Գ. Մարգարյանի սպանությունը ցույց տվեց, որ ադրբեջացիների հետ համակեցությունն անհնար է, ասել է Հայկ Դեմոյանը - Mediamax.am
Գ. Մարգարյանի սպանությունը ցույց տվեց, որ ադրբեջացիների հետ համակեցությունն անհնար է, ասել է Հայկ Դեմոյանը
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն այսօր ասել է, որ 8 տարի առաջ Բուդապեշտում հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունն ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից եւ դրան հաջորդած զարգացումները եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ հայերի համակեցությունն ադրբեջանական հասարակության հետ «ուղղակի անհնար է»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայկ Դեմոյանը, ով ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչն էր     Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով դատավարության ընթացքում Բուդապեշտում, ասել է, որ Սաֆարովը եւ նրա նման մյուս սպաները բնութագրում են Ադրբեջան պետությունը, որի հասարակությունը տառապում է “մասսայական պսիխոզով”:
“Համակեցություն այդ հասարակության հետ չի կարող լինել: Ադրբեջանը նախ պետք է առողջացնի իր հասարակությունը, ապահովի հանդուրժողականություն հայերի հանդեպ, եւ դրանից հետո միայն նրա հետ կարելի է բանակցել ինչ-որ հարցերի շուրջ”,- ասել է Հայկ Դեմոյանը:
Անդրադառնալով այն տեղեկատվությանը, թե հունգարական բանտում Ռամիլ Սաֆարովը զբաղվում է մտավոր գործունեությամբ` Հայկ Դեմոյանն ասել է, որ դա քարոզչական քայլ է` նրան Ադրբեջան վերադարձնելու համար:
2004-ի փետրվարի 19-ին Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանել էր 26-ամյա Գուրգեն Մարգարյանին` կացնահարելով քնած հայ սպային: Սպանությունը կատարվել էր Բուդապեշտում. Մարգարյանը եւ Սաֆարովը ՆԱՏՕ-ի «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անգլերենի դասընթացների էին մասնակցում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում:

Murder of the Armenian officer proved that it’s impossible to coexist with Azeris, Hayk Demoyan says - Mediamax.am
3929 views
Murder of the Armenian officer proved that it’s impossible to coexist with Azeris, Hayk Demoyan says
Hayk Demoyan
Yerevan/Mediamax/. Director of the Museum-Institute of the Armenian Genocide Hayk Demoyan said today that murder of the Armenian officer Gurgen Makaryan committed by Ramil Safarov in Budapest 8 years ago and the subsequent developments once more proved that it’s “impossible” for Armenians to coexist with the Azerbaijani society.
Hayk Demoyan, who was the representative of the Armenian Defense Ministry in the case of Gurgen Makaryan during the trial in Budapest, said that Safarov and officers like him characterize the Azerbaijani society which “suffers from mass psychosis”, Mediamax reports
“It’s impossible to coexist with this society. First of all, Azerbaijan should heal its society and ensure tolerance towards Armenians. Only after that we’ll be able to start holding negotiations with them”, said Hayk Demoyan.
Commenting on the information according to which Ramil Safarov is engaged in intellectual activities in a Budapest jail, particularly doing translations, Hayk Demoyan said that it’s a propagandistic step to get him back to Azerbaijan.
In February 2004, Ramil Safarov ruthlessly killed 26-year-old Gurgen Margaryan by axing the sleeping Armenian officer. The murder was committed in Budapest while Margaryan and Safarov took English classes in the University of the National Defense of Hungary within NATO “Partnership for the sake of Peace” program.