Իրավիճակը կառավարելի կմնա, եթե մարդիկ հետեւեն խորհուրդներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր ասել է, որ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված մահճակալային ֆոնդն այս պահին ծանրաբեռնված է կիսով չափ:
«Եթե կարողանանք այս տեմպը պահել, այսինքն՝ հանրությունը բոլոր խորհուրդներին հետեւի, գործատուները պահպանեն սանիտարահամաճարակային կանոնները, կարող ենք հույս ունենալ, որ այս իրավիճակը կմնա կառավարելի դեռ երկար ժամանակ»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է նախարարը:
«Այս ողջ ընթացքում 1 500-ից ավել քաղաքացի է դուրս է եկել կարանտինից: Կարանտինում գտնվող մոտավորապես 300 հոգու մոտ է հաստատվել դրական արդյունք: Սա խոսում է այն մասին, որ կարանտինային միջոցառումները շատ արդյունավետ են»,- ասել է նա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հավելել է, որ համաճարակի կորը հիմա գտնվում է կառավարելիության տիրույթում, սակայն չի բացառել, որ մարդկանց ոչ լուրջ վերաբերմունքի պատճառով իրավիճակը կարող է վերահսկողությունից դուրս գալ:
Նա նաեւ հայտնել է, որ համավարակի տարածումը կանխելու նպատակով պարետատունը որոշել է Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղն ամբողջովին մեկուսացնել:

«Ситуация останется под контролем, если люди будут следовать рекомендациям» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил сегодня, что предназначенные для лечения коронавируса больничные места загружены наполовину.
«Нам удастся сохранить эту динамику, если общество будет следовать призывам,  а работодатели – обеспечивать санитарно-эпидемиологические нормы. В таком случае мы можем надеяться, что ситуация будет под контролем еще долгое время»,- отметил министр на заседании правительства.
«За все это время более 1 500 граждан вышли из карантина. У 300 человек на карантине результаты тестов были положительными. Это говорит о том, что карантинные меры очень эффективны»,- подчеркнул Торосян.
Премьер-министр Никол Пашинян добавил, что кривая эпидемии на данный момент находится под контролем, однако не исключил, что из-за несерьезного отношения граждан ситуация может выйти из-под контроля.
Он также сообщил, что с целью предотвращения распространения вируса принято решение полностью изолировать село Норашен в Араратской области.