Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 27-ին նոր որոշում է ստորագրել, որով Հայաստան ժամանող որոշ անձինք կարող են ազատվել պարտադիր ինքնամեկուսացումից։
«Ինքնամեկուսացումից կարող են ազատվել հետեւյալ անձինք.
1. պետական, պաշտոնական եւ աշխատանքային այցերով օտարերկրյա պատվիրակությունների կազմում ժամանողները,
2. դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների ներկայացուցիչների եւ նրանց ընտանիքի անդամները, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները եւ նրանց ընտանիքի անդամները,
3. առողջապահական, ռազմական ու անվտանգության, տնտեսական արտադրական անհետաձգելի կարիքների առկայության հիմքով հրավիրված անձինք,
4. պետության կողմից իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերի շրջանակներում աշխատանքներ կատարելու կամ ծառայություններ մատուցելու նպատակով ժամանողները,
5. այլ բացառիկ հիմքերով՝ պարետի թույլտվության հիման վրա:
Վերոնշյալ դեպքերում արտերկրից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող անձինք իրավունք ունեն ժամանելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում վճարովի հիմունքներով անցնել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման նպատակով պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի (ՊՇՌ) մեթոդով լաբորատոր հետազոտություն»,- ասած է որոշման մեջ:
Նշվում է, որ վերոնշյալ անձանց տվյալները Հայաստան ժամանելուց հետո ԱՐՄԵԴ համակարգ են մուտքագրվելու հատուկ նշումով եւ լաբորատոր հետազոտության բացասական արդյունքի դեպքում նրանք ենթակա են լինելու ինքնամեկուսացումից անհապաղ ազատման:
Մինչեւ լաբորատորիայի կողմից ԱՐՄԵԴ համակարգ բացասական պատասխանի մուտքագրումն անձը ստանալու է ինքնամեկուսացման ցուցում։

Yerevan /Mediamax/. On July 27 Deputy Prime Minister, Commandant of Armenia Tigran Avinyan signed the decision exempting certain individuals arriving to Armenia from mandatory self-isolation.
“The following individuals are exempt from self-isolating:
1. Those arriving as part of foreign delegations for state, official, and business trips;
2. Members of diplomatic and consulate representative offices and their families;
3. Those invited for urgent healthcare, military & security and economic purposes;
4. Those arriving to conduct works or provide services in the framework of infrastructure projects implemented by the state;
5. Individuals with other exceptional circumstances, at the permission of the Commandant.
In the mentioned cases the individuals arriving to the Republic of Armenia have the right to take a paid PCR test for COVID-19 within 24 hours after the arrival,” reads the decision.
The decision also notes that the data about the mentioned individuals will be registered in ARMED platform with a special note after the arrival to Armenia and in case of a negative result to the COVID-19 test they will be immediately exempted from self-isolation.
Until ARMED receives the negative result of the test from the laboratory, the given individual will be instructed to self-isolate.