«Իզմիրլյան» հիմնադրամն ամփոփել է 2022թ. ծրագրերի առանցքային արդյունքները
« «Իզմիրլյան» հիմնադրամի ռազմավարական նպատակն է նպաստել Հայաստանի կայուն զարգացմանը` կրթության, առողջապահության, տնտեսության զարգացման, սոցիալական բարեկեցության, մարդասիրական օգնության, նորարարության եւ հայ մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտներում իրականացնելով տարբեր նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են հիմնադրամի առաքելությանը` աջակցել ազգապահպանության գործին:
«Իզմիրլյան» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերի միջոցով շահառուները ստանում են տարաբնույթ կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ օժանդակություն, այդ թվում` ուղղված առողջապահության, գիտելիքների եւ հմտությունների բարելավման, որակյալ կրթության հասանելիության,  դպրոցական ենթակառուցվածքների եւ ուսումնական միջավայրի բարելավման, ինչպես նաեւ տնտեսական հնարավորությունների, խոցելի բնակչության եւ հատուկ կարիքներով երեխաների աջակցության, գյուղատնտեսության զարգացման, զբոսաշրջության ոլորտում սկսնակ ձեռնարկություններին աջակցության եւ այլ բնագավառներում:
Հայաստանում «Իզմիրլյան» հիմնադրամի գործունեության մեկնարկից ի վեր իրականացված ծրագրերից օգտվել է ընդհանուր առմամբ մի քանի հարյուր հազար կարիքավոր անձ: Միայն 2022 թվականին շուրջ 41 222 ուղակի շահառուներ (շուրջ 166 912 անուղակի շահառուներ) օգտվել են հիմնադրամի 17 ծրագրերից, որոնք իրականացվել են Հայաստանի եւ Արցախի մարզերում, ինչը մոտ 203 տոկոսով գերազանցում է ծրագրված ցուցանիշը: 2022 թվականին կրթության, առողջապահության, սոցիալական բարեկեցության եւ այլ ոլորտներում հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ իրականացված ծրագրերի հիմնական արդյունքներն ու ձեռքբերումներն են.
Առողջապահություն
-    «Իզմիրլյան» հիմնադրամի ֆինանսավորման շնորհիվ Հայաստանից եւ Արցախից ընդհանուր առմամբ 20,799 անապահով անձ անվճար առողջապահական ծառայություններ է ստացել։
-    «Իզմիրլյան» հիմնադրամը անհետաձգելի առողջապահական ծառայություններ է տրամադրել 40 սիրիահայերի, լիբանանահայերի եւ իրաքահայերի, որոնք իրենց երկրներում ճգնաժամի հետեւանքով ապաստանել են Հայաստանում:
-    Արցախյան հակամարտության ընթացքում 102 վիրավոր զինվոր եւ սպա անվճար բուժօգնություն է ստացել։
-    ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցության արդյունքում  անվճար առողջապահական ծառայություններ է ստացել Արցախից տեղահանված 9,992 մարդ։
-    Անապահով ընտանիքներից քաղցկեղ ախտորոշված երեք երեխաներ ստացել են համապատասխան բուժում։
-    Արյունաբանական եւ չարորակ նորագոյացություններով 10,642 իմունային անբավարարություն ունեցող հիվանդներ, ինչպես նաեւ  միելոդիսպլաստիկ համախտանիշով հիվանդներ օգտվել են որակյալ ախտորոշիչ ծառայություններից պրոֆ. Ռ.Հ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում տեխնիկապես հագեցված լաբորատորիայի միջոցով:
Կրթություն եւ նորարարություն
-    «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) կազմակերպության հետ համատեղ իրականացված կրթական ծրագրերի միջոցով Հայաստանի եւ Արցախի հեռավոր ու սահմանամերձ համայնքների 649 դպրոցականների համար բարելավվել է կրթության որակը: Աջակցություն են ստացել 6 ուսուցիչ-ղեկավարներ:
-    Արցախում շուրջ 325 երեխայի ընձեռվել է դպրոցական կրթության եւ բարելավված ուսումնական միջավայրի հնարավորություն՝ Արցախի կառավարության հետ համագործակցության արդյունքում սոցիալական ենթակառուցվածքների կառուցմանն ու վերականգնմանն աջակցելու միջոցով:
-    Հայաստանի եւ Արցախի 15,500 ուսանողների համար տեղեկատվական, հաղորդակցության եւ հետազոտական ենթակառուցվածքների բարելավում` համալսարանական գրադարանային ենթակառուցվածքների վերականգնման եւ կահավորման միջոցով:
-    «Իզմիրլյան» հիմնադրամն աջակցել է զբոսաշրջության ոլորտում 5 սկսնակ ձեռնարկությունների՝ կրթաթոշակային հնարավորությունների միջոցով։
Սոցիալական ապահովության
-    Հատուկ կարիքներով եւ հաշմանդամություն ունեցող ավելի քան 827 երեխա օգտվել են «Իզմիրլյան» հիմնադրամի փոքր դրամաշնորհային տարբեր նախաձեռնություններից, ինչը նրանց հնարավորություն է տվել օգտվել օժանդակ եւ հարմարեցված գույքից ու կահույքից, ընդլայնել տնտեսական հնարավորությունները աուտիզմի համախտանիշ ունեցող երեխաների շրջանում, նպաստել նրանց սոցիալական ներառմանը, բարելավել կենսական հմտությունները մանկատան շրջանավարտների շրջանում եւ այլն:

Yerevan /Mediamax/. Izmirlian Foundation has summed up the key results of the programs implemented in 2022.
The news release of the Foundation reads:
“The strategic objective of the Izmirlian Foundation is to enhance sustainable development of Armenia by implementing diverse initiatives in the areas of education, healthcare, economic development, social welfare, humanitarian aid, innovation, preservation of Armenian cultural heritage, to achieve its mission of “helping to preserve a nation”.
Numerous short and long-term benefits are extended to beneficiaries through projects implemented by the Izmirlian Foundation. These include improved health, knowledge and skills, improved school infrastructure and learning environment, access to quality education, support to vulnerable population and children with special needs, agriculture development, support to start-ups in tourism sector and more.
In total, several hundreds of thousands of persons in need have directly benefited from the projects implemented by the Izmirlian Foundation since launching its operations in Armenia. In 2022 alone, 41,222 persons directly benefitted (around 166,912 indirect beneficiaries) from 17 IF projects implemented in the regions of Armenia and Artsakh - that is around 203% percent more than planned. The key results and achievements of IF financed projects for 2022 in education, health, social welfare, and other areas include the following:
-    In total, 20,779 vulnerable people from Armenia and Artsakh received free-of-charge health care services within the projects funded by Izmirlian Foundation.
-    The Izmirlian Foundation provided health benefits to 40 Syrian/Lebanese/Iraqi Armenians who refuged in Armenia as a consequence of crisis in their respective countries.
-    During the Artsakh conflict 102 wounded soldiers and officers received free health care services.
-    In addition, 9,992 displaced people from Artsakh received free health care services in cooperation with UN International Organization for Migration.
-    Three children diagnosed with cancer from vulnerable families received appropriate treatment.
-    10,642 immunocompromised patients with hematological and oncological malignancies and patients with MDS benefited from quality diagnostic services through the technically enhanced laboratory at the Hematology Center after Prof. R.H. Yeolyan.
-    Improved education among 649 schoolers of bordering and remote communities of Armenia and Artsakh through educational projects in partnership with Teach for Armenia. Six teacher-leaders supported.
-    Access to education and improved learning environment enabled for around 325 children in Artsakh by supporting the construction/rehabilitation and furnishing of social infrastructure in partnership with the Governments of Artsakh.
-    Improved access to information, communication, and research infrastructure for 15,500 students of Armenia and Artsakh through the rehabilitation and furnishing of university library infrastructure.
-    The Izmirlian Foundation supported 5 start-ups in the sector of tourism through fellowship opportunities.
-    Over 827 children with special needs and disabilities benefitted from different small-grant initiatives of IF, enabling their access to assistive and adaptive furniture and devices, enhancing greater economic opportunities among autistic children and their social inclusion, improved life skills among orphanage graduates, etc.”