Microsoft-ի համահիմնադիր եւ Bill & Melinda Gates Foundation-ի համանախագահ Բիլ Գեյթսը ֆրանսիական Le Monde թերթում հրապարակել է «Covid-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ է գլոբալ մոտեցում» հոդվածը, որում համաշխարհային առաջնորդներին առաջարկել է մի շարք միջոցառումներ ձեռնարկել: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այդ հոդվածից:
Համաշխարհային ռեսուրսների արդյունավետ բաշխում
Համավարակի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ է համաշխարհային ռեսուրսների արդյունավետ բաշխման ապահովում. խոսքը դիմակների, ձեռնոցների եւ թեստերի մասին է:
Ինչպե՞ս որոշել, թե որ տարածաշրջաններ կամ երկրներ է հարկավոր առաջնահերթ կարգով դիմակներ եւ թեստեր ուղարկել: Մինչ այժմ ամեն ինչ որոշվել է հետեւյալ տագնապալի սկզբունքով. ո՞վ է վճարում ավելին:
Ես անվերապահորեն հավատում եմ կապիտալիզմին, բայց որոշ շուկաներ համավարակի ժամանակ պարզապես չեն գործում, եւ կենսական անհրաժեշտություն ունեցող մատակարարումները դրա վառ օրինակն են: Մասնավոր հատվածը կարեւոր դեր է խաղում, բայց եթե Covid-19-ի դեմ պայքարի մեր ռազմավարությունը հիմնված է առավելագույն առաջարկի օրենքի վրա, ապա զոհերի թիվը կլինի ավելի մեծ, քան կարող էր լինել:
Էբոլայի համաճարակի եւ ՄԻԱՎ վարակի դեմ պայքարի շատ փորձագետներ կարող են օգնել մեզ մշակել անհրաժեշտ կանոնները: Զարգացած եւ զարգացող երկրների ղեկավարները պետք է աշխատեն ԱՀԿ-ի եւ նրա գործընկերների հետ` դրանք պաշտոնապես ուժի մեջ մտցնելու համար: Այս դեպքում մասնակից բոլոր երկրները պետք է ընդունեն այդ կանոնները եւ խոստանան հետեւել դրանց: Այս համաձայնագրերը կդառնան հատկապես կարեւոր, երբ վերջապես մշակվի Covid-19 պատվաստանյութը, քանի որ միայն համընդհանուր իմունիզացիան թույլ կտա մեզ վերջ տալ համավարակին:
Պատվաստանյութը ստեղծելու համար բավարար միջոցների հատկացում
Ծայրաստիճան կարեւոր է բավարար միջոցներ հատկացնել պատվաստանյութերի մշակման վերաբերյալ հետազոտությունների համար:
Երեք տարի առաջ մեր «Wellcome Trust» հիմնադրամը եւ մի շարք կառավարություններ ստեղծեցին Հանուն համաճարակային պատրաստվածության ոլորտում նորարարությունների կոալիցիա (CEPI): Այսօր CEPI-ն աշխատում է ութ հնարավոր կորոնավիրուսային պատվաստանյութերի մշակման ուղղությամբ, եւ գիտնականները վստահ են, որ մեկուկես տարվա ընթացքում նրանք կարող են մշակել առնվազն մեկը:
Բայց այդ ժամանակացույցը կախված է ֆինանսավորումից: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում շատ երկրներ միջոցներ են փոխանցել CEPI-ին, սակայն աշխատանքները ֆինանսավորելու համար կոալիցիային առնվազն 2 միլիարդ դոլար է անհրաժեշտ: Նորարարությունները լի են անակնկալներով, բայց G20-ի երկրներն այսօր պետք է ակտիվ մասնակցություն ունենան այս գործընթացում:
Պատվաստանյութի արտադրություն եւ բաշխում
Պատվաստանյութի արտադրությունն ու բաշխումը կպահանջի նույնիսկ ավելի շատ գումար ու պլանավորում եւ այն երրորդ միջոցառումն է, որի մասին G20-ը պետք է սկսի մտածել:
Նախ եւ առաջ, մենք դեռ չգիտենք, թե որ պատվաստանյութն է առավել արդյունավետ, եւ դրանցից յուրաքանչյուրը պահանջում է արտադրության հատուկ տեխնոլոգիա: Սա նշանակում է, որ երկրներն այժմ պետք է ներդրումներ կատարեն արտադրական ենթակառուցվածքների տարբեր տեսակների մեջ՝ գիտակցելով, որ ի վերջո որոշները չեն օգտագործվելու:
Գինը նույնպես հանդիսանում է մի գործոն, որը չի կարելի անտեսել: Նույնիսկ եթե մասնավոր հատվածը պատրաստ է ջանքեր գործադրել պատվաստանյութ արտադրելու համար, այն չպետք է գումարներ կորցնի: Բացի այդ, Covid-19-ի դեմ ցանկացած պատվաստանյութ պետք է համարել «համաշխարհային հանրային բարիք», այսինքն ՝ այն պետք է հասանելի լինի բոլորի համար:
Ներդրումներ աղքատ բնակչության առողջության մեջ
Արդեն 20 տարի է, ինչ ես աշխարհի բոլոր երկրների առաջնորդներին կոչ եմ անում ներդրումներ կատարել աշխարհի ամենաաղքատ մարդկանց առողջության մեջ, փորձում եմ համոզել նրանց, որ սա ճիշտ քայլ է: Մյուս կողմից՝ համավարակները հիշեցնում են, որ մեր մերձավորին օգնելը ոչ միայն ճիշտ, այլեւ հեռատես քայլ է:
Ի վերջո, մարդկությունը միավորվում է ոչ միայն ընդհանուր արժեքների եւ սոցիալական կապերի միջոցով: Մենք կենսաբանորեն կապված ենք միմյանց հետ մանրէների ցանցով, որոնք մի մարդու առողջությունը կապում են մյուսների առողջության հետ: Այս համավարակի մեջ մենք բոլորս փոխկապակցված ենք: Հետեւաբար, մեր պատասխանը նույնպես պետք է այդպիսին լինի:

Предложения Билла Гейтса для борьбы с коронавирусом - Mediamax.am
Билл Гейтс - сооснователь Microsoft и сопредседатель Bill & Melinda Gates Foundation, опубликовал во французской Le Monde статью «В борьбе с Covid-19 требуется глобальный подход», в которой предложил мировым лидерам принять несколько мер. Предлагаем вашему вниманию отрывки из этой статьи.
Эффективное распределение мировых ресурсов
Обеспечение эффективного распределения мировых ресурсов для борьбы с пандемией: речь идет о масках, перчатках и тестах.
Как выбрать, в какие регионы или страны необходимо отправлять маски и тесты в приоритетном порядке? Пока все определяет следующий тревожный вопрос: кто платит больше?
Я твердо верю в капитализм, но некоторые рынки попросту не работают во время пандемии, и эти жизненно важные поставки являются прекрасным тому примером. Частный сектор играет важную роль, но если наша стратегия борьбы с Covid-19 опирается на закон самого высокого предложения, число жертв болезни будет выше, чем могло бы быть.
Многие эксперты по борьбе с эпидемией лихорадки Эбола и ВИЧ могут помочь нам выработать необходимые правила. Руководство развитых и развивающихся стран должно работать с ВОЗ и ее партнерами для их официального введения. Все страны-участники должны в таком случае принять эти правила и пообещать следовать им. Эти соглашения станут особенно важными в тот момент, когда, наконец, будет разработана вакцина от Covid-19, поскольку только всеобщая иммунизация позволит нам покончить с пандемией.
Выделение достаточных средств на создание вакцины
Это подводит меня ко второму совету для лидеров: чрезвычайно важно выделить достаточные средства на научные исследования по разработке вакцины.
Три года назад наш фонд, Wellcome Trust и ряд правительств сформировали Коалицию за инновации в сфере подготовки к эпидемиям (CEPI). Сегодня CEPI уже сейчас работает над восемью потенциальными вакцинами от коронавируса, и ученые уверены, что смогут создать хотя бы одну в течение полутора лет.
Но график зависит от финансирования. Многие страны перечислили средства CEPI за последние две недели, но коалиции необходимо не менее 2 миллиардов долларов на финансирование работы. Инновации полны неожиданностей, но странам G20 необходимо уже сегодня принять в этом активное участие.
Производство и распределение вакцины
Производство и распространение вакцины потребует еще больше средств и планирования и представляет собой третью меру, над которой следует начать размышлять G20.
Билл Гейтс Билл Гейтс
Прежде всего, мы еще не знаем, какая вакцина окажется наиболее эффективной, а каждая из них требует особой технологии производства. Это означает, что страны должны уже сейчас вкладывать средства в разные виды производственной инфраструктуры, осознавая, что некоторые в конечном итоге попросту не будут использоваться.
Цена тоже представляет собой фактор, который нельзя не принимать во внимание. Даже если частный сектор готов наращивать усилия для производства вакцины, он не должен терять из-за этого деньги. Кроме того, любая вакцина от Covid-19 должна рассматриваться как «мировое общественное благо», то есть оставаться доступной для всех.
Инвестиции в здоровье бедного населения
Вот уже 20 лет я призываю лидеров со всего мира вкладывать средства в здоровье самого бедного населения мира, пытаюсь убедить их, что это правильный шаг. Пандемии же напоминают нам, что помогать ближнему - не только правильный, но и дальновидный поступок.
В конце концов, человечество объединено не только общими ценностями и социальными связями. Мы соединены друг с другом в биологическом плане сетью микробов, которые связывают здоровье одного человека со здоровьем других. В этой пандемии мы все взаимосвязаны. Поэтому таким же должен быть и наш ответ.