Թորոսյան. Պատրաստվում ենք համավարակի՝ աշնանը սպասվող ալիքին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր ասել է, որ կորոնավիրուսի համավարակի՝ աշնանն ակտիվանալու վտանգը շարունակում է մնալ նույնիսկ կորոնավիրուսի համավարակը հաղթահարած երկրների համար։
«Շնչառական բոլոր վարակները աշնանն ակտիվանում են։ Դա է պատճառը, որ այսօր հզորությունները զարգացնելիս հաշվի ենք առնում ոչ միայն այս պահի եղած կարիքները։ Պատրաստվում ենք աշնանը, չնայած հիմա էլ խնդիրներ ունենք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախարարը։
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրել է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական գրասենյակի հետ բանակցություններ են վարվում բժշկական արտակարգ իրավիճակների համար հատուկ ստեղծված թիմերի՝ Հայաստան այցելության վերաբերյալ։
«Հավանաբար թիմը կլինի Լեհաստանից կամ Իսրայելից, որոնք մեծ փորձ ունեն եւ այժմ օգնում են տարբեր երկրներին։ Որոշումը դեռ վերջնական չէ, ժամկետները եւս հայտնի չեն»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը: Նա տեղեկացրել է, որ առաջիկա օրերին 10 բժիշկի այց է սպասվում Ֆրանսիայից, հաջորդ շաբաթ Հայաստան կժամանեն մասնագետներ Լիտվայից, Ռուսաստանից 50 բժիշկ կայցելի եւ մի քանի շաբաթ կաշխատի մեր երկրում։
Խոսելով վարակի նոր դեպքերի գրանցման մասին՝ Արսեն Թորոսյանն ասել է, որ կանխարգելման գործողությունները պետք է ինտենսիվորեն շարունակվեն։

Арсен Торосян: Готовимся к осенней волне пандемии - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил сегодня, что опасность вспышки коронавирусной инфекции осенью сохраняется даже для стран, преодолевших пандемию.
«Все респираторные инфекции осенью активируются. Поэтому развивая мощности, мы учитываем не только сегодняшние потребности. Мы готовимся к осени, хотя у нас все еще есть проблемы»,- отметил министр в беседе с журналистами.
Арсен Торосян сообщил, что ведутся переговоры с Европейским региональным бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) о визите в Армению специально созданных групп по чрезвычайным медицинским ситуациям.
«Вероятно, команда будет из Польши или Израиля, которые имеют большой опыт и сейчас помогают разным странам. Решение пока не окончательное, сроки также пока неизвестны»,- заявил Арсен Торосян. По его словам, в ближайшие дни ожидается визит 10 врачей из Франции, на следующей неделе в Армению прибудут специалисты из Литвы, 50 врачей прибудут из России и будут работать в нашей стране в течение нескольких недель.
Коснувшись новых случаев заражения коронавирусом, Арсен Торосян подчеркнул, что необходимо и дальше интенсивно соблюдать меры по предотвращению распространения вируса.