Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը պետք է ունենա այնպիսի Սահմանադրություն, որը կապված չէ կոնկրետ քաղաքական գործչի կամ թիմի պատկերացումներն սպասարկելու հետ։
Այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասել է կառավարությունում տեղի ունեցած Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստին:
«Եկել եմ այն համոզման, որ մեզ ոչ միայն պետք է իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ, այլ մեզ հարկավոր է դե յուրե նոր Սահմանադրություն ընդունել: Հիմա եկել եմ այն համոզման, որ ոչ թե քաղաքական անհրաժեշտություն կա՝ նոր Սահմանադրություն փոխելու, այլ կա պետական անհրաժեշտություն՝ նոր Սահմանադրություն ընդունելու»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ շատ խնդիրներ ցույց են տալիս, որ մեր երկրում չկա օրգանական կապ պետական կարգի եւ քաղաքացու կամքի միջեւ:
«Կարեւորագույն պատճառներից մեկն այն է, որ Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ մենք չենք ունեցել այնպիսի Սահմանադրություն կամ սահմանադրական փոփոխություն, որ քաղաքացին իրեն մասնակից համարի այդ պրոցեսի, եւ սա մեր իրականության մեջ գոյություն ունեցող ամենակարեւոր, հայեցակարգային, փիլիսոփայական եւ բովանդակային պրոբլեմն է: Շատ կարեւոր է, որ մենք կարողանանք ստեղծել օրգանական կապ պետական կարգի եւ քաղաքացու կամքի միջեւ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարման համակարգի փոփոխություն չպետք է անել, խորհրդարանական կառավարման համակարգը պետք է Հայաստանում դեռ կայանա:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաեւ դատական համակարգին:
«Գիտեմ, որ հանձնաժողովում քննարկումներ կան միասնական դատական համակարգ ունենալու վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով ե՛ւ ընդհանուր դատական համակարգը, ե՛ւ սահմանադրական դատական համակարգը: Ուղիղ ասած՝ Սահմանադրական դատարանի գործառույթները եւ դատական ընդհանուր համակարգի գործառույթները, Վճռաբեկ դատարանի գործառույթները միավորել մեկ համակարգի մեջ: Անկեղծ ասած՝ կարծում եմ, որ այդ թեման արժանի է լրջագույն քննարկման»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated that Armenia needs a Constitution that is not designed to serve the interests of a specific politician or a group.
He has made that remark at the meeting of the commission on constitutional changes, which has been held in the government building today.
“I have come to the conclusion that we need to not only implement constitutional changes, but actually adopt a de jure new Constitution. I believe that it is not a political necessity to make amendments to our current Constitution, but a national necessity to adopt a new one,” said Pashinyan.
According to him, it is evident from many issues that Armenia does not have organic connection between the state system and the citizens’ will.
“One of the key reasons is that in the Third Republic, we have not had a Constitution or a constitutional amendment in which citizens would see themselves as contributors, and that is the most important matter on our agenda, a philosophical issue, a content issue. It is very important for us to create organic connection between the state and the citizens’ will,” said Nikol Pashinyan.
According to the Prime Minister, there is no need for changes in the system of governance, and the parliamentary system still has to become established in Armenia. Nikol Pashinyan has also touched on the judiciary.
“I know that the commission is considering a single judicial system, which will include the judiciary itself and the constitutional judicial system. In other words, this option combines the functions of the Constitutional Court and the judiciary, as well as the Court of Appeal. Frankly speaking, I believe this topic deserves serious consideration,” said Pashinyan.