Սելեկտիվ աբորտներ. ահազա՞նգ, թե արդեն հիմնախնդիր Հայաստանի համար
Վերջին 5 տարում Հայաստանում կատարվել է մոտավորապես 7200 սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատում (սելեկտիվ աբորտ): Միջին հաշվարկով, տարեկան մեր երկրում չի ծնվում 1400 իգական սեռի երեխա: Այս մասին են վկայում  ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից անցկացված հետազոտության տվյալները եւ այդ հետազոտության հիման վրա պատրաստված «Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների տարածվածությունն ու պատճառները Հայաստանում» զեկույցը:
Պաշտոնական վիճակագրական տվյալների համաձայն, 1993 թ.-ից սկսած  Հայաստանում նորածինների սեռերի հարաբերակցությունը կազմել է միջինը 120 տղա` 100 աղջկա դիմաց: Մինչդեռ կենսաբանորեն ընդունված նորմալ հարաբերակցություն է համարվում 102-106 տղա`100 աղջկա դիմաց հարաբերակցությունը:
«Քանի որ 1990-ականների վերջերից ՀՀ ազգային վիճակագրական տվյալներում սկսեց նկատվել նորածինների սեռերի անհամաչափություն,  2011 թ.-ին ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը փորձեց հասկանալ այդ տարբերության պատճառները` անցկացնելով հետազոտություն ՀՀ Առողջապահության նախարարության եւ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության հետ համատեղ»,- Մեդիամաքս-ին պատմել է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով, հետազոտության անցկացումը կարեւոր էր, քանի որ այսօր մի շարք երկրներում, հատկապես Հնդկաստանում եւ Չինաստանում, սեռերի համամասնության մեծ շեղումներ են արձանագրվել:
«Նորածինների սեռերի համամասնության առաջին շեղումը մեզ մոտ նկատվել է 1993 թ.-ից: Այն իր առավելագույն նիշին է հասել  2000-2001 թթ.-ին, երբ մեր երկրում 100 աղջկա դիմաց ծնվում էր 120 տղա: Տարիներ անց այս շեղումը սկսեց աստիճանաբար նվազել, եւ ահա արդեն  4-5 տարի է, ինչ Հայաստանում 100 նորածին աղջկա դիմաց  ծնվում է 114 -115 տղա»,- նշում է Գարիկ Հայրապետյանը:
Անցկացված հետազոտության համաձայն, սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումներն ամենավառն են արտահայտվում  3-րդ եւ 4-րդ երեխայի դեպքում, քաղաքաբնակ, բարձրագույն կրթություն, բարձր եկամուտներ ունեցող (100,000 դրամ եւ ավելի) կանանց շրջանում: Առաջնային ծննդի դեպքում որեւէ նախապատվություն չկա` առաջնեկը  աղջիկ կլինի, թե տղա:
Ինչու՞ են հայերը գերադասում տղա երեխաներին
Հետազոտության տվյալներով, Հայաստանում տղա երեխա ունենալ ցանկացող ընտանիքները մոտ 6 անգամ ավելի են, քան աղջիկներ ցանկացողները:  Քանակական հարցմանը մասնակից յուրաքանչյուր 5 կնոջից 2-ը նշել են, որ առաջին հղիության ժամանակ ցանկանում էին տղա ունենալ: Մինչդեռ աղջիկ երեխա ցանկանում էր ունենալ միայն ամեն յոթ կնոջից մեկը:
Այն հարցին, թե ինչու է ընտանիքը նախապատվություն տալիս տղա, այլ ոչ թե աղջիկ երեխաներին, քանակական հարցմանը մասնակից հարցվողների 39.2%-ը նշել է տղաների` տոհմը շարունակող լինելու հանգամանքը, 30.9%-ը` ունեցվածքի  ժառանգորդ լինելու հանգամանքը:
«Ինչու՞ են տղաներին գերադասում աղջիկներից: Կա ընդհանրական մոտեցում` տղամարդկանց դերը մեր հասարակությունում ավելի բարձր է գնահատվում, քան կանանց դերը, եւ դա հանդիպում է բոլոր բնագավառներում: Տղամարդը համարվում է տոհմը շարունակողը: Բացի դա, տղամարդիկ տնտեսապես եւ սոցիալապես ավելի մոբիլ են: Սա մեր պատրիարխալ դաստիարակության հետեւանք է, եւ կարող ենք ասել, որ այս ամենը ցույց է տալիս կանանց  նկատմամբ առկա այն թաքնված հոգեբանական ճնշումը, թե նա անպայման տղա զավակ պետք է ունենա», - ընդգծում է Հայրապետյանը:
Հետազոտության շրջանակներում անցկացված որակական հարցազրույցների մասնակիցների պատասխաններից կարելի է եզրակացնել, որ աղջիկների եւ տղաների պարագայում ընտանիքի ներսում տարբերակված վերաբերմունքի հետ կապված առանձնակի խնդիրներ չկան, եւ խնդիրը հետագայում հասարակության մեջ կնոջ ինքնադրսեւորման հեռանկարները եւ կնոջ ավելի խոցելի վիճակն է:
Սելեկտիվ աբորտներ. ինչպիսի՞ն կլինինեն հետեւանքները
Սելեկտիվ աբորտների մասին Հայաստանում սկսեցին խոսել համեմատաբար վերջերս, չնայած նրան, որ սեռերի անհամամասնության շեղումներ սկսել են նկատվել տարիներ առաջ: Ըստ Գարիկ Հայրապետյանի, մենք արդեն կանգնած ենք խնդրի առջեւ, որը սակայն չենք նկատում:
Նրա խոսքով, սեռերի անհամամասնությունը կարող է բերել մի շարք այլ հիմնախնդիրների` ժողովրդագրական, տնտեսական, հասարակական, բարոյահոգեբանական:
Հայրապետյանը նկատում է, որ այս մասին է վկայում իրավիճակը Չինաստանում եւ Հնդկաստանում, որտեղ արձանագրվում է կանանց թրաֆիկինգի, հանցագործությունների թվի աճ:
Ինչ է առաջարկում ԵԽԽՎ-ն
ԵԽԽՎ-ն 2011 թ. հոկտեմբերին ընդունեց  «Նախածննդաբերական փուլում պտղի սեռի ընտրության մասին» բանաձեւ, որտեղ արձանագրում է սեռերի համամասնության շեղումներ Հայաստանում, Ալբանիայում, Ադրբեջանում եւ Վրաստանում:
Վեհաժողովը նշում է, որ սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումները պետք է դիտարկվեն որպես հոգեբանական ճնշում կնոջ վրա եւ նախատեսեն քրեական պատասխանատվություն:
Բացի այդ, բանաձեւում ասվում է, որ երեխաների սեռը պետք է թույլատրվի ճշտել միայն այն դեպքում, երբ առկա է այդ սեռով պայմանավորված ժառանգական հիվանդությունների փոխանցման վտանգ:
Ելնելով վերոնշյալից ` ԵԽԽՎ-ն  կոչ է արել Հայաստանին, Ալբանիային, Ադրբեջանին եւ Վրաստանին.
1.    հավաքագրել երեխաների սեռերի համամասնության շեղումների մասին տեղեկատվություն, ուսումնասիրել զարգացումները եւ քայլեր ձեռնարկել համամասնության պահպանման համար:
2.    Խթանել հետազոտություններն այս թեմայով:
3.    Նպաստել, որպեսզի ազգային համապատասխան մարմինները մշակեն ուղեցույց բժշկական անձնակազմի համար, համաձայն որի կարգելվի երեխայի սեռի կանխորոշումը, եթե դա անհրաժեշտ չէ կանխելու սեռով պայմանավորված ժառանգական հիվանդությունները:
4.    Ուսումնասիրել սելեկտիվ աբորտների պատճառները, քայլեր ձեռնարկել հասարակության մեջ կանանց դերի բարձրացման եւ գենդերային հավասարության ապահովման ուղղությամբ:
5. Մինչ 2015 թ. հունվարը բանաձեւում նշված երկրները պետք է հաշվետվություն ներկայացնեն այս ոլորտում իրականացված աշխատանքի վերաբերյալ:
Կնոջ հայացք խնդրին
Հայաստանի երիտասարդ կանանց  ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը գտնում է, որ Հայաստանում  սեռով պայմանավորված  հղիության ընդհատումները նախեւառաջ պայմանավորված են այն կարծրատիպով, թե կինը թույլ էակ է:  «Աղջիկ –տղա երեխաների միջեւ նախապատվությունը ծագում է հենց այդ կարծրատիպից: Սա գիտակցության խնդիր է: Պետք է հասկանալ, որ երեխան երեխա է, եւ յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի իր արժեքը մեր հասարակությունում»,- նշում է Լիլիթ Ասատրյանը:
Ըստ նրա, հայկական ընտանիքներում պարտադիր տղա զավակ ունենալու ցանկությունը պայմանավորված է սոցիալական գործոնով եւս:  «Շատ ընտանիքներում որոշում են ունենալ 2 երեխայից ոչ ավելի, եւ ցանկանում են, որպեսզի նրանցից առնվազն մեկը տղա լինի»,- մանրամասնում է Լիլիթ Ասատրյանը:
Հայաստանի երիտասարդ կանանց  ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը (անձնական արխիվից)
Նրա կարծիքով, արու զավակ ունենալու ցանկությունը բնավ պետք չէ կապել ընտանիքի ավանդականության հետ`հայ կինը միշտ էլ ունեցել է իր դերը հասարակական, պետական կյանքում:
«1918-1920 թթ. Հայաստանի առաջին Հանրապետության խորհրդարանում  ներկայացված էին 4 կին պատգամավոր, մինչդեռ եվրոպական մի շարք երկրներում կանանց դերի մասին սկսեցին խոսել շատ ավելի ուշ: Կարծում եմ, որ եթե Հայաստանում խտրական վերաբերմունք կանանց հանդեպ կա, ապա դրա հիմնական նպաստողը կանայք են»,- ասում է Ասատրյանը` նշելով, որ հայ կանանց  մեծ մասը սահմանափակում է իր գործունեությունն ընտանիքում` պասիվ կեցվածք որդեգրելով հասարակական, պետական, համայնքային կյանքում:
Սելեկտիվ աբորտների թվի ավելացմանը նպաստող գործոնների շարքում Լիլիթ Ասատրյանը նշում է նաեւ կանանց շրջանում գործազրկության խնդիրը:
Նրա գնահատմամբ, խնդրին լուծում տալու համար այսօր կանանց հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների աշխատանքներում պետք է անպայման ներգրավել տղամարդկանց, որպեսզի երկու սեռերի ներկայացուցիչների միջեւ տարվեն քննարկումներ, առողջ երկխոսություն, ինչը կօգնի հանդուրժողականություն եւ իրավահավասարություն հաստատել կանանց  եւ տղամարկանց միջեւ:
Ինչ է արվում. Հայաստանն արդեն ունի տեղեկատվական բազա սելեկտիվ աբորտների վերաբերյալ
Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում  իրավիճակը գնահատելու եւ խնդրի էությունը պարզելու համար:  Գարիկ Հայրապետյանը նկատում է, որ ԵԽԽՎ-ն իր բանաձեւում հստակ դնում է 2 խնդիր` արգելել տեղեկատվություն տրամադրել նախածննդաբերական փուլում պտղի սեռի վերաբերյալ եւ կոչ է անում բանաձեւում ընդգրկված երկրներին  հավաքագրել տվյալների տեղեկատվական բազա` հասկանալու, թե ինչպիսին է սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումների հետ կապված իրավիճակն այդ երկրներից  յուրաքանչյուրում:
«Իրականացնելով վերը նշված հետազոտությունը` Հայաստանն արդեն  կատարել է այդ  երկու դրույթներից մեկը`հավաքագրել է իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական բազա: Նշեմ, որ Հայաստանն առաջինն է այդ բանաձեւում նշված 4 երկրների (Հայաստան, Ալբանիա, Ադրբեջան, Վրաստան) ցանկում, որն արդեն ունի այդ տվյալների բազան»,-  ասել է Գարիկ Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով, այս տարի կիրականացվի առավել խորքային հետազոտություն, որը կօգնի կանխատեսումներ անել եւ դրանց հիման վրա ապահովել խորհրդատվություն, որն անհրաժեշտ է  այս խնդրի դեմ պայքարի քաղաքականություն մշակելու համար:

Селективные аборты в Армении: предупреждение или реальная проблема?
В течение 5 последних лет в Армении было совершено около 7200 селективных абортов. По средним оценкам, каждый год в нашей стране не рождается приблизительно 1400 детей женского пола. Об этом свидетельствуют результаты исследования, проведенного армянским представительством Фонда народонаселения ООН (UNFPA).
Согласно официальным статистическим данным, начиная с 1993 года, соотношения полов при рождении в Армении составляло 120 мальчиков на 100 девочек, в то время как общепринятым соотношением считается, когда на 100 девочек приходится 102-106 мальчиков.
«В конце 1990-ых гг. статистические данные стали  показывать продолжительное усиление гендерного дисбаланса среди новорожденных. Именно по этой причине, армянский офис Фонда народонаселения ООН попытался выяснить причины этого дисбаланса, решив провести исследование совместно с Министерством здравоохранения  Армении и Национальной статистической службой страны», - рассказал корреспонденту Медиамакс представитель армянского офиса Фонда народонаселения ООН Гарик Айрапетян.
По его словам, проведение этого исследования было очень важно, поскольку в ряде стран, например в Индии, Китае, дисбаланс полов среди новорожденных достиг больших масштабов.
«Первые признаки гендерного дисбаланса среди новорожденных в Армении стали наблюдаться с 1993-го года. Этот дисбаланс особенно усилился в 2000-2001 гг., когда в нашей стране на 100 девочек рождалось 120 мальчиков.  Уже 4-5 лет подряд в Армении на 100 девочек рождается 114-115 мальчиков»,- отметил Айрапетян.
Исследование показало, что селективные аборты, как правило, делаются при третьей и четвертой беременности, среди женщин с высшим образованием и уровнем доходов выше среднего.
Почему армяне предпочитают мальчиков
Согласно исследованию, в Армении вшестеро больше семей, желающих иметь мальчиков, чем девочек. Каждая вторая из пяти женщин отмечает, что во время первой беременности ей хотелось родить мальчика. Между тем, ребенка женского пола хочет иметь лишь одна из семи женщин. На вопрос, почему в семье предпочитают ребенка мужского пола, 39.2 % опрошенных отметили, что мальчики являются продолжателем рода, а 30.9%  обусловили это тем, что мужчина в Армении - наследник семьи.
«Почему в Армении предпочитают мальчиков?  Существует общий подход: в нашем обществе роль мужчин считается важнее, чем роль женщин. Мы сталкиваемся с этим явлением во всех сферах жизни. Мужчины не только являются продолжателями рода, но и считаются экономически и социально более мобильными.  Это последствие нашего патриархального воспитания и демонстрирует скрытое психологическое давление на женщин»,- подчеркивает Айрапетян.
Каковы последствия селективных абортов?
О проблеме селективных абортов в Армении начали говорить сравнительно недавно, несмотря на то, что гендерный дисбаланс среди новорожденных наблюдается уже несколько лет. По мнению Гарика Айрапетяна, страна встала перед серьёзной проблемой.  По его словам, гендерный дисбаланс среди новорожденных может привести к демографическим, экономическим, общественным и морально-психологическим проблемам.
Об этом свидетельствует ситуация в Китае и Индии, где из-за гендерного дисбаланса обострилась проблема женского трафикинга и увеличилось число преступлений.
Что предлагает Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ)?
В начале октября 2011 года ПАСЕ приняла резолюцию «О выборе пола в предродовой период», в которой говорится о дисбалансе полов новорожденных в Армении, Албании, Азербайджане и Грузии.
В резолюции отмечается, что селективные аборты должны рассматриваться как психологическое давление на женщину. Кроме того, ПАСЕ предлагает установить уголовную ответственность за аборты, обусловленные полом ребенка.
Как отмечается в документе, семейная пара сможет выяснить пол ребенка только в случае наличия угрозы наследственных заболеваний, обусловленных полом.
Исходя из этого, ПАСЕ призвала Армению, Албанию, Азербайджан и Грузию
1.    Составить информационную базу данных о гендерном дисбалансе среди новорожденных, изучить ситуацию и предпринять меры для сохранения баланса между полами;
2.    Всячески содействовать исследованиям по данной теме;
3.    Содействовать национальным здравоохранительным органам в разработке путеводителей для медицинского персонала, согласно которым будет запрещено определение пола ребенка;
4.    Позволить определение пола только из-за наличия угрозы наследственных заболеваний;
5.    Изучить причины селективных абортов, предпринять шаги для укрепления роли женщин в обществе и обеспечения гендерного равенства;
6.    До января 2015 года представить отчет о работе, проделанной в этой области.
Женский взгляд на проблему
Председатель Ассоциации молодых женщин Армении Лилит Асатрян считает, что селективные аборты в Армении совершаются в первую очередь из-за стереотипа – «женщина - слабое существо».  «Предпочтение семьями мальчиков исходит из этого стереотипа. Необходимо понять, что  каждый человек играет свою роль и имеет свою миссию в обществе, вне зависимости его пола»,- отмечает глава ассоциации.
По ее словам, желание иметь ребенка мужского пола в армянских семьях обусловлено также социальным фактором. Семьи не могут позволить себе иметь много детей и часто довольствуются лишь двумя. Именно поэтому родители решают, что один из двух детей должен обязательно быть мальчиком.
Председатель Ассоциации молодых женщин Армении Лилит Асатрян
Однако Лилит Асатрян уверена, что желание родить мальчика не стоит связывать с традиционным менталитетом. «Женщина в Армении всегда играла важную роль в государственной и общественной жизни. Когда в европейских странах стали только говорить о правах женщин, в парламенте первой Армянской Республики (1918-1920 гг.),  были представлены 4 женщины-депутата»,-  подчеркивает глава ассоциации.
Для решения проблемы селективных абортов Лилит Асатрян призывает армянских женщин расширить рамки своей деятельности и не ограничиваться только семейными делами, а играть активную роль в общественной и государственной жизни страны.
По мнению Асатрян, необходимо также организовать дебаты и здоровый диалог между мужчинами и женщинами вокруг проблемы селективных аборотв, что поможет установить равенство и толерантность между представителями двух полов.
Что делает Армения для борьбы с селективными абортами?
Перед странами-членами ПАСЕ, где есть проблема селективных  абортов, Ассамблея ставит две задачи: первая – запрет предоставления информации о поле ребенка в предродовой период и вторая – разработка информационной базы данных, которая позволит понять причины  селективных абортов.
Проведя исследование и подготовив доклад «Причины и распространённость селективных абортов в Армении», наша страна уже выполнила один пункт резолюции ПАСЕ (составление базы данных).  Стоит отметить, что Армения - первая из вышеупомянутых в резолюции ПАСЕ государств, имеющая подобную базу данных.
Как заявил глава армянского представительства Фонда народонаселения ООН, в этом году будет проведено более глубокое исследование, необходимое для разработки конкретной политики по борьбе с селективными абортами.