Պարետը ներկայացրել է կանոնների փոփոխությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ պարետ Տիգրան Ավինյանն այսօր ասել է, որ գործող հակահամաճարակային կանոններում որոշակի փոփոխություններ են կատարվելու:
«Անձնական ավտոմեքենաներում դիմակ կրելու պարտադիր պահանջը հանվելու է, սակայն պահպանվելու է հանրային տրանսպորտում ու տաքսիներում դիմակների կրման կանոնը: Վերանայվելու են բացօթյա որոշ տարածքներում դիմակ կրելու կանոնը, օրինակ՝ բնության գրկում կամ անտառում:
Վերանայվելու է նաեւ հանրային սննդի ոլորտում յուրաքանչյուր սեղանի շուրջ թույլատրվող անձանց քանակը»,- Ազգային ժողովի հատուկ նիստում ներկայացրել է Տիգրան Ավինյանը:
Նա հայտնել է, որ գրադարաններն ու թանգարանները եւս կվերաբացվեն:
«Առաջիկա օրերին մանրամասն ուղեցույցներ կհրապարակվեն դրանց վերաբացման դեպքում գործող կանոնների մասով: Իսկ թատերահամերգային ու մշակութային մյուս միջոցառումներն այս փուլում կթույլատրվեն միայն բացօթյա»,- ասել է նա:
Պարետի խոսքով՝ բուհերի եւ այլ ուսումնական հաստատությունների վերաբացման մասին որոշումները կկայացվեն հաջորդ շաբաթվա ընթացքում:

Tigran Avinyan lists the changes in state of emergency rules - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy Prime Minister, Commandant of Armenia Tigran Avinyan has stated today that there will be certain changes in the existing epidemiological rules.
“It is no longer mandatory to wear masks in your car but it is mandatory to wear masks in public transport and taxis. We will reconsider the rule on wearing masks in certain open-air spaces such as woods, out in the nature in general.
The same concerns the rule on the number of patrons allowed at one table in catering establishments,” Avinyan said at the extraordinary meeting of the National Assembly.
He has added that libraries and museums will open.
“In the next few days we will release detailed guidelines for the epidemiological rules. As for theater and concert performances and other cultural events, they will be allowed only in open-air spaces,” said Avinyan.
According to him, the decision on reopening of higher education institutions and other educational organizations will be made next week.