ՀՀ դեսպանը Բոբ Դոուլին է հանձնել Պատվո շքանշանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը Բոբ Դոուլին հանձնել է Պատվո շքանշանը, որը նախկին սենատորին շնորհվել է հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանությունից հայտնում են, որ Վարուժան Ներսեսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Բոբ Դոուլին` դեռեւս 1980-1990-ական թվականներին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված իր ջանքների համար, որի հեռահար արդյունքը վերջերս ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ու Սենատի կողմից ընդունված բանաձեւերն են:
Բոբ Դոուլն, իր հերթին, ընդգծել է, որ շատ գոհ է, որ այդ երկարամյա պայքարը նման հաղթանակով պսակվեց: Հիշելով իր մեծ ընկեր, բժիշկ Համբար Քելիքյանին, ով Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ փրկել էր իր կյանքը, նա նշեց, որ միշտ հպարտացել է հայերի եւ Հայաստանի հետ իր բարեկամությամբ:

Armenian Ambassador hands Order of Honor to Bob Dole - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On December 17 Ambassador of Armenia to the U.S. Varuzhan Nersesyan handed over the Order of Honor to Bob Dole, bestowed on the former senator for his considerable contribution to the development the friendly relations between Armenian and the USA.
The Armenian Embassy in the U.S. has said that Ambassador Nersesyan expressed profound gratitude to Senator Dole for his tireless efforts in 1980-90s for the recognition of the Armenian Genocide, which in their turn contributed to the recent adoption of resolutions 296 by the House of Representatives and 150 by the Senate.
Senator Dole noted that he was satisfied with such an impressive outcome of the long fight for justice. Reminiscing his great friend, Doctor Hampar Kelikian, who saved his life during the WWII, Senator Dole underlined that he was always proud of his friendship with Armenians and Armenia.