Նոր օրինագիծը ՀՀ քաղաքացիներին թույլ կտա վարորդ աշխատել ՌԴ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի նախարարությունը օրենքի նախագիծ է մշակել, որի համաձայն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացիները կկարողանան Ռուսաստանում տրանսպորտային միջոցներ վարել իրենց հայրենիքում տրված վարորդական վկայականների հիման վրա:
Նախագծի ընդունման դեպքում, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ղրղզստան քաղաքացիները կկարողանան Ռուսաստանում աշխատել որպես վարորդներ եւ տաքսու վարորդներ՝ ազգային վարորդական վկայականով:
Օրենքի նախագիծը սահմանում է ձեռնարկատիրական կամ աշխատանքային գործունեություն իրականացնելիս տրանսպորտային միջոցներ վարելու թույլտվության նոր կանոններ: 2017թ. հունիսի 1-ից սահմանվել էր, որ ՌԴ տարածքում հնարավոր է վարորդ աշխատել միայն ՌԴ վարորդական վկայականի առկայության դեպքում: Բացառություն էր արվել այն երկրների համար, որտեղ ռուսերենը ճանաչվել էր որպես պաշտոնական լեզուներից մեկը, նշում է ՏԱՍՍ-ը:

Законопроект позволит гражданам Армении работать водителями в РФ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МВД Российской Федерации разработало законопроект, согласно которому граждане стран-членов ЕАЭС смогут управлять транспортными средствами в России на основании прав, выданных у них на родине.
В случае принятия законопроекта граждане Армении, Беларуси, Казахстана и Киргизии
смогут работать в России работать таксистами и водителями на основании национальных водительских удостоверений.
Проект закона устанавливает новые правила допуска к управлению машинами при осуществлении предпринимательской или трудовой деятельности. С 1 июня 2017 года такое управление было возможно только на основании российских водительских прав. Исключение делалось для стран, где русский язык признан одним из официальных, отмечает ТАСС.