Արգելվել է 16 երկրների քաղաքացիների մուտքը Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարեն Տիգրան Ավինյանն այսօր որոշել է արգելել 16 երկրների քաղաքացիների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
Երկրների ցանկն է.
1. Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն
2. Իրանի Իսլամական Հանրապետություն
3. Հարավային Կորեա
4. Ճապոնիա
5. Իտալիա
6. Իսպանիա
7. Ֆրանսիա
8. Գերմանիա
9. Շվեյցարիա
10. Դանիա
11. Ավստրիա
12. Բելգիա
13. Նորվեգիա
14. Շվեդիա
15. Նիդերլանդներ
16. Միացյալ Թագավորություն
Սյդ երկրներից վերադարձող ՀՀ քաղաքացիները պետք է ենթարկվեն 14-օրյա կառանտինային ռեժիմի:
Չի սահմանափակվելու այդ երկրներից բեռնափոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցի վարորդի ու փոխարինող մեկ վարորդի մուտքը Հայաստան, եթե վերջիններիս մոտ վարակի ախտանշաններ չեն հայտնաբերվել։
«Բացի այդ, օտարերկրյա ուղևորություններից վերադարձող մեր բոլոր քաղաքացիները պետք է ինքնամեկուսացվեն 14-օրյա ժամկետով:
Ինքնամեկուսացման ընթացքում հիվանդության ախտանիշներ առաջանալու դեպքում պետք է անհապաղ կապ հաստատել 060 838300 թեժ գծի միջոցով:
Հայցում ենք բոլորիդ ներողամտությունը պատճառած անհարմարության համար։ Համոզված եմ՝ առկա է համընդհանուր գիտակցում, որ այս քայլերը ձեռնարկում ենք բացառապես հանրության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով», - տեղեկացրել է Տիգրան Ավինյանը:

Armenia bans entry to citizens of 16 countries - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy Prime Minister of Armenia, Commandant under the state of emergency Tigran Avinyan has decided to ban entry to Armenia to citizens of 16 countries.
The full list of the countries is provided below:
1. The People’s Republic of China
2. The Islamic Republic of Iran
3. South Korea
4. Japan
5. Italy
6. Spain
7. France
8. Germany
9. Switzerland
10. Denmark
11. Austria
12. Belgium
13. Norway
14. Sweden
15. The Netherlands
16. The United Kingdom
Armenian citizens returning from the abovementioned countries must spend 14 days in quarantine upon the return.
The entry into Armenia will not be denied to drivers and substitute drivers delivering cargo from the listed countries, if they do not show symptoms of coronavirus.
“Additionally, all Armenian citizens returning from trips from abroad must self-isolate for 14 days.
If people in self-isolation start experiencing symptoms of the virus, they should immediately call 060 838300 hotline.
I would like to apologize for the inconvenience. I am certain there is common understanding in the society that we are taking these measures solely for the purpose of ensuring the safety of the public,” said Tigran Avinyan.