Լուսանկարը` Միտյա Լյալին
Ուկրաինայում պատերազմից հետո Ռուսաստանից հեռացան բազմաթիվ ստեղծարար մարդիկ՝ երաժիշտներ, թատերական գործիչներ, գրողներ ու լրագրողներ: Նրանցից շատերը, հաստատվելով նոր տեղերում, շարունակեցին ստեղծագործել:
Երաժիշտ, երաժշտական լրագրող Իլյա Գարկուշան Երեւան տեղափոխվեց մարտի սկզբին: Որոշ ժամանակ անց նա եւ իր երեք ընկերները հիմնեցին Camerata միավորումը: Այսօր Camerata-ն Երեւանում կազմակերպում է համերգներ ու դրանցից ստացված միջոցների մի մասն ուղղում Ուկրաինայում ու Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմից տուժած խաղաղ բնակիչների աջակցությանը: Հունիսի 25-ին եւ 26-ին միավորման նախաձեռնությամբ Երեւանում կայանալու են Noize MC-ի համերգները:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Իլյան պատմել է Հայաստան տեղափոխվելու, «վախկոտների», «դավաճանների», «փախածների» ու հետպատերազմյան երաժշտության մասին:
Ինչ է անում Camerata-ն
Camerata-ն ստեղծագործական միավորում է: Թիմի հիմքում չորսով ենք, բայց մեզ օգնում են բազմաթիվ մարդիկ: Հիմա Camerata-ն զբաղվում է հիմնականում երաժշտական միջոցառումների կազմակերպմամբ: Մենք սկսեցինք եռօրյա բարեգործական փառատոնից՝ Camerata Fest-ից, որի նպատակն էր միջոցներ հավաքել ու աջակցել Ուկրաինայում եւ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի հետեւանքով տուժած խաղաղ բնակիչներին:
Հետո մենք մի քանի այլ համերգ ունեցանք, այդ թվում՝ տեղացի արտիստների մասնակցությամբ եւ հիմա՝ հունիսի 25, 26-ին կազմակերպում ենք Noize MC-ի համերգը Երեւանում: Բացի համերգների կազմակերպումից, ինքներս նույնպես զբաղվում ենք երաժշտությամբ: Մոսկվայում ես աշխատում էի որպես երաժշտական լրագրող, Camerata-ի համահիմնադիրներից մեկն էլ արդեն հասցրել է Երեւանում երեք երաժշտական խումբ հավաքել: Նախատեսում ենք չսահմանափակվել միայն համերգների կազմակերպմամբ ու ունենալ նաեւ տարատեսակ ցուցահանդեսներ, համագործակցություն երաժշտական բրենդների ու տաղանդավոր երիտասարդների հետ: Մեր թիմի առանցքային արժեքներից մեկը տարբեր մարդկանց ու մշակույթների միջեւ երկխոսության ստեղծումն է: Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ Camerata-ի միջոցառումներին մասնակցեն նաեւ տեղացի արտիստներ:
Սա հիանալի հնարավորություն է, որ նրանք ծանոթանան Հայաստան տեղափոխված արտիստների հետ, վերջիններն էլ ավելի լավ ճանաչեն հայկական մշակույթն ու այստեղի «բեմը»: Մեզ համար շատ կարեւոր է նաեւ այս նախագծի բարեգործական բաղադրիչը:
Փորձում էինք վերագտնել մեզ
Մինչեւ Երեւան տեղափոխվելն ապրում ու աշխատում էի Մոսկվայում: Ռուսաստանից հեռացել եմ մարտին՝ Ուկրաինայում պատերազմի սկզբից մի քանի օր անց: Տեղափոխվելով այստեղ՝ սկսեցի ծանոթանալ բազմաթիվ մարդկանց հետ, իմացա, որ Երեւան են տեղափոխվել իմ շատ ընկերներ, գործընկերներ: Մենք փորձում էինք ինչ-որ կերպ վերագտնել մեզ ու հասկանալ՝ ինչով ենք զբաղվելու: Այդպես առաջացավ Camerata միավորումը ստեղծելու միտքը: Սա Մոսկվայում կատարածս աշխատանքի տրամաբանական շարունակությունն էր: Ես երաժշտական լրագրող էի, խմբագիր, ինքս էլ զբաղվում էի երաժշտությամբ: Camerata միավորման բոլոր անդամները միանման «background» ունեն՝ երաժշտություն, համերգների կազմակերպում, կրեատիվ պրոդյուսինգ: Այնպես որ, բոլորս շարունակեցինք զբաղվել մեր սովորական աշխատանքով, բայց արդեն նոր միջավայրում ու անսովոր համատեքստում:
Անձնական տպավորությունների առումով կարող եմ ասել՝ մաքսիմալ գոհ եմ, թե ինչպես ամեն ինչ դասավորվեց Հայաստանում: Այո, մարդկանց մեծ ներհոսքի հետեւանքով Երեւանում կտրուկ բարձրացան բնակարանների գները, բայց ինչ արած: Այստեղ ինձ տպավորում է մարդկանց պատրաստակամությունն օգնել, պատմել, ցույց տալ ամեն ինչ նույնիսկ կենցաղային մակարդակի վրա: Հուսով եմ՝ այսպես կշարունակվի: Ի պատասխան այս վերաբերմունքի, ինքդ էլ ուզում ես առավել նրբանկատ լինել նման մարդկանց հանդեպ:
Մասնագիտական առումով Հայաստանում հետաքրքիր նրբություններ կան: Մենք հասկացանք, որ այստեղ փառատոնի մասշտաբի միջոցառումներ կազմակերպելը զգալիորեն հեշտ է: Camerata Fest-ը կարողացանք կազմակերպել ընդամենը 1,5 շաբաթում, Մոսկվայում չէինք հասցնի սա անել նույնիսկ մեկ ամսում: Մյուս կողմից, զգացվում է, որ ոլորտը դեռեւս զարգացող է Հայաստանում: Երբ միջոցառումները շատանում են, հզորությունները, հարթակները սկսում են չհերիքել: Բայց սրանք տեխնիկական, լուծելի հարցեր են: Հիանալի կլինի, եթե մենք էլ ինչ-որ կերպ կարողանանք օգնել ոլորտի զարգացմանը:
Ռուս արտիստները՝ Երեւանում. Vakhkot, Davachanner, Pakhatsner
Պատերազմից հետո Հայաստան են տեղափոխվել բազմաթիվ ստեղծագործող մարդիկ՝ երաժիշտներ, լուսանկարիչներ, թատերական գործիչներ: Կարծում եմ՝ շատ լավ հնարավորություն է, որ տարբեր խմբեր ներկայացնող մարդիկ ծանոթանան: Սա կարող է նոր ու հետաքրքիր համագործակցությունների առիթ դառնալ, որոնք Ռուսաստանում, հնարավոր է, չլինեին: Անկախ նրանից, որ ստեղծված իրավիճակը ցավոտ ու սթրեսային է, այն կարող է տալ հետաքրքիր, ստեղծարար պտուղներ:
Camerata-ի համահիմնադիրներից մեկը՝ երաժիշտ Ալեքսանդր Գոլիկովը, հասցրել է Երեւանում երեք խումբ հավաքել: Նա նախատեսում էր բենդեր հավաքել Ռուսաստանից տեղափոխված երաժիշտներից ու ալբոմ ձայնագրել: Այդ խմբերից մեկի՝ Vakhkot-ի (վախկոտ) երեք անդամները Camerata-ի համահիմնադիրներ են: Մյուս երկու խմբերում՝ Davachanner-ում (դավաճաններ) ու Pakhatsner-ում (փախածներ) Սաշան նույնպես մասնակցում է: Այս խմբերը ելույթ են ունեցել մեր միջոցառումների ժամանակ ու ելույթ կունենան նաեւ հուլիսի 1-ին սպասվող համերգին:
Խմբերի անունները հայերենով են ու նախապատմություն ունեն: Ռուսաստանում որոշ ժամանակ առաջ հրապարակվեց պատերազմից հետո երկրից հեռացած մարդկանց կոնտակտների բազա, որում հիմնականում ստեղծագործող մարդիկ էին: Այդ մարդկանց ՌԴ-ում սկսեցին անվանել վախկոտներ, փախածներ ու դավաճաններ: Երբ հայտնվեցինք այստեղ, Սաշան որոշեց՝ եթե մեզ այդպես են անվանում, կարելի է վերախաղարկել դա ու հենց այդպես էլ անվանել մեր ստեղծած խմբերը:
Ինչպես արդեն ասացի, մեզ համար շատ կարեւոր է նաեւ տեղացի արտիստների հետ համագործակցությունը: Camerata Fest-ի ու մեր մյուս համերգների ժամանակ ելույթ են ունեցել տեղական խմբեր ու էլեկտրոնային երաժիշտներ, այդ թվում՝ Teenage Error, Missteikk, Pupylike ու այլք:  Հիանալի է, որ նրանք շատ բաց են համագործակցության առումով ու ոչ միայն մասնակցում են մեր միջոցառումներին, այլեւ օգնում ու խորհուրդներ են տալիս: Սա համագործակցություն է, որ հետաքրքիր է երկու կողմերին էլ:
Noize MC-ի համերգն ու տեղացիների հետաքրքրությունը
Noize MC-ի համերգները նրա՝ «Все как у людей» տուրի մասն են: Ինչ-որ պահից մենք սկսեցինք շփումները նրա ներկայացուցիչների հետ ու կարողացանք պայմանավորվել համերգի մասին: Բոլորիս համար սա կարեւոր էր, անձամբ ես երկար տարիներ լսում եմ նրա երաժշտությունը: Noize-ը շատ որակյալ արտիստ է ու հիանալի է, որ համերգ կունենա Երեւանում: Ի սկզբանե, այն պետք է տեղի ունենար միայն հունիսի 25-ին, բայց քանի որ բոլոր տոմսերն արագ սպառվեցին, իսկ հետաքրքրությունը կար, կարողացանք պայմանավորվել երկրորդ համերգի մասին հունիսի 26-ին:
Այս պահին բանակցում ենք մի քանի այլ հայտնի արտիստի հետ: Հուսով ենք՝ կհաջողվի կազմակերպել նրանց համերգները Երեւանում:
Ուրախացնում է, որ տեղական լսարանի կողմից մեր առաջին համերգից կա հետաքրքրություն: Երբ սկսում էինք, որոշակի անհանգստություն կար, որ քիչ տեղացիներ կմասնակցեն միջոցառումներին, բայց նկատել ենք՝ հատկապես էլեկտրոնային միջոցառումներին բազմաթիվ հայաստանցիներ են գալիս: Եթե նայում ենք Noize MC-ի տոմսերի վաճառքին՝ այստեղ եւս բազմաթիվ հայեր են լինելու: Մեր հերթին, փորձում ենք ուշադիր լինել հայկական լսարանի հանդեպ, սոցհարթակներում աշխատում ենք անպայման ունենալ գրառումների հայերեն տարբերակները, պարբերաբար խորհրդակցում ենք տեղացի կազմակերպիչների հետ:
Օգնություն Ուկրաինային եւ Լեռնային Ղարաբաղին
Մեր բոլոր համերգներն ունեն բարեգործական բաղադրիչ: Բոլոր միջոցառումներից փոխանցումներ ենք կատարում ինչպես Ուկրաինա, այնպես էլ՝ Լեռնային Ղարաբաղ: Այս որոշումը կայացվեց առաջին օրվանից: Թե ՛ ես, թե ՛ մեր թիմի մյուս անդամները լսել էինք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին դեռ մինչեւ Հայաստան տեղափոխվելը: Շփվելով տեղացի մեր ընկերների հետ՝ հասկացանք, որ սա մեծ ողբերգություն է բոլորի համար:
Գրեթե ամեն ընտանիքում այս հակամարտության հետեւանքով տուժած կա: Մենք միանգամից որոշեցինք՝ հարգանքի տեսանկյունից ու առհասարակ՝ մարդկային առումով ճիշտ կլինի աջակցել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին: Հիմա մեր ամեն միջոցառումից ստացված որոշակի գումար ուղարկում ենք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակիչներին:
Արտիստը, որը չի լռում, մեծ ռիսկի է գնում
Ուկրաինայում պատերազմի սկզբում ռուսական երաժշտական ոլորտում ամեն ինչ անհայտ ու անկայուն էր: Մոտավորապես մեկ ամիս անց բոլորն այս կամ այն կերպ հարմարվեցին ու սկսեցին խաղալ նոր կանոններով: Ուզենք, թե ոչ, կյանքը շարունակվում է ու բազմաթիվ երաժիշտներ, որոնք մնացել են Ռուսաստանում, շարունակում են ելույթները: Ինչ-որ հայտարարություններ անելը, տեսակետ հայտնելն, իհարկե, շարունակում է խիստ դժվար մնալ:
Արտիստը, որը ելույթ է ունենում ու ներկայացնում սոցիալ-քաղաքական որեւէ տեսակետ, մեծ ռիսկի է գնում: Հիմա բոլորը սա հասկանում են ու շարունակում աշխատել ստեղծված նոր պայմաններում: Արտիստները փորձում են դժվար ժամանակներում ինչ-որ կերպ աջակցել իրենց լսարանին ու միաժամանակ աջակցություն ստանալ այդ լսարանից:
«Փոքր ընդվզման» երաժշտությունը
Հետպատերազմյան, հետճգնաժամային շրջանի արվեստը յուրահատուկ է: Բոլոր այդ իրադարձությունները փոխում են, կոտրում մարդկանց ու նրանց սովորական կյանքը: Այսպես է նաեւ հիմա: Եթե համեմատենք ԽՍՀՄ տարիների ընդվզման երաժշտության ու արվեստի հետ, կարծում եմ՝ այսօր արվեստում չկա այն հանրային, գլոբալ գաղափարը, որը կար այդ տարիներին:
Այսօր ամեն ինչ ավելի շատ կենտրոնացած է արտիստի անձնական հույզերի, անձնական ցավի վրա: Միաժամանակ, երբ նա կիսում է այդ անձնական զգացումներն իր լսարանի հետ, երբ բարձրացնում է իրեն հուզող հարցերը, դրանք ընդունվում են լսարանի կողմից ու հանրային դառնում: Կարծում եմ՝ այս մոտեցումը նույնիսկ ավելի է համախմբում մարդկանց ինչ-որ գաղափարի շուրջ, քան ընդվզումը գլոբալ առումով: Կարող ենք ասել՝ այսօր ծնվում է անձնական, «փոքր» ընդվզման երաժշտություն:

После начала войны в Украине из России уехало много творческих людей – музыканты, театралы, журналисты, видеографы. Многие из них, обосновавшись на новых местах, начали делать то, что умеют лучше всего – творить.
Музыкант, музыкальный журналист Илья Гарькуша переехал в Ереван в начале марта. Через некоторое время он и трое его друзей основали объединение Camerata. Сегодня Camerata занимается организацией музыкальных мероприятий в Ереване, отправляя часть средств на помощь пострадавшим мирным жителям Украины и Нагорного Карабаха. 25 и 26 июня по инициативе объединения в Ереване пройдут концерты Noize MC.
В беседе с Медиамакс Илья рассказал о переезде в Армению, о «трусах», «предателях» и «беглецах» и о музыке, которую рождает война.
Чем занимается Camerata
Camerata – творческое объединение. Основная команда состоит из четырех человек, нам помогают и другие ребята. Сейчас Camerata в основном занимается организацией музыкальных мероприятий.
Мы начинали с трехдневного благотворительного фестиваля – Camerata Fest, целью которого было собрать средства для пострадавших мирных жителей в Украине и Нагорном Карабахе. Потом было несколько концертов, в том числе и местных артистов.
25 и 26 июня у нас будут большие выступления Noize MC. Помимо организации концертов, мы и сами занимаемся музыкой. В Москве я работал музыкальным журналистом, один из наших сооснователей уже успел собрать в Ереване несколько музыкальных групп. Мы планируем не ограничиваться исключительно музыкальными событиями и организовывать так же другие творческие события – выставки, коллаборации с вокальными брендами, творческими ребятами. Одна из ключевых ценностей нашей команды – создание диалога между разными людьми и культурами.
Фото: Митя Лялин
Для нас очень важно, чтобы в наших событиях участвовали ребята из Армении, чтобы они знакомились с приезжающими артистами, а последние с местной сценой и культурой. Так же, для нас очень важна благотворительная составляющая этой инициативы.
Мы пытались найти себя
До переезда в Ереван я жил и работал в Москве. Уехал из России в начале марта, на фоне войны в Украине и всех новостей о войне. Приехав сюда, я начал знакомиться со многими людьми, узнал, что в Ереван переехали многие мои друзья, коллеги. Вместе мы пытались как-то найти себя, понять – чем дальше заниматься. Так у нас появилась идея проекта Camerata. Это было логичное продолжение того, чем я занимался в Москве. Я был музыкальным журналистом, редактором, сам тоже занимался музыкой. У всех участников команды Camerata схожий «background» – музыка, организация концертов, креативное продюсирование. Так что, все продолжаем заниматься своим делом, но уже в новом, непривычном контексте.
В плане личных ощущений – я максимально доволен тем, как все сложилось в Армении. Да, после большого наплыва людей в Армению в Ереване взлетели цены на жилье, но ничего не поделаешь. Здесь меня поражает открытость людей, готовность помочь, рассказать, показать, даже на самом бытовом уровне. Надеюсь, так будет продолжаться. В ответ на такое отношение хочется быть еще более чутким к этим людям.
В профессиональном плане в Армении есть интересные детали. Мы поняли, что здесь события такого масштаба, как фестиваль, организовать гораздо проще, чем в Москве. Мы организовали Camerata Fest буквально за полторы недели. Событие такого масштаба в Москве мы бы не успели организовать и за месяц. С другой стороны, чувствуется, что в Армении это развивающаяся индустрия. Когда событий становится больше, не хватает мощностей, площадок, комплектов звука. Но это решаемые вопросы и будет здорово, если мы как-то поможем всему этому развиваться дальше.
Русские артисты в Ереване - Vakhkot, Davachanner, Pakhatsner
В Армению переехало большое количество музыкантов, фотографов, театралов, творческих людей в целом. Мне кажется, это здорово, потому что дает шанс познакомиться творческим людям из разных тусовок, это новые энергичные сочетания, которые в России могли бы и не случиться. Несмотря на то, что сложившаяся ситуация стрессовая, через какое-то время она может дать довольно интересные творческие плоды.
Один из сооснователей Camerata – музыкант Александр Голиков, успел собрать здесь три группы. У него был план собрать несколько коллективов из переехавших музыкантов и записать альбом. Один из этих коллективов -Vakhkot (в переводе с армянского - трус), состоит из трех сооснователей проекта Camerata. В двух других коллективах – Davachanner (предатели – арм.) и Pakhatsner (беглецы – арм.), Саша тоже принимает участие, они у нас недавно выступали и будут выступать на концерте 1 июля. Название групп на армянском и имеет предысторию. В России была опубликована база контактов людей, которые уехали после начала войны и в этой базе были как раз творческие люди, журналисты. Их окрестили «трусами», «беглецами» и «предателями». Когда мы оказались здесь, Саша решил - если нас так называют, можно это обыграть и назвать так новые группы.
Кроме этого, как я уже сказал, коллаборация с местными артистами - одна из ключевых задач проекта Cаmerata. На Camerata Fest выступали местные группы, электронные музыканты, в том числе Teenage Error, Missteikk, Pupylike и другие. Здорово, что все они очень открыты и не только принимают участие в наших событиях, но и помогают, дают советы. Это сотрудничество интересно обеим сторонам.
Концерт Noize MC и интерес местной аудитории
Концерты Noize MC в Ереване часть его большого тура «Все как у людей». В какой-то момент мы начали общаться с его представителями. Для всех нас было важно сделать концерт Нойзу, потому что лично я слушаю Noize MC уже много лет, здорово, что такой артист будет в Ереване. Изначально концерт был назначен на 25 июня, но так как у нас произошел sold out, а спрос большой, получилось договориться о втором концерте 26 июня.
Сейчас у нас идут переговоры и с несколькими другими известными артистами. Надеемся, удастся организовать и их концерты в Ереване.
Очень радует, что интерес со стороны местной публики был с самого первого нашего события. Были некоторые опасения и переживания, что может прийти мало местных ребят, но оказалось, что особенно электронные события собирают очень много местных. Сейчас мы смотрим на продажи NoizeMC и здесь тоже будет много местной публики. Со своей стороны мы стараемся быть чуткими к местной аудитории в плане того, как ведем соцсети, стараемся писать анонсы на армянском и советуемся с местными организаторами.
Помощь Украине и Нагорному Карабаху
Все наши концерты имеют благотворительную составляющую и со всех событий мы делаем переводы не только на помощь Украине, но и Нагорному Карабаху. Это решение было принято сразу. И я, и остальные ребята слышали про конфликт в Нагорном Карабахе еще до того, как оказались в Армении.
Мы общались с местными ребятами, друзьями, и поняли, что это большое горе для всех. Практически в каждой семье есть пострадавший от этого конфликта, и мы сразу решили - в плане уважения и просто по-человечески будет правильно сделать так. Теперь с каждого события часть средств мы отправляем в Нагорный Карабах.
Артист, который не молчит, идет на большой риск
В первое время, после начала войны, в музыкальной индустрии в Москве было очень много непонятного. Примерно через месяц все более или менее адаптировались к каким-то новым формулам. Хочешь или нет – жизнь продолжается и сейчас много музыкантов, которые остались, продолжают выступать. Насколько это возможно, все вернулось к привычному темпу. Делать какие-либо высказывания, конечно, продолжает быть очень сложно.
Артист, который выступает с какой-то общественно-политической позиции, идет на большой риск. Сейчас все все понимают и продолжают работать в новых условиях, по новым правилам и стараются как-то поддерживать своих слушателей и получать поддержку от них.
Музыка «маленького протеста»
Искусство послевоенного, посткризисного периода, довольно особое. Все эти события сильно меняют, ломают людей, их привычную жизнь, это происходит и сейчас. Если сравнить с музыкой протеста или перестройки времен СССР, думаю - сейчас нет такой общности, глобальной идеи, как была тогда.
Сегодня все скорее сосредоточенно на личностных переживаниях, на личной боли артиста. И в то же время, когда артист делится этим со своей аудиторией, это вызывает эмпатию и все переживания, вопросы, которые он поднимает и о которых говорит от своего имени, все равно становятся общими. Думаю – этот подход сплачивает даже больше, чем протест в глобальном смысле. Можно сказать – сегодня рождается музыка личного, «маленького протеста».