• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 15-21
Փետրվարի 15-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ռենե վան դեռ Լինդենը հայտարարել էր, որ «խորապես հիասթափված է» Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների բանակցությունների վերջին փուլի ընթացքում «ճեղքման» բացակայությամբ:
«Պետք է մեկ անգամ եւս կրկնեմ, որ առանց այս խնդրի կարգավորման տարածաշրջանում չի լինի կայուն զարգացում եւ բարեկեցություն, իսկ երեխաները չեն ունենա ապագա», - հայտարարել էր ԵԽԽՎ նախագահը` հորդորելով կողմերին «հնարավորինս շուտ վերսկսել քննարկումները` նոր վճռականությամբ»:
Սեմնեբիի նշանակումը
Փետրվարի 21-ին Եվրամիության Խորհուրդը հաստատել էր շվեդ դիվանագետ Պիտեր Սեմնեբիին Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում:
Պիտեր Սեմնեբիի մանդատը նախատեսում էր, որ նա պետք է աջակցություն ցուցաբերի Հայաստանին, Ադրբեջանին եւ Վրաստանին` օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, աղքատության կրճատման ոլորտներում բարեփոխումներ անցկացնելու հարցում:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 15-21
Կոալիցիայի հայտարարությունը
Փետրվարի 17-ին Հայաստանի նախագահի նստավայրում քաղաքական կոալիցիայի կողմերի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ), «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցության միջեւ ստորագրվել էր «Քաղաքական կոալիցիայի հայտարարություն»:
Փաստաթղթում, մասնավորապես ասված էր, որ «քաղաքական կոալիցիան 2013 թվականի նախագահական ընտրություններում հանդես կգա միասնական թեկնածուով` ի դեմս գործող նախագահի, դրանով իսկ երաշխիքներ ստեղծելով ապահովելու փոփոխությունների հետագա շարունակականությունն ու մեր երկրի կայուն առաջընթացը հաջորդող հինգ տարիների ընթացքում»:
Օսկանյանի մտահոգությունը
Փետրվարի 18-ին Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Օսկանյանն հայտարարել էր, որ «մենք կարող ենք կորցնել Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»:
«Ակնհայտ է Ղարաբաղի շուրջ անորոշությունը, չկա այն բանակցված փաստաթուղթը, որի շուրջ կողմերը համաձայն են շարունակել բանակցությունները: Ես լուրջ մտահոգություն ունեմ, որ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, որ մեծ ջանքերով, տարիների բանակցային գործընթացի արդյունքում հաջողվեց ամրագրել բանակցվող փաստաթղթում, այսօր մենք կարող ենք կորցնել», - ասել էր Օսկանյանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 15-21
«Զսպման համակարգը»
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը փետրվարի 18-ին Վիեննայում «Ռազմական դոկտրինալ մոտեցումներ» խորագրով ԵԱՀԿ սեմինարում ասել էր, որ հայկական զինված ուժերը «Ստատիկ պաշտպանությունից» կանցնեն «Սանձահարման/Զսպման համակարգին»:
«Հայաստանի անվտանգության ապահովման նպատակներին հասնելու համար եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո իրականացվող բանակցային գործընթացի համար նպաստավոր պայմաններ ձեւավորելու նպատակադրմամբ՝ նախատեսում ենք գործադրել մի շարք միջոցներ: Դրանցից է «Սանձահարման/Զսպման համակարգը» (Deterrence system), որը Հայաստանը գործի է դնում առկա զինված դիմակայությունը նվազեցնելու համար»,- ասել էր Դավիթ Տոնոյանը:
Նրա խոսքով՝ «Սանձահարումը/Զսպումը» Հայաստանի ԶՈՒ դոկտրինալ մոտեցումներում հետզհետե դուրս է մղում «Ստատիկ պաշտպանության» հայեցակարգը, որը «հակառակորդի կողմից կարող էր դիտարկվել որպես անբավարար հզորության վկայական:
«Իրականում, 25 տարվա պաշտպանողական քաղաքականությունը հանգեցրել է հակառակորդի կողմից սադրիչ գործողությունների ավելացմանը: Այնպես որ՝ Հայաստանը իրականացնելու է որակական լուծումներ՝ քանակական անհավասարակշռությունները չեզոքացնելու համար, միաժամանակ խստորեն պահպանելով սպառազինությունների վերահասկման ոլորտում առկա սահմանափակումները: «Սանձահարման/Զսպման համակարգը» կիրականացվի ինչպես արձագանքող, այնպես էլ կանխարգելող եղանակով»,- նշել էր պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը:

• 15 YEARS AGO: FEBRUARY 15-21, 2006
On February 15, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Rene van der Linden expressed his “great disappointment” at the lack of “breakthrough” in the latest round of the talks on the Nagorno-Karabakh conflict, held between presidents of Armenia and Azerbaijan.
“I must once again reiterate that there will be no sustainable development or prosperity for the region and no future for its children without a peaceful settlement to this dispute,” said PACE President, urging all parties “to resume their discussions as soon as possible and with renewed determination.”
Semneby’s appointment
On February 21, the Council of the European Union approved the candidacy of Swedish diplomat Peter Semneby as new EU Special Representative for the South Caucasus.
Peter Semneby's mandate included assisting Armenia, Azerbaijan and Georgia in carrying out political and economic reforms, notably in the fields of rule of law, democratization, human rights and poverty reduction.
• 10 YEARS AGO: FEBRUARY 15-21, 2011
The coalition’s declaration
On February 17, the parties to the political coalition – the Republican Party of Armenia, Prosperous Armenia party and “Orinats Yerkir” party signed the Declaration of the Political Coalition at the Armenian Presidential Palace.
In particular, the document read that “at the presidential elections [2013] the Political Coalition will come up with one single nomination in the person of the current President, creating thus guarantees of further continuance of the changes and sustainable development of our country for the next five years”.
Oskanyan’s concerns
On February 18, Former Foreign Minister of Armenia, Head of Civilitas Foundation Vardan Oskanyan stated that “we may lose the right of Karabakh people’s for self-determination”.
“The uncertainty surrounding Karabakh is palpable, there’s no negotiating document on which the sides are willing to work together. I have real concerns that the right of people of NK to self-determination, which was codified in the negotiating document as a result of a long and hard effort, may just be allowed to slip away,” said Oskanyan, who was the Armenian Minister of Foreign Affairs from 1998 to 2008.
• 5 YEARS AGO: FEBRUARY 15-21, 2016
Deterrence System
Speaking at the OSCE Military Doctrine Seminar in Vienna on February 18, First Deputy Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan stated that the Armenian Armed Forces would move from static protection to a Deterrence System.
“In order to achieve the objectives of ensuring security in Armenia with intention of creating favorable conditions for peace talks within OSCE Minsk Group, we plan to implement a series of measures. It includes Deterrence System, which Armenia will use to reduce the armed confrontation,” said Tonoyan.
According to him, Deterrence System was gradually replacing in Armenian army the static defense concept that could be perceived as lack of power.
“In fact, defensive strategy gave us nothing more than encouraged provocative actions. So, Armenia will implement qualitative solutions to neutralize quantitative imbalances, while strictly maintaining the existing restrictions on arms control. Deterrence system will be utilized both as responsive and proactive manner,” said Tonoyan.