• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 15-21
Փետրվարի 15-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ռենե վան դեռ Լինդենը հայտարարել էր, որ «խորապես հիասթափված է» Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների բանակցությունների վերջին փուլի ընթացքում «ճեղքման» բացակայությամբ:
«Պետք է մեկ անգամ եւս կրկնեմ, որ առանց այս խնդրի կարգավորման տարածաշրջանում չի լինի կայուն զարգացում եւ բարեկեցություն, իսկ երեխաները չեն ունենա ապագա», - հայտարարել էր ԵԽԽՎ նախագահը` հորդորելով կողմերին «հնարավորինս շուտ վերսկսել քննարկումները` նոր վճռականությամբ»:
Սեմնեբիի նշանակումը
Փետրվարի 21-ին Եվրամիության Խորհուրդը հաստատել էր շվեդ դիվանագետ Պիտեր Սեմնեբիին Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում:
Պիտեր Սեմնեբիի մանդատը նախատեսում էր, որ նա պետք է աջակցություն ցուցաբերի Հայաստանին, Ադրբեջանին եւ Վրաստանին` օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, աղքատության կրճատման ոլորտներում բարեփոխումներ անցկացնելու հարցում:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 15-21
Կոալիցիայի հայտարարությունը
Փետրվարի 17-ին Հայաստանի նախագահի նստավայրում քաղաքական կոալիցիայի կողմերի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ), «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցության միջեւ ստորագրվել էր «Քաղաքական կոալիցիայի հայտարարություն»:
Փաստաթղթում, մասնավորապես ասված էր, որ «քաղաքական կոալիցիան 2013 թվականի նախագահական ընտրություններում հանդես կգա միասնական թեկնածուով` ի դեմս գործող նախագահի, դրանով իսկ երաշխիքներ ստեղծելով ապահովելու փոփոխությունների հետագա շարունակականությունն ու մեր երկրի կայուն առաջընթացը հաջորդող հինգ տարիների ընթացքում»:
Օսկանյանի մտահոգությունը
Փետրվարի 18-ին Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Օսկանյանն հայտարարել էր, որ «մենք կարող ենք կորցնել Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»:
«Ակնհայտ է Ղարաբաղի շուրջ անորոշությունը, չկա այն բանակցված փաստաթուղթը, որի շուրջ կողմերը համաձայն են շարունակել բանակցությունները: Ես լուրջ մտահոգություն ունեմ, որ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, որ մեծ ջանքերով, տարիների բանակցային գործընթացի արդյունքում հաջողվեց ամրագրել բանակցվող փաստաթղթում, այսօր մենք կարող ենք կորցնել», - ասել էր Օսկանյանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 15-21
«Զսպման համակարգը»
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը փետրվարի 18-ին Վիեննայում «Ռազմական դոկտրինալ մոտեցումներ» խորագրով ԵԱՀԿ սեմինարում ասել էր, որ հայկական զինված ուժերը «Ստատիկ պաշտպանությունից» կանցնեն «Սանձահարման/Զսպման համակարգին»:
«Հայաստանի անվտանգության ապահովման նպատակներին հասնելու համար եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո իրականացվող բանակցային գործընթացի համար նպաստավոր պայմաններ ձեւավորելու նպատակադրմամբ՝ նախատեսում ենք գործադրել մի շարք միջոցներ: Դրանցից է «Սանձահարման/Զսպման համակարգը» (Deterrence system), որը Հայաստանը գործի է դնում առկա զինված դիմակայությունը նվազեցնելու համար»,- ասել էր Դավիթ Տոնոյանը:
Նրա խոսքով՝ «Սանձահարումը/Զսպումը» Հայաստանի ԶՈՒ դոկտրինալ մոտեցումներում հետզհետե դուրս է մղում «Ստատիկ պաշտպանության» հայեցակարգը, որը «հակառակորդի կողմից կարող էր դիտարկվել որպես անբավարար հզորության վկայական:
«Իրականում, 25 տարվա պաշտպանողական քաղաքականությունը հանգեցրել է հակառակորդի կողմից սադրիչ գործողությունների ավելացմանը: Այնպես որ՝ Հայաստանը իրականացնելու է որակական լուծումներ՝ քանակական անհավասարակշռությունները չեզոքացնելու համար, միաժամանակ խստորեն պահպանելով սպառազինությունների վերահասկման ոլորտում առկա սահմանափակումները: «Սանձահարման/Զսպման համակարգը» կիրականացվի ինչպես արձագանքող, այնպես էլ կանխարգելող եղանակով»,- նշել էր պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ФЕВРАЛЯ 2006 ГОДА
15 февраля президент Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Рене ван дер Линден заявил о своем «огромном разочаровании» в связи с отсуствием «прорыва» в ходе последнего раунда переговоров президентов Армении и Азербайджана.
«Должен еще раз повторить, что без решения этого спора в регионе не наступит устойчивое развитие и благополучие, а у детей не будет будущего», - заявил президент ПАСЕ, призвав стороны «возобновить обсуждения с новой решимостью как можно скорее».
Назначение Семнеби
21 февраля Совет Европейского Союза утвердил шведского дипломата Питера Семнеби на посту нового специального представителя ЕС на Южном Кавказе.
Мандатом Питера Семнеби было предусмотрено, что он будет оказывать помощь Армении, Азербайджану и Грузии в проведении реформ в области обеспечения верховенства закона, демократизации, прав человека, сокращения бедности.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ФЕВРАЛЯ 2011 ГОДА
Заявление коалиции
17 февраля в резиденции президента Армении между сторонами политической коалиции - Республиканской Партией Армении (РПА), партией «Процветающая Армения» и партией «Оринац еркир» было подписано «Заявление политической коалиции».
В заявлении, в частности, говорилось, что «на президентских выборах [2013 года] коалиция выступит с единым кандидатом в лице действующего президента, создавая таким образом гарантии для обеспечения дальнейшей непрерывности изменений и стабильного прогресса нашей страны в течение последующих пяти лет».
Опасения Осканяна
18 февраля бывший министр иностранных дел Армении, глава фонда «Сивилитас» Вардан Осканян заявил, что «мы можем потерять право народа Карабаха на самоопределение».
«Очевидна неопределенность вокруг Карабаха, нет того документа, вокруг которого стороны согласны продолжать переговоры. У меня есть серьезные опасения на тот счет, что мы можем потерять право народа на Карабаха на самоопределение, которое нам удалось зафиксировать в переговорном документе в результате больших усилий и долгого переговорного процесса», - сказал Вардан Осканян, возглавлявший МИД Армении с 1998 по 2008 годы.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ФЕВРАЛЯ 2016 ГОДА
«Система сдерживания»
Выступая 18 февраля в Вене, на семинаре ОБСЕ «Военно-доктринальные подходы», первый замминистра обороны Давид Тоноян сказал, что Вооруженные силы Армении перейдут от «Статичной обороны» к системе «Обуздания/сдерживания».
«Для обеспечения безопасности Армении и формирования благоприятных условий для переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ, мы планируем принять ряд мер. Среди них - «Система обуздания/сдерживания» (Deterrence system), которую Армения будет применять, чтобы ослабить существующее противостояние», - сказал Давид Тоноян.
По его словам, в доктринальных подходах Вооруженных сил Армении «Система обуздания/сдерживания» постепенно вытесняет концепцию «Статичной обороны», которая может восприниматься противником как проявление недостаточной мощи.
«На самом деле, оборонительная политика последних 25 лет привела к росту провокационных действий со стороны противника. Республика Армения примет качественные меры для нейтрализации количественного дисбаланса, в то же время строго соблюдая существующие ограничения в области контроля зя вооружениями. «Система обуздания/сдерживания» будет осуществляться как в реактивном, так и в превентивном ключе», - отмечал первый замминистра обороны.