Ռուս խաղաղապահներն այցելել են Դադիվանք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն այցելել են Դադիվանք վանական համալիրը։
Ռուսաստանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Դադիվանքի վանահայր Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը ռուս խաղաղապահներին պատմել է XII-XIII դարերում վանքի ստեղծման պատմությունը»։
«Մենք շոշափեցինք մեր նախնիների պատմությունը, եւ տուն հասնելուն պես անպայման կպատմենք մեր երեխաներին, թոռներին եւ հարազատներին այս վայրի մասին», - ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Յուրի Ռոմանիշինը:
Ռուսաստանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Դադիվանքը միջնադարյան Հայաստանի ամենամեծ վանական համալիրներից է»։
«Համալիրը գտնվում է ծովի մակարդակից 1100 մետր բարձրության վրա։ «Դադիվանք» անվանումը վանքին տրվել է ի պատիվ Հայաստանի արեւմտյան մասում քրիստոնեություն քարոզող սուրբ Դադեի, ով եղել է Թադեոս առաքյալի աշակերտը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Դադիվանքի հսկողությունը, որը գտնվում է Քելբաջարի շրջանի տարածքում, որը փոխանցվել է Ադրբեջանին՝ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի նախագահների եւ Հայաստանի վարչապետի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն:

Russian peacekeepers visit Dadivank
Yerevan /Mediamax/. The servicemen of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh visited the Dadivank Monastery.
The Russian Ministry of Defense said in a statement that “the abbot of the Dadivank Monastery Complex priest Hovhannes Hovhannisyan introduced to the Russian peacekeepers the history of the creation of the monastery in 12-13th centuries.”
“We have touched the history of our ancestors and upon arrival home we will definitely tell our children, grandchildren and relatives about this place,” said Yury Romanishin, a representative of the Russian peacekeeping contingent.
Russian Ministry of Defense noted that “Dadivank is one of the biggest complexes of medieval Armenia.”
“The complex is located at an altitude of 1100 meters above sea level. The name “Dadivank” was given to the monastery in honor of Saint Dadi, who preached Christianity in the western part of Armenia, he was a disciple of the Apostle Thaddeus,” the statement says.
Mediamax notes that Russian peacekeepers are guarding Dadivank, located on the territory of the Kelbajar region which has been handed over to Azerbaijan in accordance with the November 9, 2020 trilateral statement of the Presidents of Russia, Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia.