«Իզմիրլյան» հիմնադրամն ամփոփել է 2021 թվականի արդյունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Իզմիրլյան» հիմնադրամն ամփոփել է 2021 թվականին իրականացված ծրագրերի առանցքային արդյունքները:
«Իզմիրլյան» հիմնադրամն իրականացնում է տարբեր նախաձեռնություններ կրթության, առողջապահության, տնտեսության զարգացման, սոցիալական բարեկեցության ապահովման, մարդասիրական օգնության, նորարարության, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտներում, որոնք ուղղված են հիմնադրամի առաքելությանը` աջակցել ազգապահպանության գործին:
«Իզմիրլյան» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերի միջոցով շահառուները ստանում են կարճաժամկետ և երկարաժամկետ օժանդակություն, այդ թվում` ուղղված պարենային ապահովության, առողջապահության, գիտելիքների և հմտությունների, կրթության հասանելիության, սանիտարահիգիենիկ և կենսական պայմանների բարելավմանը, COVID-19-ի փոխանցման կանխարգելմանը և բուժմանը, ինչպես նաև տնտեսական հնարավորությունների, խոցելի բնակչության և հատուկ կարիքներով երեխաների աջակցության, գյուղատնտեսության զարգացման և այլ բնագավառներում:
Հայաստանում «Իզմիրլյան» հիմնադրամի գործունեության մեկնարկից ի վեր իրականացված ծրագրերից օգտվել է ընդհանուր առմամբ մի քանի հարյուր հազար կարիքավոր անձ:
Միայն 2021 թվականին շուրջ 25 000 անապահով անձ օգտվել է հիմնադրամի 15 ծրագրերից, որոնք իրականացվել են Հայաստանի 6 մարզերում, Երևանում և Արցախում, ինչը մոտ 18 տոկոսով գերազանցում է ծրագրված ցուցանիշը: 2021 թվականին կրթության, առողջապահության, սոցիալական բարեկեցության և այլ ոլորտներում հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ իրականացված ծրագրերի հիմնական արդյունքներն ու ձեռքբերումներն են.
Առողջապահություն
-    «Իզմիրլյան» հիմնադրամի ֆինանսավորման շնորհիվ Հայաստանից և Արցախից ընդհանուր առմամբ 435 անապահով անձ անվճար առողջապահական ծառայություններ է ստացել «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում։
-    «Իզմիրլյան» հիմնադրամը անհետաձգելի առողջապահական ծառայություններ է տրամադրել 57 սիրիահայերի, լիբանանահայերի և իրաքահայերի, որոնք իրենց երկրներում ճգնաժամի հետևանքով ապաստանել են Հայաստանում:
-    Արցախյան հակամարտության ընթացքում 203 վիրավոր զինվոր և սպա անվճար բուժօգնություն է ստացել «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում։
-    ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցության արդյունքում  «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում անվճար առողջապահական ծառայություններ է ստացել Արցախից տեղահանված 175 մարդ։
Կրթություն և նորարարություն
-    «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) կազմակերպության հետ համատեղ իրականացված կրթական ծրագրերի միջոցով Հայաստանի և Արցախի հեռավոր ու սահմանամերձ համայնքների 367 դպրոցականների համար բարելավվել է կրթության որակը:
-    Հայաստանում և Արցախում շուրջ 155 երեխայի ընձեռվել է նախադպրոցական և դպրոցական կրթության հնարավորություն՝ Արցախի և Հայաստանի կառավարությունների հետ համագործակցության արդյունքում սոցիալական ենթակառուցվածքների կառուցմանն ու վերականգնմանն աջակցելու միջոցով:
Սոցիալական ապահովություն
-    Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատան` հաշմանդամություն ունեցող ավելի քան 80 երեխաների համար բարելավվել է ներառական խաղահրապարակի հասանելիությունը:
-    Հատուկ կարիքներով և հաշմանդամություն ունեցող ավելի քան 822 երեխա և նրանց ծնողները օգտվել են Իզմիրլյան հիմնադրամի փոքր դրամաշնորհային տարբեր նախաձեռնություններից, ինչը նրանց հնարավորություն է տվել օգտվել օժանդակ և հարմարեցված գույքից ու կահույքից` նպաստելով տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը, սոցիալական ներառմանը, կենսական հմտությունների բարելավմանը և այլն:
Մարդասիրական օգնություն
-    «Իզմիրլյան» հիմնադրամը բարելավել է COVID-19-ից և (կամ) 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից տուժած 18,238 խոցելի անձանց պարենային ապահովությունը` տրամադրելով մարդասիրական օգնություն և հոգալով սննդի հրատապ կարիքները:

Izmirlian Foundation presents the projects implemented in 2021 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Izmirlian Foundation presented the projects implemented in Armenia and Artsakh in 2021.
The strategic objective of the Izmirlian Foundation is to enhance sustainable development of Armenia by implementing diverse initiatives in the areas of education, healthcare, economic development, social welfare, humanitarian aid, innovation, preservation of Armenian cultural heritage, to achieve its mission of “helping to preserve a nation”.
Numerous short and long-term benefits are extended to beneficiaries through projects implemented by the Izmirlian Foundation. These include improved food security, health, knowledge and skills, access to education, improved sanitation, hygiene and wellness, prevention of COVID-19 transmission and cure, economic opportunities, support to vulnerable population and children with special needs, agriculture development and more.
In total, several hundreds of thousands of persons in needs have directly benefited from the projects implemented by the Izmirlian Foundation since launching its operations in Armenia. In 2021 alone, around 25,000 vulnerable persons benefitted from 15 IF projects implemented in 6 regions of Armenia, in Yerevan and Artsakh - that is around 18% percent more than planned. The key results and achievements of IF financed projects for 2021 in education, health, social welfare and other areas include the following:
-    In total, 435 vulnerable people from Armenia and Artsakh received free-of-charge health care services at Izmirlian Medical Centre thanks to the funding from the Izmirlian Foundation
-    The Izmirlian foundation provided emergency health benefits to 57 Syrian/Lebanese/Iraqi Armenians who refuged in Armenia as a consequence of crisis in their respective countries.
-    During the Artsakh conflict 203 wounded soldiers and officers received free health care services at the Izmirlian Medical Centre.
-    In addition, 175 displaced people from Artsakh received free health care services at Izmirlian Medical Centre in cooperation with UN International Organization for Migration.
-    Improved education among 367 schoolers of bordering and remote communities of Armenia and Artsakh through educational projects in partnership with Teach for Armenia.
-    Access to education (pre-school, school) enabled for around 155 children in Armenia and Artsakh by supporting the construction/rehabilitation of social infrastructure in partnership with the Governments of Artsakh and Armenia.
-    Improved access to inclusive playground enabled for over 80 children with disabilities at Marie Izmirlian Orphanage.
-    Over 822 children with special needs and disabilities and their parents benefitted from different small-grant initiatives of IF, enabling their access to assistive and adaptive furniture and devices, enhancing greater economic opportunities and social inclusion, improved life skills, etc.
Humanitarian Assistance
-    The Izmirlian Foundation improved food security for 18,238 vulnerable people affected by COVID and/or 2020 Artsakh war by providing humanitarian/emergency food supply.