Բրիտանական թանգարանը Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու մասին որեւէ դիմում չի ստացել - Mediamax.am
18092 դիտում
Բրիտանական թանգարանը Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու մասին որեւէ դիմում չի ստացել
Անահիտ աստվածուհու արձանի գլուխը
Լուսանկարը` http://www.britishmuseum.org
Երեւան: Մեդիամաքս: Բրիտանական թանգարանը որեւէ դիմում կամ հարցում Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու վերաբերյալ դեռեւս չի ստացել:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր Մեդիամաքս-ը, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը սկսել է ստորագրահավաք` Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Բրիտանական թանգարանից Հայաստան վերադարձնելու նախաձեռնությամբ։
Հիմնադրամը  ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններ Քեթրին Ջեյն Լիչին եւ Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսին հասցեագրված ուղերձում կոչ էր արել  Հայաստանին վերադարձնել Բրիտանական թանգարանում պահպանվող Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ գլուխը եւ ձեռքերը` նշելով, որ արվեստի եւ պատմական արժեքները պետք է պահպանվեն ու ցուցադրվեն այն երկրում, որտեղ ստեղծվել են եւ որի պատմության կրողներն են:
Բրիտանական թանգարանի մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պատասխանատու Օլիվիա Ռիքմանն այսօր Մեդիամաքս-ին հաղորդել է, որ թանգարանի համապատասխան բաժինը տեղեկացվել է այդ նախաձեռնության մասին, սակայն դեռեւես որեւէ դիմում Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Հայաստան վերադարձնելու մասին թանգարանը չի ստացել:
Համաձայն Բրիտանական թանգարանի պաշտոնական կայքում տեղադրված տեղեկանքի, Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ գլուխը հայտնաբերվել է 1872 թ.-ին ներկայիս Թուրքիայի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Սադակ քաղաքում:  Աստվածուհու արձանի գլուխը տեղափոխվել է Կոստանդնուպոլիս, իսկ այնուհետեւ Իտալիա, որտեղ այն գնել է Ալեսանդրո Կաստելանին, ով եւ ավելի ուշ փոխանցել է Անահիտի բրոնզաձույլ գլուխը Բրիտանական թանգարանին:

Британский Музей не получал запроса о возвращении фрагментов статуи богини Анаит в Армению - Mediamax.am
18088 просмотров
Британский Музей не получал запроса о возвращении фрагментов статуи богини Анаит в Армению
Фото: http://www.britishmuseum.org
Ереван/Медиамакс/. Британский Музей не получал запроса или обращения о возвращении фрагментов статуи богини Анаит в Армению.
Как сообщаел ранее Медиамакс, Молодежный фонд Армении начал сбор подписей под  инициативой о возвращении фрагментов статуи богини из Британского музея в Армению.
Представители фонда в послании, адресованном послам Великобритании в Армении Кетрин Джейн Личи и Джонатану Джемсу Эйвсу, призвали вернуть Армении хранящиеся в Британском Музее голову и руку бронзовой статуи богини Анаит, отметив, что культурно-исторические ценности должны храниться и выставляться в той стране, где они были созданы.
Ответственная за связи с общественностью и прессой Британского Музея Оливия Рикман сегодня сказала Медиамакс, что соответствующий отдел музея знает об этой инициативе, однако какого-либо запроса музей пока не получал.
Согласно информации, размещенной на официальном сайте Британского Музея, голова бронзовой статуи богини Анаит была найдена в 1872 году в городе Садак (современная Турция). Голова статуи была доставлена в Константинополь, а затем в Италию. Голову приобрел Александро Кастелани, который позднее передал экспонат Британскому Музею.