«Ոչ մի տեղ մարդիկ այնքան պաշտպանված չեն, որքան Վրաստանում»
Երեւան: Մեդիամաքս: Թբիլիսիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Թենգիզ Ցերցվաձեն կարծում է, որ «աշխարհում ոչ մի տեղ բնակչությունը պաշտպանված չէ կորոնավիրուսից այնպես, ինչպես Վրաստանում»:
Ինչպես հայտնում է Новости-Грузия -ն, Թենգիզ Ցերցվաձեն վստահություն է հայտնել, որ Վրաստանը կհաղթահարի կորոնավիրուսի համաճարակը նվազագույն կորուստներով:
«Իմ կանխատեսումներով ՝ վարակակիրների թիվը չի գերազանցի հազարը: 2-3 շաբաթվա ընթացքում կհասնենք գագաթնակետին: Դա կլինի ոչ թե բռնկում, այլ դանդաղ գագաթնակետ, որը կտեւի եւս 2-3 շաբաթ: Վրաստանը դուրս կգա այս իրավիճակից նվազագույն կորուստներով», - ասել է Ցերցվաձեն:
Նա կարծում է, որ Վրաստանում գագաթնակետային ժամանակահատվածում չի գրանցվի օրական վարակման 100-ից ավել դեպք:
«Այդ մասին վկայում է վարակի տարածման դինամիկան: Մառնեուլիում տեղի ունեցավ ներքին անվերահսկելի տարածում, բայց տեղայնացումը կատարվեց այնքան արագ, որ վարակը չհասցրեց տարածվել», - նշել է Ցերցվաձեն:
«Եթե նայեք աշխարհի մասշտաբով, ապա վարակի եւ մահացության տարածման առումով Վրաստանը զբաղեցնում է 109-րդ տեղը: Մեզ հաջորդում են միայն էկզոտիկ, արեւադարձային պետությունները»,- ընդգծել է բժիշկը:
Միաժամանակ, նա շեշտել է, որ Վրաստանի բնակչությունը պետք է շարունակի պահպանել բժիշկների բոլոր ցուցումները:
«Ուզում եմ, որ դուք իմանաք. եվրոպական ոչ մի երկրում եւ, հավանաբար, աշխարհի որեւէ այլ երկրում, այսօր բնակչությունը պաշտպանված չէ այնպես, ինչպես Վրաստանում: Եվ եթե ինչ-որ մեկը հիվանդանա, եւ սա անխուսափելի է, ապա մենք ՝ բժիշկներս, պատասխանատվություն ենք ստանձնում փրկել իրենց կյանքը », - ասել է Ցերցվաձեն:

«Нигде в мире население не защищено так, как в Грузии» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Директор Тбилисской инфекционной больницы профессор Тенгиз Церцвадзе считает, что «нигде в мире население не защищено от коранавируса так, как в Грузии».
Как сообщает Новости-Грузия, Тенгиз Церцвадзе выразил уверенность, что Грузия пройдет через эпидемию коронавируса с минимальными потерями.
«По моим прогнозам, количество инфицированных не превысит тысячи. Пика мы достигнем через 2-3 недели. Это не будет вспышкой, это будет медленный пик, который сохранится еще 2-3 недели. Грузия из этого положения выйдет с минимальными потерями», - сказал Церцвадзе.
Он считает, что в пиковый период в Грузии не будет больше 100 случаев заражения в день.
«Мне на это указывает динамика распространения инфекции. В Марнеули произошло внутреннее безконтрольное распространение, однако локализация произошла настолько быстро, что инфекция не успела распространиться», - сказал Церцвадзе.
«Если смотреть в масштабах всего мира, Грузия по распространению инфекции и смертности занимает 109 место. После нас идут только экзотические, тропические государства», - отметил врач.
При этом он подчеркнул, что население Грузии должно продолжить выполнять все рекомендации врачей.
«Хочу, чтобы вы знали: ни в одном государстве Европы и, возможно, ни в одной стране мира население сегодня не защищено так, как население Грузии. А в том случае, если кто-то заболеет, и это неминуемо, тогда уже мы, врачи, берем ответственность защитить их жизнь», - сказал Церцвадзе.
По данным на 7 апреля, в Грузии было 195 выявленных случаев коронавируса, из них трое скончались, а 46 выздоровели.