Ռուս քաղաքագետ-միջազգայնագետ, Վալդայի ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչեւն այս շաբաթ Հայաստանում էր: Նա ուսումնասիրում է նախկին Խորհրդային Միության տարածքում Ռուսաստանի նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխությունը: Բորդաչեւը նախատեսում է լինել հետխորհրդային բոլոր հանրապետություններում: Հայաստանն առաջինն էր:
«Կովկաս» Ինստիտուտի հրավերով՝ նա մասնակցել է «Ռուսաստանի դերը հետխորհրդային երկրներում ԽՍՀՄ փլուզումից 30 տարի անց․ ի՞նչ է փորձում անել Ռուսաստանը, ի՞նչ է ստացվում եւ ինչպե՞ս է դա ընդունվում հետխորհրդային երկրներում» թեմայով քննարկմանը:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է զրույցից որոշ հատվածները:
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Ռուսաստանի հարեւանները մեծ փոփոխություններ են կրել. քաղաքական ռեժիմներն էին փոխվում, տարածքային հակամարտություններ, պատերազմներ էին լինում: Այդ երկրները, ինչպես եւ Հայաստանը, փորձում էին հասկանալ՝ ինչպես ապրել ժամանակակից աշխարհում, գործընկերներից որոնք կարող էին ավելի նշանակալի դեր խաղալ իրենց գոյատեւման, զարգացման, ազգային նպատակներին հասնելու համար:
Դրան զուգահեռ, Ռուսաստանի քաղաքականությունը, հիմնականում, մնում էր կայուն: Տարածաշրջանի ամբողջականությունը՝ ժառանգված պատմական նախորդ փուլից եւ յուրօրինակ պատասխանատվութունը, որը Ռուսաստանը կրում էր այս տարածաշրջանի անվտանգության եւ զարգացման համար, Մոսկվայի քաղաքականության երկու լոկոմոտիվներն էին, որ անփոփոխում էին մնում երկար տարիներ:
2020-ի դեպքերը ցույց տվեցին, որ Ռուսաստանի քաղաքականությունը տարածաշրջանում նոր դինամիկա է ստացել: 2020-ին նախկին Խորհրդային միության տարածքում Ռուսաստանը բախվեց նոր եւ իր համար էլ անսպասելի իրադարձությունների: Օգոստոսին ծագեց Բելառուսի խնդիրը: Բելառուսի իշխանությունները 20 տարի վստահեցնում էին, որ հասել են քաղաքական կայունության, եւ Ռուսաստանը կարող է համեմատաբար հանգիստ լինել: Բայց մենք տեսանք, որ այդ երկրում կա ներքին հսկայական պայթյունավտանգ ներուժ: Ռուսաստանի արձագանքը շատ վճռորոշ էր, ընդհուպ՝ մինչեւ ուժային միջամտության պատրաստակամություն:
Լուսանկարը` «Կովկաս» Ինստիտուտ
Սեպտեմբերի վերջին զինված համապարտություն սկսվեց Հարավային Կովկասում: Չեմ կարող թաքցնել, որ Ռուսաստանում, ինչպես եւ ամենուր, գերակայում էին Հայաստանի ռազմական հնարավորությունների մասին պատկերացնումները: Ռուսաստանի համար տհաճ անակնկալ էր, երբ պարզվեց, որ այդ հնարավորություններն անբավարար են:
Ռուսաստանը պատերազմի ընթացքում չգործեց այնպես, ինչպես Բելառուսում. նա չէր շտապում հակամարտության կողմերից որեւէ մեկի կողքին կանգնել, եւ, առհասարակ, չէր շտապում որոշում կայացնել: Ի վերջո, որոշում կայացրեց, որոշ պատասխանատվություն վերցրեց իր վրա, բայց այդ որոշումն էլ մեր ակնկալածը չէր:
Անակնկալներ էին նաեւ Ղրղըզստանի հեղաշրջումը եւ տարածքային հարցի շուրջ Ղազախստանի հիստերիան:
Այս բոլոր 4 դեպքերում Ռուսաստանի արձագանքը տարբեր էր: Եվ դա հիմք է տալիս ասելու, որ տարածաշրջանում Ռուսաստանը դադարում է առաջնորդվել ամբողջականության եւ ունիվերսալ պատասխանատվության պարադիգմայով:
Դրա ամենացայտուն օրինակը Բելառուսն ու Հարավային Կովկասն են: Բելառուսի դեպքում ակնհայտ էր, որ Ռուսաստանն առաջնորդվում էր առկա ռազմական պոտենցիալով՝ կապված ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ուղղակի հարեւանությամբ (Լեհաստանն ակտիվ մասնակցում էր այդ իրադարձություններին): Բացի այդ, Բելառուսը Ռուսաստանի կենտրոնական տարածաշրջանի անվտանգության համար կարեւոր ռազմաստրատեգիական նշանակություն ունի: Եթե նույնիսկ Մոսկվան գոհ չէր Լուկաշենկոյից, ճգնաժամի ընթացքում Ռուսաստանի քաղաքականությունը հստակ ուղղված էր ի պաշտպանություն նրա եւ ի պահպանություն Բելառուսի օրինական իշխանության՝ թույլ չտալու համար ուկրաինական սցենարը:
Հարավային Կովկասում ծավալվող իրադարձություններին Ռուսաստանն ուշադիր հետեւում էր հենց սկզբից, բայց գնահատականները ծայրահեղ հավասարակշռված էին: Հակամարտության ամբողջ ընթացքում Ռուսաստանը հրապարակային ոչ մի գործողություն չի արել, որը կարող էր մեկնաբանվել որպես աջակցություն կողմերից մեկին: Թեեւ հասկանում եմ, որ հայկական կողմն ունի էմոցիոնալ եւ ռացիոնալ հիմքեր՝ մեղադրելու Ռուսաստանին, որի զսպվածությունը մեծ անակնկալ էր հայ հասարակության համար: Բայց Ռուսաստանը գնահատում է իրավիճակը՝ ելնելով հանգամանքից, թե որքանով է այն խնդրահարույց իր անվտանգության համար: Հարավային Կովկասում Ռուսաստանը չի բախվում զինված հակամարտության, որը կարող է վերաճել գլոբալ կամ համաեվրոպական միջուկային կոնֆլիկտի: Բելառուսի դեպքում դա հնարավոր է: Այդ պատճառով Ռուսաստանի պահվածքը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հակամարտության դեպքում մնում էր դիվանագիտության շրջանակում: Բայց պետք է ասել, որ այնտեղ, որտեղ Ռուսաստանը ստանձնել է խաղաղապահ առաքելություն, որեւէ անգամ այդ պարտականությունները չի ձախողել:
Ռուսաստանը Թուրքիայից չի վախենում: Լեհաստանի հարցերը եւս կարող է հեշտ «լուծել», բայց ավելի լավ է դրան չհասնի, որովհետեւ Թուրքիայի հետ հակամարտել նշանակում է հակամարտել Թուրքիայի հետ, իսկ Լեհաստանի հետ հակամարտությունը նշանակում է կոնֆլիկտ ԱՄՆ-ի հետ:
Ռուսական բանակը մեկ տարի առաջ Սիրիայում թուրք զինվորների սպանեց եւ դրանից հետո ոչինչ չփոխվեց. մենք շարունակեցինք դիվանագիտական երկխոսությունը: Դուք պատկերացնո՞ւմ եք՝ ռուսական բանակը սպանի 36 լեհ զինվորի, եւ դրանից հետո Լեհաստանի հետ շարունակի նորմալ դիվանագիտական հարաբերություններ: Ո՛չ: Դա կարող է Եվրոպայում աղետի հանգեցնել: Այդ պատճառով Ռուսաստանի նախագահն ասաց, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը գործընկեր է, որի հետ աշխատելը ոչ միայն հաճելի, այլեւ հուսալի է: Իհարկե, Ռուսաստանին հաճելի է աշխատել այն գործընկերոջ հետ, որի նկատմամբ կարող է ուժ կիրառել:
Ռուսաստանի խնդիրները կապված չեն արտաքին մարտահրավերների հետ. դրանք միայն ներքին խնդիրներ են: Հիտլերի հետ մենք հարցերը լուծեցինք, նույնը կարող ենք անել նաեւ նոր «Հիտլերի» հետ. դրա համար ունենք ատոմային զենք: Իսկ որոշ դեպքերում մեր սեփական հիմարության եւ ոչ կոմպետենտության խնդիրը շատ ավելի դժվար է լուծել: Դա մեզ սպառնում է առավել, քան՝ ցանկացած արտաքին թշնամի, առավել, քան ԱՄՆ-ը, էլ չասած՝ ինչ-որ Էրդողանի մասին:

Фото: Институт «Кавказ»
На этой неделе Армению посетил российский политолог, специалист по международным отношениям, программный директор международного дискуссионного клуба «Валдай» Тимофей Бордачев. Он изучает изменение отношения к России на территории бывшего Советского Союза и планирует посетить все бывшие советские республики. Первой стала Армения.
По приглашению Института «Кавказ» Тимофей Бордачев принял участие в дискусии на тему «Роль России в постсоветских странах через 30 лет после распада СССР: что пытается делать Россия, что из этого выходит, и как это принимают в постсоветских странах?»
Медиамакс представляет некоторые фрагменты из выступление политолога.
После распада Советского Союза страны-соседи России претерпели большие изменения: менялись политические режимы, происходили территориальные конфликты, войны. Эти страны, как и Армения, пытались понять, как жить в современном мире, кто из партнеров может сыграть более важную роль в вопросе их выживания, развития и достижения национальных целей.
Политика России в то же время оставалась, в основном, стабильной. Целостность региона, унаследованная от предыдущего исторического этапа, и уникальная ответственность за безопасность и развитие этого региона, были двумя локомотивами политики Москвы, которая оставалась неизменной на протяжении многих лет.
События 2020 года показали, что политика России в регионе приобрела новую динамику. В 2020 году Россия столкнулась с новыми, довольно неожиданными для себя событиями на территории бывшего Советского Союза. В августе возникла проблема Беларуси. На протяжении 20 лет белорусские власти заверяли, что достигли политической стабильности, и что в этом вопросе Россия может быть относительно спокойной. Однако мы увидели, что внутри этой страны есть огромный взрывной потенциал. Ответ России был очень решительным, вплоть до готовности применить силу.
Тимофей Бордачев и директор Института «Кавказ» Александр Искандарян Тимофей Бордачев и директор Института «Кавказ» Александр Искандарян
В конце сентября на Южном Кавказе начался вооруженый конфликт. Не буду скрывать, что в России, как и везде, преобладали представления о сильном военном потенциале Армении. Для России стало неприятным сюрпризом то, что этих возможностей недостаточно.
Во время войны Россия не повела себя так, как в Беларуси: она не спешила принимать чью-либо сторону в конфликте и вообще не торопилась с принятием решения. В конце концов, взяла на себя определенную ответственность, приняла решение, однако оно не соответствовало нашим ожиданиям.
Неожиданностью стали также переворот в Кыргызстане и истерия по территориальному вопросу в Казахстане.
Реакция России во всех четырех случаях была разной. И это дает основание говорить о том, что Россия в регионе перестает руководствоваться парадигмой общности и универсальной ответственности.
Наиболее яркие примеры этого - Беларусь и Южный Кавказ. В случае с Беларусью было ясно, что Россия руководствовалась существующим военным потенциалом, что связано с непосредственной близостью стран-членов НАТО (Польша принимала активное участие в этих событиях).
Кроме того, Беларусь имеет большое военно-стратегическое значение для безопасности центрального региона России. Даже если Москва и не была довольна Лукашенко, политика России во время кризиса, в целях предотвращения повторения украинского сценария, была явно направлена на его защиту и защиту законного правительства Беларуси.
За развитием событий на Южном Кавказе Россия внимательно наблюдала с самого начала, но оценки были крайне взвешенными. На протяжении всего конфликта Россия не предпринимала никаких публичных действий, которые можно было бы истолковать как поддержку одной из сторон. Я понимаю, что у армянской стороны есть эмоциональные и рациональные основания обвинять Россию, сдержанность которой стала большой неожиданностью для армянского общества.
Однако Россия оценивает ситуацию исходя из того, насколько она проблемна для ее собственной безопасности. Россия не сталкивается с вооруженным конфликтом на Южном Кавказе, который мог бы перерасти в глобальный или общеевропейский ядерный конфликт.
В случае с Беларусью это возможно. Поэтому позиция России в случае конфликта между Арменией и Азербайджаном осталась в рамках дипломатии. Однако нужно заметить, что там, где Россия выполняла миротворческую миссию, она никогда не отступала от своих обязательств.
Россия не боится Турции. Вопросы с Польшей тоже можно с легкостью «решить», но лучше не доводить дело до этого, потому что конфликт с Турцией - это конфликт с Турцией, а конфликт с Польшей – это конфликт с США.
Год назад российская армия, возможно, убила турецких солдат в Сирии, и с тех пор ничего не изменилось: мы продолжили диалог. Можете ли вы представить себе, чтобы российская армия убила 36 польских солдат и затем продолжила нормальные дипломатические отношения с Польшей? Нет. Это привело бы к катастрофе в Европе.
Именно поэтому президент России заявил, что президент Турции Эрдоган - партнер, с которым не только приятно, но и надежно работать. Конечно, России нравится работать с партнером, против которого она может применить силу.
Проблемы России не связаны с внешними вызовами, это только внутренние проблемы. Мы решили проблемы с Гитлером, то же самое мы можем сделать и с новым «Гитлером», для этого у нас есть ядерное оружие. Но в некоторых случаях гораздо сложнее решить проблему собственной глупости и некомпетентности. Это угрожает нам больше, чем любой внешний враг, больше, чем Соединенные Штаты, не говоря уже о каком-то Эрдогане.