Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը պետք է ունենա այնպիսի Սահմանադրություն, որը կապված չէ կոնկրետ քաղաքական գործչի կամ թիմի պատկերացումներն սպասարկելու հետ։
Այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասել է կառավարությունում տեղի ունեցած Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստին:
«Եկել եմ այն համոզման, որ մեզ ոչ միայն պետք է իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ, այլ մեզ հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել: Հիմա եկել եմ այն համոզման, որ ոչ թե քաղաքական անհրաժեշտություն կա՝ նոր Սահմանադրություն փոխելու, այլ կա պետական անհրաժեշտություն՝ նոր Սահմանադրություն ընդունելու»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ շատ խնդիրներ ցույց են տալիս, որ մեր երկրում չկա օրգանական կապ պետական կարգի եւ քաղաքացու կամքի միջեւ:
«Կարեւորագույն պատճառներից մեկն այն է, որ Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ մենք չենք ունեցել այնպիսի Սահմանադրություն կամ սահմանադրական փոփոխություն, որ քաղաքացին իրեն մասնակից համարի այդ պրոցեսի, եւ սա մեր իրականության մեջ գոյություն ունեցող ամենակարեւոր, հայեցակարգային, փիլիսոփայական եւ բովանդակային պրոբլեմն է: Շատ կարեւոր է, որ մենք կարողանանք ստեղծել օրգանական կապ պետական կարգի եւ քաղաքացու կամքի միջեւ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարման համակարգի փոփոխություն չպետք է անել, խորհրդարանական կառավարման համակարգը պետք է Հայաստանում դեռ կայանա:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաեւ դատական համակարգին:
«Գիտեմ, որ հանձնաժողովում քննարկումներ կան միասնական դատական համակարգ ունենալու վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով ե՛ւ ընդհանուր դատական համակարգը, ե՛ւ սահմանադրական դատական համակարգը: Ուղիղ ասած՝ Սահմանադրական դատարանի գործառույթները եւ դատական ընդհանուր համակարգի գործառույթները, Վճռաբեկ դատարանի գործառույթները միավորել մեկ համակարգի մեջ: Անկեղծ ասած՝ կարծում եմ, որ այդ թեման արժանի է լրջագույն քննարկման»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Необходимо принять новую Конституцию, считает Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что в Армении должна быть Конституция, не связанная с обслуживанием представлений конкретного политического деятеля или команды.
Об этом Никол Пашинян заявил на состоявшемся в правительстве заседании профессиональной комиссии по Конституционным реформам.
«Я пришел к тому убеждению, что нам нужно не только внести изменения в конституцию, а необходимо де-юре принять новую Конституцию. Я пришел к выводу, что есть государственная необходимость - принять новую Конституцию», - отметил Никол Пашинян.
По его словам, многочисленные проблемы показывают, что в стране нет органичной связи между государственным порядком и волей гражданина.
«За всю историю Третей республики у нас не было такой Конституции или конституционных изменений, благодаря которым гражданин чувствовал бы себя участником этого процесса. И это самая важная, концептуальная, философская и содержательная проблема нашей действительности. Очень важно, чтобы мы смогли создать органичную связь между государственным порядком и волей гражданина», - отметил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, нет необходимости менять систему правления, парламентская форма правления в Армении еще должна состояться.
Никол Пашинян коснулся также судебной системы.
«Знаю, что в комиссии идут обсуждения о единой судебной системе. Иными словами, об объединении в общую систему функций Конституционного суда и функций общей судебной системы, функций Кассационного суда. Думаю, что эта тема заслуживает серьезного обсуждения»,- подчеркнул Никол Пашинян.