Բրիտանական թանգարանը Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու մասին որեւէ դիմում չի ստացել - Mediamax.am
18092 դիտում
Բրիտանական թանգարանը Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու մասին որեւէ դիմում չի ստացել
Անահիտ աստվածուհու արձանի գլուխը
Լուսանկարը` http://www.britishmuseum.org
Երեւան: Մեդիամաքս: Բրիտանական թանգարանը որեւէ դիմում կամ հարցում Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու վերաբերյալ դեռեւս չի ստացել:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր Մեդիամաքս-ը, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը սկսել է ստորագրահավաք` Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Բրիտանական թանգարանից Հայաստան վերադարձնելու նախաձեռնությամբ։
Հիմնադրամը  ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններ Քեթրին Ջեյն Լիչին եւ Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսին հասցեագրված ուղերձում կոչ էր արել  Հայաստանին վերադարձնել Բրիտանական թանգարանում պահպանվող Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ գլուխը եւ ձեռքերը` նշելով, որ արվեստի եւ պատմական արժեքները պետք է պահպանվեն ու ցուցադրվեն այն երկրում, որտեղ ստեղծվել են եւ որի պատմության կրողներն են:
Բրիտանական թանգարանի մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պատասխանատու Օլիվիա Ռիքմանն այսօր Մեդիամաքս-ին հաղորդել է, որ թանգարանի համապատասխան բաժինը տեղեկացվել է այդ նախաձեռնության մասին, սակայն դեռեւես որեւէ դիմում Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու մասին թանգարանը չի ստացել:
Համաձայն Բրիտանական թանգարանի պաշտոնական կայքում տեղադրված տեղեկանքի, Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ գլուխը հայտնաբերվել է 1872 թ.-ին ներկայիս Թուրքիայի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Սադակ քաղաքում:  Աստվածուհու արձանի գլուխը տեղափոխվել է Կոստանդնուպոլիս, իսկ այնուհետեւ Իտալիա, որտեղ այն գնել է Ալեսանդրո Կաստելանին, ով եւ ավելի ուշ փոխանցել է Անահիտի բրոնզաձույլ գլուխը Բրիտանական թանգարանին:

British Museum didn’t get a request for returning the fragments of Anahit goddess’s statue to Armenia - Mediamax.am
18091 views
British Museum didn’t get a request for returning the fragments of Anahit goddess’s statue to Armenia
http://www.britishmuseum.org
Yerevan/Mediamax/. The British Museum didn’t get a request on returning the fragments of the statue of Anahit goddess to Armenia.
As Mediamax reported earlier, Armenian Youth Foundation started collecting signatures for returning the fragments of the statue of the goddess from the British Museum to Armenia.
In their message addressed to the UK Ambassadors to Armenia Katherine Jane Leach and Jonathan James Aves, representatives of the Foundation urged to give the head and arm of the bronze statue of Anahit goddess kept in British Museum back to Armenia noting that cultural-historical assets should be kept and exhibited in the country they had been created.
Press and PR Manager of the British Museum Olivia Rickman told Mediamax today that the relevant department and the British Museum had not had any request regarding this object yet.
According to the information placed on the official site of the British Museum, the head of the bronze statue of Anahit goddess was found in the town of Sadak (nowadays’ Turkey) in 1872. The head of the statue was brought to Constantinople and then - to Italy. The head was then purchased by Alessandro Castellany who later handed the exhibit over to the British Museum.