Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները ժամանակավորապես կցուցադրվեն Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները ժամանակավորապես կբերվեն Բրիտանական թանգարանից եւ կցուցադրվեն Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, արձանի մասունքների ժամանակավոր ցուցադրման կազմակերպման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել այսօր կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Ջեյն Լիչի հանդիպման արդյունքում:
Այսօր Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան շենքի մոտ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի ներկայացուցիչները Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստանին վերադարձնելու պահանջով ակցիա են անցկացրել:
Լրագրողների հետ զրույցում Քեթրին Ջեյն Լիչն ասել է, որ Հայաստանում արձանի մասունքների ցուցադրումը “երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղված լավ քայլ կլինի”:
Նա դժվարացել է պատասխանել այն հարցին, թե որքան իրատեսական է մասունքները ընդմիշտ Հայաստան տեղափոխելու ակտիվիստների պահանջն իրագործելու հնարավորությունը, քանի որ Բրիտանական թանգարանը անկախ մարմին է, որի գործողությունների եւ որոշումների համար դեսպանը չի կարող պատասխան տալ:
Քեթրին Ջեյն Լիչն հավաստիացրել է, որ Բրիտանական թանգարանին կփոխանցի  ակցիայի մասնակիցների պահանջները:
Իր հերթին Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ժամանակավոր ցուցադրումը այս նախաձեռնության առաջին արդյունքն է, սակայն հայկական կողմը մտադիր չէ դրա վրա կանգ առնել: “Մենք կպայքարենք արձանի մասունքների Հայաստան վերջնական տեղափոխման համար”, - ասել է նախարարը:

Fragments of goddess Anahit’s statue to be temporarily exhibited in Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Fragments of goddess Anahit’s statue will be temporarily brought from the British Museum and exhibited in Armenia.
The agreement on organization of temporary exhibition of the fragments of the statue was reached as a result of the meeting of the Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan and British Ambassador to Armenia Catherine Jane Leach, Mediamax reports.
Representatives of the Armenian Youth Foundation held a demonstration in front of the building of British Embassy in Armenia demanding to return the fragments of the statue of goddess Anahit today.
Talking to journalists, Catherine Jane Leach said that the exhibition of the fragments of the statue in Armenia “will become a good step toward strengthening relations between the two countries”.
At the same time, she hesitated to answer the question how real is to meet the demand of the activists on transferring the fragments of the goddess’s statue on a permanent basis as the British Museum is an independent structure and she can’t be responsible for its actions and decisions.
Catherine Jane Leach assured that she will hand over the demand of the participants of the demonstration to the British Museum.
In his turn, Armen Ashotyan noted that the temporary exhibition is the first result of this initiative but the Armenian side isn’t going to stop there. “We will strive for final return of the fragments of the statue to Armenia”, said the Minister.