Fitch-ի գնահատմամբ, ՀՀ կառավարության կայունությունը վտանգված չէ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Fitch Ratings-ը վերահաստատել է Հայաստանի վարկանիշը «BB-» մակարդակում՝ «Կայուն» կանխատեսմամբ:
Տնտեսական ցուցանիշների վերլուծությունից բացի, միջազգային վարկանիշային գործակալությունը անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության հարցերին:
«2025 թվականի հունիսին Հայաստանի կառավարությունը հայտնեց պետական հեղաշրջում կազմակերպելու դավադրության բացահայտման մասին՝ ձերբակալելով եկեղեցական բարձրաստիճան ներկայացուցիչների եւ ազդեցիկ բիզնեսմենի, որի էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերությունն այնուհետեւ ազգայնացվեց: Fitch-ի գնահատմամբ, կառավարության կայունությունը վտանգված չէ:
2025 թվականի մարտին Ադրբեջանը եւ Հայաստանը հայտնել են խաղաղ համաձայնագրի ձեռքբերման մասին, թեեւ դրա բովանդակությունը եւ ստորագրման ժամկետները անորոշ են մնում: Fitch-ի գնահատմամբ, ռազմական հակամարտության վերսկսումն այս պահին քիչ հավանական է»,- նշված է զեկույցում:

По мнению Fitch, стабильности правительства Армении ничего не угрожает - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг Армении на уровне «BB-» с прогнозом «Стабильный».
Помимо анализа экономических показателей, международное рейтинговое агентство также прокомментировало вопросы внутренней и внешней политики Армении.
«В июне 2025 года правительство Армении сообщило о раскрытии заговора с целью совершения государственного переворота, арестовав высокопоставленных представителей духовенства и влиятельного бизнесмена, чья компания по распределению электроэнергии была впоследствии национализирована. По мнению Fitch, стабильность правительства не находится под угрозой.
В марте 2025 года Азербайджан и Армения сообщили о достижении мирного соглашения, хотя содержание и сроки подписания договора остаются неясными. По оценке Fitch, возобновление военного конфликта в настоящее время маловероятно», - говорится в отчете.