Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 27-ին նոր որոշում է ստորագրել, որով Հայաստան ժամանող որոշ անձինք կարող են ազատվել պարտադիր ինքնամեկուսացումից։
«Ինքնամեկուսացումից կարող են ազատվել հետեւյալ անձինք.
1. պետական, պաշտոնական եւ աշխատանքային այցերով օտարերկրյա պատվիրակությունների կազմում ժամանողները,
2. դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների ներկայացուցիչների եւ նրանց ընտանիքի անդամները, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները եւ նրանց ընտանիքի անդամները,
3. առողջապահական, ռազմական ու անվտանգության, տնտեսական արտադրական անհետաձգելի կարիքների առկայության հիմքով հրավիրված անձինք,
4. պետության կողմից իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերի շրջանակներում աշխատանքներ կատարելու կամ ծառայություններ մատուցելու նպատակով ժամանողները,
5. այլ բացառիկ հիմքերով՝ պարետի թույլտվության հիման վրա:
Վերոնշյալ դեպքերում արտերկրից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող անձինք իրավունք ունեն ժամանելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում վճարովի հիմունքներով անցնել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման նպատակով պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի (ՊՇՌ) մեթոդով լաբորատոր հետազոտություն»,- ասած է որոշման մեջ:
Նշվում է, որ վերոնշյալ անձանց տվյալները Հայաստան ժամանելուց հետո ԱՐՄԵԴ համակարգ են մուտքագրվելու հատուկ նշումով եւ լաբորատոր հետազոտության բացասական արդյունքի դեպքում նրանք ենթակա են լինելու ինքնամեկուսացումից անհապաղ ազատման:
Մինչեւ լաբորատորիայի կողմից ԱՐՄԵԴ համակարգ բացասական պատասխանի մուտքագրումն անձը ստանալու է ինքնամեկուսացման ցուցում։

Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян подписал 27 июля решение, согласно которому некоторые категории лиц, прибывающих в Армению, могут быть свободны от обязательной самоизоляции.
«От самоизоляции могут быть освобождены следующие лица:
1. лица, пребывающие с государственными, официальными и рабочими визитами, а также в составе иностранных делегаций,
2. представители дипкорпуса, консульских учреждений и члены их семей, а также представители международных организаций и члены их семей,
3. лица, приглашенные на основе неотложных потребностей в сферах здравоохранения, военной и безопасности, экономического производства,
4. лица, прибывающие с целью осуществления работ или предоставления услуг в рамках реализуемых государством инфраструктурных программ,
5. по другим исключительным причинам на основе разрешения коменданта.
В отмеченных случаях пребывающие в Армению лица могут в течение 24 часов с момента прибытия сдать платный ПЦР-тест для диагностики коронавируса»,- подчеркивается в решении.
Отмечается, что данные упомянутых лиц после прибытия в Армению будут внесены в систему АРМЕД, и, в случае отрицательного результата лабораторного исследования, они будут немедленно освобождены от самоизоляции.
До внесения лабораторией отрицательного результата в систему АРМЕД прибывшие лица получат рекомендации по самоизоляции.