«Լրագրողներ առանց սահմանների» քննադատել է ՀՀ կառավարությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը զբաղեցրել է 63-րդ տեղը «Մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում», որն ամեն տարի հրապարակում է «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը:
Ուսումնասիրության հեղինակները գնահատել են մամուլի ազատությունը 180 երկրներում:
Հայաստանն ընդգրկվել է «խնդրահարույց» իրավիճակ ունեցող երկրների խմբում: Նախորդ տարվա ինդեքսի համեմատ Հայաստանը նահանջել է 2 կետով:
Այս խմբում ընդգրկված են նաեւ Վրաստանը (60-րդ տեղ), Լեհաստանը (64-րդ տեղ), Ճապոնիան (67-րդ տեղ), Իսրայելը (86-րդ տեղ) եւ այլ երկրներ:
Երկրների 12% -ը հայտնվել է «շատ վատ» իրավիճակի խմբում: Դրանց թվում է Ադրբեջանը, որը զբաղեցնում է 167-րդ տեղը:
Զեկույցում ասվում է, որ «թավշյա հեղափոխության արդյունքում ստեղծված Հայաստանի կառավարությանը չհաջողվեց նվազեցնել լրատվամիջոցների բեւեռացման մակարդակը»:
«Տագնապալի են անվտանգության ծառայությունների ներգրավումը ապատեղեկատվության դեմ պայքարում եւ օրենսդրությունը փոխելու փորձերը` առանց քաղաքացիական հասարակության եւ լրագրողների հետ նախնական քննարկումների», - ասվում է «Լրագրողներ առանց սահմանների» զեկույցում:
Միեւնույն ժամանակ, զեկույցի հեղինակները նշում են, որ «հետաքննական լրագրությունը Հայաստանում ծաղկում է առցանց տիրույթում եւ կարեւոր դեր է խաղում կոռուպցիայի դեմ ազգային պայքարում»:

Ереван /Медиамакс/. Армения заняла 63-место во «Всемирном индексе свободы прессы», который ежегодно публикует организация «Репортеры без границ».
Авторы исследования оценили свободу прессы в 180 странах.
Армения попала в группу стран с «проблематичной» ситуацией, опустившись на 2 пункта по сравнению с рейтингом прошлого года.
В данной группе представлены также Грузия (60-е место), Польша (64-е место), Япония (67-е место), Израиль (86-е место) и др.
12% стран попали в группу с «очень плохой» ситуацией. Среди них – Азербайджан, занимающий 167-е место.
В отчете говорится, что «правительство Армении, возникшее из «бархатной революции» 2018 года, не смогло снизить уровень поляризации СМИ».
«Тревожными являются вовлечение служб безопасности в борьбу с дезинформацией и попытки изменить законодательство без предварительных обсуждений с гражданским обществом и журналистами», - говорится в отчете «Репортеров без границ». В то же время, отмечают авторы доклада, «расследовательская журналистика в Армении процветает в онлайне и играет важную роль в национальной борьбе с коррупцией».