Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները ժամանակավորապես կցուցադրվեն Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները ժամանակավորապես կբերվեն Բրիտանական թանգարանից եւ կցուցադրվեն Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, արձանի մասունքների ժամանակավոր ցուցադրման կազմակերպման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել այսօր կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Ջեյն Լիչի հանդիպման արդյունքում:
Այսօր Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան շենքի մոտ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի ներկայացուցիչները Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստանին վերադարձնելու պահանջով ակցիա են անցկացրել:
Լրագրողների հետ զրույցում Քեթրին Ջեյն Լիչն ասել է, որ Հայաստանում արձանի մասունքների ցուցադրումը “երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղված լավ քայլ կլինի”:
Նա դժվարացել է պատասխանել այն հարցին, թե որքան իրատեսական է մասունքները ընդմիշտ Հայաստան տեղափոխելու ակտիվիստների պահանջն իրագործելու հնարավորությունը, քանի որ Բրիտանական թանգարանը անկախ մարմին է, որի գործողությունների եւ որոշումների համար դեսպանը չի կարող պատասխան տալ:
Քեթրին Ջեյն Լիչն հավաստիացրել է, որ Բրիտանական թանգարանին կփոխանցի  ակցիայի մասնակիցների պահանջները:
Իր հերթին Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ժամանակավոր ցուցադրումը այս նախաձեռնության առաջին արդյունքն է, սակայն հայկական կողմը մտադիր չէ դրա վրա կանգ առնել: “Մենք կպայքարենք արձանի մասունքների Հայաստան վերջնական տեղափոխման համար”, - ասել է նախարարը:

Ереван/Медиамакс/. Фрагменты статуи богини Анаит на время будут перевезены из Британского музея и выставлены в Армении.
Как сообщает Медиамакс, договоренность об организации временной экспозиции фрагментов статуи была достигнута по итогам встречи министра образования и науки Армении Армена Ашотяна и посла Великобритании в Армении Кетрин Джейн Лич.
Сегодня перед зданием посольства Великобритании в Армении представители Молодежного фонда Армении провели акцию с требованием вернуть Армении фрагменты статуи богини Анаит.
В беседе с журналистами Кетрин Джейн Лич сказала, что показ фрагментов статуи в Армении «станет хорошим шагом по укреплению отношений между двумя странами».
При этом она затруднилась ответить на вопрос, насколько реально выполнить требование активистов о перемещении фрагментов статуи богини на постоянной основе, так как Британский музей является независимой структурой, за действия и решения которого она отвечать не может.
Кетрин Джейн Лич заверила, что передаст Британскому музею требования участников акции.
В свою очередь, Армен Ашотян отметил, что временная экспозиция является первым результатом для этой инициативы, однако армянская сторона не намерена останавливаться на достигнутом. «Мы будем добиваться окончательного возвращения фрагментов статуи в Армению»,- сказал министр.