Լիտվացի բուժաշխատողներն իրենց հետ բերում են 30 հազար տեստ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Շիաուլյայ քաղաքի օդանավակայանից Հայաստան են ուղեւորվել 8 բուժաշխատող ու 3 մասնագետ, որոնք կորոնավիրուսի ճգնաժամի հենց առաջին օրերից աշխատել են համակարգող շտաբում:
Լիտվայում Հայաստանի դեսպանատնից հայտնում են, որ բուժաշխատող թիմն իր հետ Հայաստան է բերում կորոնավիրուսի 30 000 հատ թեստ եւ 60 000 օրինակ փորձանմուշի տարա, ինչպես նաեւ լիտվական արտադրության 20 000 հատ օդափոխիչի զտիչ ֆիլտր։
Լիտվայի առողջապահության նախարարը հույս է հայտնել, որ Հայաստան ուղարկվող այս օժանդակությունը կօգնի հաղթահարել համավարակը։
«Լիտվան շատ հպարտ է, որ կարողանում է օգնել Հայաստանին այս դժվարին ժամանակահատվածում»,- ասել է նա:
Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն էլ երախտագիտություն է հայտնել Լիտվայի կառավարությանը եւ բոլոր ներգրավված գերատեսչություններին:
«Լիտվան առաջինն էր, որ արձագանքեց Հայաստան բուժանձնակազմ ուղարկելու կոչին եւ միակ երկիրն է, որը երկրորդ անգամ պետական մակարդակով օժանդակություն ցուցաբերեց։ Լիտվան ուղարկում է ոչ միայն մեծ արժեք ունեցող բժշկական պարագաներ, այլ նաեւ իր ունեցած ամենաթանկ կապիտալը` մարդկային ռեսուրսը»,- ասել է դեսպանը:

Литовские медики везут с собой в Армению 30 тысяч тестов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня из аэропорта литовского города Шяуляй в Армению вылетели 8 медиков и 3 специалиста, которые с первых дней пандемии коронавируса работали в координирующем штабе.
Посольство Армении в Литве сообщает, что команда литовских медиков привезет с собой в Армению 30 000 тестов для диагностики коронавируса, 60 000 экземпляров тары для проб, а также 20 000 фильтров для аппаратов ИВЛ литовского производства.
Министр здравоохранения Литвы Аурелиус Верига выразил надежду, что эта помощь поможет Армении преодолеть эпидемию.
«Литва очень гордится, что может помочь Армении в этот трудный период»,- отметил он.
Посол Литвы в Армении Тигран Мкртчян, в свою очередь, выразил благодарность правительству Литвы и всем вовлеченным ведомствам.
«Литва первой откликнулась на призыв направить в Армению медперсонал и является единственной страной, которая во второй раз оказывает содействие на государственном уровне. Литва отправляет не только необходимые медицинские принадлежности, но свой самый ценный капитал – человеческий ресурс»,- отметил посол.