայաստանյան իրավաբանական ընկերությունների թվում:
Chambers and Partners-ը մասնագիտական կառույց է, որը երբեք գումարի դիմաց վարկանիշ չի տրամադրում, ավելին՝ առաջին անգամ դիմելու դեպքում հնարավոր չէ միանգամից առաջատար դառնալ։ Դիմելու համար ընկերությունը լրացնում է ձեւաթուղթ, ներկայացնում իր առավել հետաքրքիր մինչեւ 20 գործ, փոխանցում հաճախորդների եւ գործընկերների կոնտակտներ, իհարկե, նրանց համաձայնությամբ։ «Chambers and Partners»-ում նախ ուսումնասիրում են ներկայացված գործերը՝ հասկանալու՝ որքանով են դրանք նախադեպային ու պրակտիկայի վրա ազդեցություն ունեցող: Հետո զրուցում են դիմող ընկերության գործընկերների ու հաճախորդների հետ: Այսինքն, ընկերության մասին կարծիք են հայտնում նաեւ այլ իրավաբանական ընկերություններ, ինչից հետո միայն արդյունքներն ամփոփվում եւ հրապարակվում են։ Այստեղ վարկանիշավորվում են նաեւ անհատ իրավաբանները։ Գրեթե նույն սկզբունքով է աշխատում նաեւ մեկ այլ միջազգային վարկանիշավորման մասնագիտացված կառույց՝ Legal 500-ը, որտեղ եւս մեր ընկերությունը մի քանի տարի անընդմեջ ընդգրկվում է ամենաբարձր վարկանիշային խմբում (Tier 1):
Միջազգային վարկանիշավորումը հատկապես կարեւոր է արտասահմանյան խոշոր ընկերությունների հետ աշխատելիս, բայց սա միակ ճանապարհը չէ։
Մեր անդամակցությունը TagLaw եւ Nextlaw ցանցերին, համագործակցությունն առանձին երկրներում գործող տեղական իրավաբանական կազմակերպությունների հետ մեզ թույլ են տալիս հայաստանյան հաճախորդների համար հնարավորություն ստեղծել որակյալ ծառայություններ ստանալու՝ աշխարհի ցանկացած երկրում։ Այս համագործակցության շնորհիվ մեր հաճախորդները կարողացել են ծառայություններ ստանալ Միացյալ Թագավորությունում, Իսպանիայում, Էստոնիայում, Կիպրոսում, Ֆրանսիայում, Դանիայում, Վրաստանում, ԱՄՆ-ի որոշ նահանգներում: Եթե փոքր ընկերություն ես, որն իր երկրից դուրս գրասենյակներ չունի, նման միությունները նոր համագործակցություններ հաստատելու համար հիանալի գործիք են։
Իրավաբանությունը՝ թիմային աշխատանք
Կոնցեռն Դիալոգում իրավաբանությունը թիմային աշխատանք է, քանի որ նույնիսկ լավագույն իրավաբանը չի կարող գործին նայել այնպիսի տարբեր անկյուններից, ինչպես դա կանի իրավաբանների թիմը։ Լավագույն լուծումները հնարավոր է գտնել՝ հիմնվելով տարբեր մտածողություն ունեցող մարդկանց կարծիքների ու փորձի վրա։  Իհարկե, այսօր մարդկային ռեսուրսների ոլորտում խնդիրներ կան։ Առաջին հերթին՝ միասին աշխատում են տարբեր սերունդների մասնագետները, որոնց մտածողությունը շատ տարբեր է։ Բայց կարեւոր է լսել, հասկանալ, սովորել միմյանցից։ Դժվարացել է նոր աշխատող ներգրավելու գործընթացը։ Սա ոչ միայն մեր, այլեւ առհասարակ բոլոր ոլորտների գործատուներին կողմից բարձրաձայնվող խնդիրն է։ Կադրերը դադարել են արձագանքել աշխատանքի մասին հայտարարություններին, ընդ որում՝ ոչ միայն փորձ ունեցող իրավաբանները, այլեւ՝ ընդամենը երկու-երեք տարի առաջ բուհն ավարտածները: Սա նվազեցնում է ընտրության հնարավորությունը։ Անձամբ ինձ համար մյուս մեծ խնդիրն այն է, որ ուսանողները շատ վաղ՝ երկրորդ կուրսից, սկսում են աշխատել, որի հետեւանքով բավարար ժամանակ չեն հատկացնում ուսմանը եւ աշխատելիս ունենում են գիտելիքի պակաս։ Սա դժբախտություն է, քանի որ գիտելիքը ոչ թե օրենքներն անգիր իմանալն է, այլ իրավաբանությունը հասկանալը։ Օրենքը կարող է փոխվել երկու ամիս անց, բայց իրավաբանը պետք է հասկանա դրա հիմքում դրվող տրամաբանությունը, իրավունքի տեսությունը։ Սա հնարավոր է անել միայն տեսական գիտելիքը յուրացնելու միջոցով, փոխարենը՝ շատերը ցանկանում են հնարավորինս շուտ անցնել պրակտիկային՝ չգիտակցելով, որ առանց բավարար տեսական գիտելիքի մրցունակ չեն:
Խնդիր է դառնում նաեւ աշխատավայրում տարբեր սեռի ներկայացուցիչների հավասար ներգրավման ապահովումը։ Այսօր իրավաբանություն սովորում են հիմնականում կանայք, ինչը դժվարացնում է կին ու տղամարդ իրավաբանների թվի համակշռումը թիմում, ինչը դրական երեւույթ չեմ համարում, քանի որ տարբեր սեռի ներկայացուցիչների համակշռումը թույլ է տալիս տարբեր մտածողություն ունեցող մասնագետներ ընդգրկել ու տարբեր տեսանկյուններից նայել հարցին:
Ինչպե՞ս ենք ընտրում մեր կադրերին՝ շատ դժվար (ծիծաղում է – հեղ.): Գիտելիքից ու իրավագիտության բակալավր լինելուց բացի, կարեւոր է մարդու տեսակը։ Կոնցեռն Դիալոգի աշխատողը պետք է լինի սովորող, մարտահրավերներ, փոփոխություններ սիրող եւ համարձակ: Փոխարենը, մեր ընկերությունն առաջարկում է հետաքրքիր աշխատանք,  բարձր ու պարբերաբար վերանայվող աշխատավարձ, անվերջ սովորելու հնարավորություն։ Եթե դուք նաեւ յուրահատուկ մտածողությամբ տաղանդավոր իրավաբան եք, կարող եք ունենալ աճ՝ հասնելով ընկերության բաժնետիրոջ կարգավիճակի:

“People are the most important assets in law firms - their knowledge, experience, skills and ability to work in team,” says senior partner of Concern Dialog Law Firm, attorney Narine Beglaryan.
In the conversation with Mediamax, she spoke about the peculiarities of office management, work principles and the leading position in the international rating lists.
Knowledge and experience that change practice
Since 1998, Concern Dialog Law Firm has been a reliable partner for businesses and individuals in all areas of law, from consulting to judicial protection. The Firm is managed as a consulting company relying on the knowledge, experience, skills and teamwork of the employees. In the field of providing consulting services, the most decisive factor is the person, his/her knowledge and experience, because this is the main resource through which the Firm provides service. This is what is “sold” and determines the quality of the Firm.
At the core of the management of Concern Dialog is the growth opportunity for the best, talented employees, until the Firm’s share ownership. We have examples when employees have grown from a junior lawyer to shareholders of the Firm. Meanwhile, this should be understood correctly. Only really talented lawyers can become shareholders of the Firm.  There is no clear-cut structure in our Firm; there are no departments, managers, subordinates and bosses. Concern Dialog works on various projects, each of which has designated team and coordinator. The same specialist can be involved in several projects concurrently. This is a positive practice, because in this way the lawyer deals with different areas and gains experience in each of them.
The values and ideas of the Firm were introduced by the late managing partner Sedrak Asatryan. Although Mr. Asatryan is no longer with us, the values and ideas introduced in the Firm continue to be a benchmark. They are built on the ideology of consulting specialist David Maister, according to which it is professionalism when you sell not just by selling, but by caring, when you have values that you do not betray.
Create added value and care about
The phrase “care about” may cause confusion. I don’t mean at all that a lawyer should call the client every day and ask “how are you” (smiles - author). “Care about” is a compassionate, responsible approach to work, timely response, comprehensive thinking about problems. Caring implies informing the client clearly when to wait for the court act on the case and to soothe him not to worry much until then. Unfortunately, many lawyers keep clients in uncertainty, which is contrary to our values. When we start working on this or that case, we feel committed to create added value for the client. This is not necessarily winning the case or guaranteeing its positive outcome. In general, I consider such an approach inadmissible. People should get rid of the mindset of demanding guarantees from an attorney and understand that the decision maker is the judge. A good lawyer can only do his/her best.
Narine Beglaryan Narine Beglaryan
A simple example of what it means to create value: the client asks the lawyer, “How to get a license?” Some specialists may answer, “You should submit an application to an authorized body and get a license in compliance with the procedure established by the Government, which you can familiarize yourself with at this link.” There is “zero” value in this approach. The client pays the lawyer for telling who the authorized body is, reading the Government decision, all related laws and sub-legislative acts, and then explaining the whole procedure to the client in a way that he/she understands. If at that moment the client understands everything, then the lawyer has already created value.
“The matter of cost”
Indeed, Concern Dialog never discloses the names of clients, unless the case itself requires public campaigning. In this case, we do so in agreement with the client. This is one of our principles, because we do not want to promote ourselves at the expense of the client or the case. I can only say that there is no area where we have not provided or are not providing or are not ready to provide service. I can state that we have been and are involved in various and numerous judicial cases.  I can also boldly state that our litigation team is a leader in experience, especially in civil, administrative and arbitration cases with multi-layered and complex issues. The team of the Firm specialized in criminal cases is also distinguished by its professional abilities. It is important to note that when deliberating on the strategy and tactics of cases, the collaborative work of a team of lawyers with different experience and specialization has a positive effect on the end result.
Furthermore, we have another peculiarity as well. The price, the cost of the service is the last point that we address during the meeting with the people who have applied to us. First, we try to understand the problem and how, or whether at all, we can help, and then we consider the “matter of the cost”. If for some reason we cannot be of help, we try to direct the people who have contacted us correctly. For example, there may be cases where it is desirable to settle the matter through negotiations rather than through court. We never avoid advising an option of amicable settlement.
Meantime, in case of complex problems, we try to form the right expectations at the client: if you involve the experts of Concern Dialogue, it does not mean yet that the matter will definitely be resolved. Indeed, we are professionals, we find extraordinary solutions, shape and change practices, we have earned repute and weight, but we are not “Superman”. Only after going through all these points, we present the price of the service to be rendered. It is formed by a very simple approach. We engage our lawyers to deal with the problem, using their knowledge, experience and time, so the measurement unit of cost calculation is the experience of the engaged team of lawyers and the time spent on the case. We like to do the job well, which means we spend a lot of time on it. It is not always that the client agrees with this option. Furthermore, it is not always that there is a need for a lawyer’s involvement in this or that case.
It happens, however, that the client himself/herself insists on involving a lawyer in the case. We understand that in this case he/she is paying for his/her own peace of mind and confidence. I would like to clarify that participation in court sessions is, as a rule, determined as a session fee rather than calculated by an hourly fee. I would like to emphasize that expensiveness of services of Concern Dialog is seeming – the quality of our services definitely corresponds to the price, which the client pays.
International independent rating reaffirms the Firm’s reputation of a company providing premium services
The Firm has gone a long way in years to build reputation and trust among representatives of foreign and local businesses. We have clients who over the years apply to Concern Dialog if they face problems and recommend the same to their friends and acquaintances. Another question is how foreign companies start cooperating with us. In this regard, international ranking is a very useful tool. There are structures whose rating is never questioned, and foreign companies looking for a partner in Armenia simply open the list and contact us too as the leader of the Armenian market.
Concern Dialog has been among the leading law firms in the ranking list of Chambers Global and Chambers Europe of the reputable international organization Chambers and Partners. In the last two years in a row, we are the only Firm with a top rating (Band 1) among Armenian law firms.
Chambers and Partners is a professional structure that never provides a rating for money, moreover, it is impossible to obtain a top rating immediately after applying for the first time. In order to apply, a company fills out a template, introduces up to 20 of its most interesting cases and provides contacts of clients and partners, of course, upon obtaining their consent. “Chambers and Partners” first examines the presented cases to understand how they are precedential and have an impact on practice. Then they talk with the partners and clients of the applicant-company. In other words, other law firms as well express their opinion about the firm in concern, and only after that the results are summarized and published. Individual lawyers are ranked here as well. Another specialized international rating organization, Legal 500, works on almost the same principle, where our Firm has been included in the highest ranking group (Tier 1) for several years in a row.
International rating is particularly important when working with large foreign companies, but this is not the only way.
Our membership in TagLaw and Nextlaw networks and cooperation with local legal organizations operating in individual countries allow us to create an opportunity for Armenian clients to receive quality services in any country worldwide. Thanks to this cooperation, our clients were able to receive services in the United Kingdom, Spain, Estonia, Cyprus, France, Denmark, Georgia, and several states of the USA. If you are a small company with no offices abroad, such associations are an excellent tool for establishing new partnerships.
Lawyering is teamwork
At Concern Dialog, lawyering is teamwork, because even the best lawyer can’t look at a case from as many different angles as a team of lawyers would. The best solutions can be found relying on opinions and experiences of individuals with different mindsets and outlook. Certainly, there are problems in the field of human resources nowadays. First, specialists of different generations, whose thinking varies greatly, work together. But it is important to listen, understand, and learn from each other. The process of recruiting new employees has become difficult. This is the problem voiced not only by us, but generally by employers in all sectors. Candidates have stopped responding to job announcements; this refers not only to experienced lawyers, but also those who graduated from the university only two or three years ago. This reduces the possibility of choice. For me personally, the other big problem is that law students start working very early, from the second year of their study, as a result of which they do not devote sufficient time to study and face shortage of knowledge while working. This is unfortunate because knowledge implies understanding of jurisprudence rather than knowing laws by heart. The law may change after two months, whereas a lawyer should understand the underlying logic, the theory of law. This can only be achieved by mastering theoretical knowledge; instead, many students want to get into practice as soon as possible, not realizing that without sufficient theoretical knowledge they become uncompetitive.
The equal involvement of representatives of different genders in the workplace is also becoming a problem. Today, mostly women study law, which makes it difficult to balance the number of female and male lawyers in the team, which I do not consider a positive phenomenon, since the balance of representatives of different genders allows inclusion of specialists of different mindsets in a team and looking at the matter from different perspectives. How do we choose our employees? Very difficultly (laughs - author). Apart from knowledge and a requirement to hold a bachelor’s degree in law, the personality of the applicant is important. An employee of Concern Dialog should be a learner, challenge- and change-loving and courageous individual. In exchange for these qualities, our Firm offers interesting work, a high and regularly reviewed salary, and endless learning opportunities. If you’re also a talented lawyer with a unique mindset, you may have growth reaching to the status of a shareholder of the Firm.