Հայաստան եկած ռուսների պատմությունները - Mediamax.am
Արեւմտյան լրատվամիջոցները պատմում են ռուսների մասին, ովքեր տեղափոխվել են Հայաստան Ուկրաինայում Ռուսաստանի «հատուկ ռազմական գործողության» մեկնարկից հետո։
The New York Times-ի հեղինակ Սոֆի Փինքհեմը զրուցել է բանասիրական գիտությունների դոկտոր Բորիս Նիկոլսկու հետ, ով ընտանիքով տեղափոխվել է Երեւան։
Նիկոլսկին ղեկավարում էր Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային գրականության ինստիտուտի անտիկ գրականության բաժինը եւ Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի (ВШЭ) դասական արեւելագիտության եւ անտիկ ինստիտուտի պրոֆեսոր էր: Նա կորցրեց աշխատանքը ВШЭ-ում այն բանից հետո, երբ անցյալ տարի որդու հետ բերման ենթարկվեց ի աջակցություն Ալեքսեյ Նավալնիի կազմակերպված ցույցերից մեկի ժամանակ։
«Մոսկվա-Երեւան ինքնաթիռը լիքն էր իմ ծանոթ մարդկանցով։ Շատ երիտասարդներ կային. հեռանում է Ռուսաստանի ապագան»,- ասել է Նիկոլսկին The New York Times-ին:
«Կատարվածի մեղքը բոլորինս է, եւ իմ հեռանալը չի ազատում ինձ այդ պատասխանատվությունից»,- ասել է պրոֆեսորը։
France 24-ը զրուցել է Երեւանում ապաստանած չորս ռուսների հետ։
Սաշան, Մարինան, Յուլիան եւ Քսենիան անցյալում երբեք չէին հանդիպել, իսկ այսօր նրանք ապրում են Երեւանի ծայրամասում։
«Մենք ամեն ինչ թողել ենք, բայց այստեղ մեզ ավելի ապահով ենք զգում, քան մեր երկրում»,- ասում է գործարար Սաշան, ով ժամանել է Երեւան կնոջ եւ երկու երեխաների հետ։
Դիզայներ Յուլիան մասնակցում էր բողոքի ակցիաներին եւ մեկնեց Մոսկվայից մարտի 5-ի Ուկրաինայում պատերազմի մասին հիշատակումները քրեականացնող օրենքը ընդունելուց մի քանի օր անց։
«Ես չէի կարող մնալ Ռուսաստանում, քանի որ մարդիկ, ովքեր հայտարարում են, որ դեմ են պատերազմին, կարող են լուրջ խնդիրների առաջ կանգնել», - բացատրել է նա:
Շենգենյան երկրներ այցելելու վիզա չունեցող Յուլիայի համար Երեւան թռչելը միակ հասանելի եւ մատչելի տարբերակն էր։ Նույնը ասում են Քսենիան եւ Մարինան։

Истории русских, приехавших в Армению из-за войны в Украине - Mediamax.am
Западные СМИ рассказывают о русских, которые решили переехать в Армению после начала «специальной военной операции» России в Украине.
Автор The New York Times Софи Пинкхэм побеседовала с доктором филологических наук Борисом Никольским, который перебрался в Ереван с семьей.
Никольский заведовал отделом античной литературы Института мировой литературы Российской академии наук и был профессором Института классического Востока и античности Высшей школы экономики (ВШЭ). Работу в ВШЭ он потерял после того, как в прошлом году Никольский и его сын были задержаны на акции в поддержку Алексея Навального.
«Самолет из Москвы в Ереван был битком набит людьми, которых я знал. Было много молодежи - уезжает будущее России», - рассказал Никольский The New York Times.
«Вина за случившееся лежит на всех нас, всех гражданах России, и мой отъезд не освобождает меня от этой ответственности», - заявил профессор.
France 24 поговорила с четырьмя россиянами, которые нашли убежище в Ереване.
Саша, Марина, Юлия и Ксения никогда не встречались ранее, а сегодня они живут на окраине Еревана.
«Мы оставили все, но здесь мы чувствуем себя в большей безопасности, чем в нашей стране», - сказал бизнесмен Саша, который прилетел в Ереван с женой и двумя детьми.
Дизайнер Юлия принимала участие в акциях протестах и вылетела из Москвы через несколько дней после принятия закона от 5 марта, криминализирующего упоминания о «войне» в Украине.
«Я не могла оставаться в России, потому что люди, заявляющие о своем неприятии войны, могут столкнуться с серьезными проблемами», - пояснила она.
Для Юлии, у которой нет визы для посещения стран Шенгенского соглашения, полет в Ереван был единственным доступным вариантом. То же самое говорят Ксения и Марина.