Պարետը ներկայացրել է կանոնների փոփոխությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ պարետ Տիգրան Ավինյանն այսօր ասել է, որ գործող հակահամաճարակային կանոններում որոշակի փոփոխություններ են կատարվելու:
«Անձնական ավտոմեքենաներում դիմակ կրելու պարտադիր պահանջը հանվելու է, սակայն պահպանվելու է հանրային տրանսպորտում ու տաքսիներում դիմակների կրման կանոնը: Վերանայվելու են բացօթյա որոշ տարածքներում դիմակ կրելու կանոնը, օրինակ՝ բնության գրկում կամ անտառում:
Վերանայվելու է նաեւ հանրային սննդի ոլորտում յուրաքանչյուր սեղանի շուրջ թույլատրվող անձանց քանակը»,- Ազգային ժողովի հատուկ նիստում ներկայացրել է Տիգրան Ավինյանը:
Նա հայտնել է, որ գրադարաններն ու թանգարանները եւս կվերաբացվեն:
«Առաջիկա օրերին մանրամասն ուղեցույցներ կհրապարակվեն դրանց վերաբացման դեպքում գործող կանոնների մասով: Իսկ թատերահամերգային ու մշակութային մյուս միջոցառումներն այս փուլում կթույլատրվեն միայն բացօթյա»,- ասել է նա:
Պարետի խոսքով՝ բուհերի եւ այլ ուսումնական հաստատությունների վերաբացման մասին որոշումները կկայացվեն հաջորդ շաբաթվա ընթացքում:

Комендант рассказал о послаблениях ограничений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян заявил сегодня, что в действующие противоэпидемиологические ограничения будут внесены некоторые изменения.
«Будет снято требование носить маску в личном автомобиле, однако ношение масок в общественном транспорте и такси останется обязательным. Также будет пересмотрено требование обязательного ношения масок на некоторых территориях на открытом воздухе, например, на природе или в лесу. В сфере общественного питания будут пересмотрены ограничения на количество людей за столиками»,- сказал Тигран Авинян на специальном заседании Национального собрания.
Он сообщил, что работу возобновят также библиотеки и музеи. «В ближайшие дни будут опубликованы подробные инструкции с противоэпидемиологическими мерами. Театральные и культурные мероприятия на этом этапе будут разрешены только на открытом воздухе»,- добавил вице-премьер.
По словам коменданта, решения по возобновлению работы вузов и других учебных заведений будут опубликованы на следующей неделе.