Ռուբեն Վարդանյանի զավակները հանդես են եկել հայտարարությամբ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի զավակները հանդես են եկել հայտարարությամբ ու նշել՝ իրենց հայրը, որ «մարդասիրության ոլորտում հայտնի եւ ակտիվ հայ առաջնորդ է, հայտնվել է ձգձգված քաղաքական հակամարտության եւ ոչ թափանցիկ արդարադատության համակարգի զոհի կարգավիճակում»:
Ռուբեն Վարդանյանի երեխաների հայտարարությունում ասվում է.
«Մենք՝ Ռուբեն Վարդանյանի չորս զավակներս, դիմում ենք աշխարհի առաջնորդներին, մարդու իրավունքների պաշտպաններին եւ լրատվամիջոցներին՝ Ադրբեջանի ապօրինի կալանավորումից մեր հորը եւ բոլոր հայերին ազատելու հրատապ օգնության խնդրանքով։ Մենք նրա հետ կապ չենք կարողանում հաստատել նրա առեւանգումից ի վեր եւ չափազանց անհանգստացած ենք մեր հոր առողջության եւ կյանքի համար:
Մոտ մեկ տարի առաջ մեր հայրը բարդ որոշում կայացրեց՝ ապրելու Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդի հետ, քանի որ ցանկանում էր պաշտպանել արցախահայությանն ու նրանց իրավունքները։ Նրա այդ ցանկությունն այնքան ուժեղ էր, որ թողեց ամեն ինչ եւ գնաց զրկանքների մեջ ապրելու` նրանց հետ կիսելով նաեւ շրջափակման ողջ ծանրությունը:
Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանության վերջին՝ սեպտեմբերի 19-ի ագրեսիայի հետեւանքով սկսվեց տեղի բնակչության բռնի տեղահանումն ու արտագաղթը դեպի Հայաստան: Նրանց թվում էր նաեւ մեր հայրը, որն ադրբեջանական անցակետում հատուկ կերպով առանձնացվել է ու կալանավորել։
Չենք ցանկանում, որ նա դառնա տարածաշրջանում քաղաքական լարվածության եւս մեկ զոհ, հատկապես, որ նրա առաքելությունը մշտապես եղել է հենց այդ նույն լարվածության նվազեցումն ու ձգձգված հակամարտության համար խաղաղ լուծում գտնելը։
Մեր հայրը մարդասիրական գործիչ է եւ երբեք ներգրավված չի եղել ռազմական գործունեության մեջ։ Նա համահիմնադրել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ ամենամեծ մարդասիրական հիմնադրամներից մեկը, որն ուղղված է հենց խաղաղության հաստատմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ամբողջ աշխարհում: Հենց այս նպատակով էլ վերջին տասնամյակների ընթացքում նա մեծ ներդրումներ է արել տարածաշրջանի կրթության եւ մշակույթի պահպանման, եկեղեցիների վերանորոգման, ինչպես նաեւ Շուշիի մզկիթի վերականգնման գործում:
Մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր այս ծանր պահին մեզ աջակցում ու զորակցում են: Դա մեզ ուժ է տալիս, բայց չենք կարող հանգիստ լինել, քանի դեռ մեր հայրը եւ մյուս գերիներն ազատ չեն արձակվել։ Օր օրի ավելի է մեծանում վտանգը, որ նա կարող է այլեւս երբեք չմիանալ մեր ընտանիքին:
Մենք՝ որպես նրա զավակներ, կոչ ենք անում ձեզ՝ պաշտպանելու մեր հոր եւ անօրինական կերպով կալանավորված բոլոր հայերի իրավունքները եւ կոչ անել, որպեսզի նրանց շուտափույթ, անվտանգ եւ առանց վերապահումների ազատ արձակեն: Ոչ մի մարդ չպետք է կալանավորվի կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկվի իր համոզմունքների, կրոնի կամ ազգային պատկանելության համար»:

Yerevan /Mediamax/. Children of former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan made a statement, noting that their father is "an active and visible Armenian humanitarian leader and he now finds himself victim of a long-term political conflict and an opaque justice system.”
The statement of Ruben Vardanyan’s children says:
“As the four children of Ruben Vardanyan we respectfully call upon the world leaders, advocates for human rights, and the media to urgent help to free our father from illegal detention in Azerbaijan. We are concerned about his health and arbitrary treatment and have not been able to communicate with him since his capture.
Over a year ago, our father made the difficult decision to live with the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) exactly because he wanted to protect their safety and their rights. He felt so strongly about it that he left everything behind and lived in hardship alongside them under blockade, siege and war.
After the last aggression by the Azerbaijani government on September 19, resulting in mass forced displacement and humanitarian disaster, he was specially singled out and detained.
We do not want him to become yet another victim of the political tension in the region, especially as his mission has always been to reduce this exact same tension and find a peaceful solution to a long-term conflict.
Our father is a humanitarian and has never been involved in any military activities. He co-founded the Aurora Humanitarian Initiative, one of the biggest humanitarian foundations, exactly to promote peace and human rights around the world. For this same reason he invested heavily in education and cultural preservation for the region over the past decades, including the restoration of churches and a mosque in Shushi.
We are encouraged by the support of many who have reached out but cannot rest until our father and other Armenian prisoners are released. With every day that goes by the risk that he might never join our family again increases exponentially.
As his children we call upon you to stand for the rights of our father, and all wrongfully detained Armenians and to call for his urgent, safe, and unconditional release. No people should be detained or prosecuted for their beliefs, religion, or nationality.”