Hume մարդասիրական հիմնադրամի համահիմնադիր Մարուսյա Լեժնեւան եւ Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը «Կարմիր թել» հաղորդաշարում խոսել են դեպի Հայաստան ռուսաստանցիների արտագաղթի առաջին տարվա մասին։ Տարբեր գնահատականներով՝ 2022 թվականի մարտից ի վեր Հայաստան է տեղափոխվել 40-ից 80 հազար ռուսաստանցի։
Մարուսյա Լեժնեւան նշում է, որ «Հայաստանի հիմնական արժեքը մարդիկ են, որոնք չեն փորձում վերափոխել մեզ»։ Նրա խոսքով՝ մարդիկ արել են ամեն հնարավորը Հայաստան եկածներին աջակցելու համար, իսկ կառավարությունը, թերեւս, կարող էր ավելին անել։
Մարուսյա Լեժնեւայի բնորոշմամբ, Hume հիմնադրամի հիմնական նպատակը ներգաղթածների ինտեգրումն է, որպեսզի «Հայաստանում «Բրայթոն Բիչ» չստեղծվի»։
00:30 - արտագաղթ, թե՞ «ռելոկացիա»
01:45 - արտագաղթի երեք ալիքը
02:25 - «այլախոհության երանգը», Բուլգակովի «Վազքը» եւ խավարասերների վազքը
03:26 – Հայաստան արտագաղթածների ստեղծագործ կեցվածքը
05:24 - «հավաքական մեղքը», «հավաքական պատասխանատվությունը» եւ ռիթմի փոփոխությունը
07:10 - «եթե սիրալիր չես, Հայաստանում ոչինչ չես ստանա»
09:45 – Հայաստանն ունի բազմաթիվ սեփական խնդիրներ, սակայն կարելի էր ավելին անել
13:20 - աղմկահարույց կոնֆլիկտներ չի եղել
16:20 - ամենասարսափելի պահը
26:10 - արտագաղթ դեպի հետպատերազմական ցնցումներ ապրող երկիր
Մեր գործընկերն է Սալոնիկիում գտնվող CITY College-ը, որը հանդես է գալիս որպես Յորքի Համալսարանի եվրոպական կամպուս եւ Ստրասբուրգի համալսարանի հետ համատեղ առաջարկում է համաեվրոպական Executive MBA ծրագիրը Հայաստանում: Բոլոր մանրամասները հասանելի են +37493 909349 հեռախոսահամարով։

Маруся Лежнева: «Главная драгоценность Армении – это люди» - Mediamax.am
Со-основатель гуманитарного фонда Hume Маруся Лежнева и директор Медиамакс Ара Тадевосян в передаче «Красная нить» обсудили итоги первого года эмиграции россиян в Армению. По разным оценкам, после марта 2022 года в в Армению переехали от 40 до 80 тысяч россиян.
Маруся Лежнева отмечает, что «главная ценность Армении это ее люди, которые не пытаются нас переделать». По ее словам, люди на своем уровне сделали максимум возможного для того, чтобы поддержать пеерехавших, а правительство, наверное, могло сделать больше.
Главной целью фонда Hume Маруся Лежнева считает интеграцию эмигрантов, чтобы «в Армении не возник Брайтон-Бич»».
00:30 – эмиграция или релокация?
01:45 – три волны эмиграции
02:25 – «оттенок диссиденства», «Бег» Булгакова и тараканьи бега
03:26 – созидательный образ эмиграции в Армению
05:24 – «коллективная вина», «коллективная ответственность» и смена ритма
07:10 – «если ты не милый, в Армении ты ничего не получишь»
09:45 – у Армении немало своих проблем, но можно было сделать больше
13:20 – громких конфликтов не было
16:20 – самый страшный момент
26:10 -  эмиграция от войны в страну, переживающую шок от поражения в войне
Наш партнер - расположенный в Салониках CITY College, который выступает европейским кампусом Университета Йорка и совместно с Университетом Страсбурга предлагает в Армении общеевропейскую программу Executive MBA. Все подробности доступны по номеру +37493 909349.