Հավաքների եւ գործադուլների արգելքը վերացվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա արտահերթ նիստում հաստատել է արտակարգ դրությունը 30 օրով երկարաձգելու որոշումը:
Սա Հայաստանում մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետի արդեն հինգերորդ երկարաձգումն է:
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հայտնել է, որ այս երկարաձգումը լինելու ավելի մեղմ:
«Վերացվում է ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձանց Հայաստան մուտքի արգելքը, միաժամանակ նախատեսվում է, որ ՀՀ մուտք գործելիս, եթե անձի նկատմամբ չի կիրառվում հոսպիտալացում, ապա վերջինս 14 օրով ինքնամեկուսանում է, սակայն այդ ընթացքում հնարավոր է իրականացնել թեստավորում եւ բացասական ելքի դեպքում դուրս գալ ինքնամեկուսացումից: Վերացվում է նաեւ հավաքների եւ գործադուլների արգելքը, այն փոխարինվելու է որոշակի կանոնների պահպանման թույլտվությամբ: Մեղմացվում է նաեւ ընտանեկան բնույթի կամ ժամանցային միջոցառումներ անցկացնելու սահմանափակումը՝ թույլատրելով դրանց կազմակերպումը բաց եւ փակ տարածքներում, ոչ ավելի, քան 40 մասնակցով»,- մանրամասնել է նախարարը:
Այսօր Ազգային ժողովում կգումարվի նաեւ հատուկ նիստ, որտեղ կքննարկվեն երկարաձգված արտակարգ դրության մանրամասները:

Armenian government lifts the ban on assembly and walkout - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The government of Armenia has extended the state of emergency for 30 days at the extraordinary meeting today.
This is the 5th extension of the state of emergency, which was first declared in Armenia on March 16.
Minister of Justice Rustam Badasyan has announced that this extension will have fewer strict rules.
“We will allow entry into the country to people without Armenian citizenship. The arrivals will have to self-isolate for 14 days if hospitalization is not necessary, but it will be possible to get tested in the mentioned period of time and cancel self-isolation if the test result is negative. The ban on assembly and walkout will be lifted and replaced with certain regulations. We will also lift some restrictions on family recreation and other types of recreational events: they will be allowed in open-air and indoor spaces, if they feature no more than 40 participants,” explained Badasyan.
The National Assembly will convene a meeting today to discuss the details of the extension of the state of emergency.