Ռուս խաղաղապահներն այցելել են Դադիվանք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն այցելել են Դադիվանք վանական համալիրը։
Ռուսաստանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Դադիվանքի վանահայր Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը ռուս խաղաղապահներին պատմել է XII-XIII դարերում վանքի ստեղծման պատմությունը»։
«Մենք շոշափեցինք մեր նախնիների պատմությունը, եւ տուն հասնելուն պես անպայման կպատմենք մեր երեխաներին, թոռներին եւ հարազատներին այս վայրի մասին», - ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Յուրի Ռոմանիշինը:
Ռուսաստանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Դադիվանքը միջնադարյան Հայաստանի ամենամեծ վանական համալիրներից է»։
«Համալիրը գտնվում է ծովի մակարդակից 1100 մետր բարձրության վրա։ «Դադիվանք» անվանումը վանքին տրվել է ի պատիվ Հայաստանի արեւմտյան մասում քրիստոնեություն քարոզող սուրբ Դադեի, ով եղել է Թադեոս առաքյալի աշակերտը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Դադիվանքի հսկողությունը, որը գտնվում է Քելբաջարի շրջանի տարածքում, որը փոխանցվել է Ադրբեջանին՝ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի նախագահների եւ Հայաստանի վարչապետի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն:

Российские миротворцы посетили монастырь Дадиванк - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Военнослужащие российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе посетили монастырь Дадиванк.
В сообщении минобороны РФ говорится, что «настоятель Дадиванкского монастырского комплекса, иерей Ованнес Ованнисян рассказал российским миротворцам об истории создания монастыря в XII-XIII веках».
«Мы прикоснулись к истории предков и по приезду домой обязательно расскажем об этом месте своим детям, внукам и родственникам», - рассказал представитель российского миротворческого контингента Юрий Романишин.
В сообщении минобороны РФ отмечается, что «монастырь Дадиванк является одним из крупнейших монастырских комплексов средневековой Армении».
«Комплекс находится на высоте 1100 м над уровнем моря. Название «Дадиванк» монастырь получил в честь Святого Дади, проповедовавшего христианство в западной части Армении, он был учеником апостола Фаддея», - говорится в сообщении.
Медиамакс отмечает, что российские миротворцы осуществляют охрану Дадиванка, расположенного на территории Кельбаджарского района, переданного Азербайджану в соответствии с трехсторонним заявлением президентов РФ, Азербайджана и премьер-министра Армении от 9 ноября 2020 года.