Նախորդ տարի Հայաստանում ապաստան են ստացել 48 օտարերկրացիներ
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011 թ.-ին Հայաստանում ապաստան ստանալու համար ՀՀ Միգրագիոն պետական ծառայությանը դիմել է 73 օտարերկրյա քաղաքացի, որից 48-ի դիմումը բավարարվել է:
Ինչպես տեղեկացրել է Միգրագիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի մասնակցությամբ կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում, դիմումներից 7-ը մերժվել է , 5-ը կասեցվել, 6-ի դիմումի քննարկումը կարճվել է, 8 դիմում գտնվում է քննարկման փուլում:
Գագիկ Եգանյանը նշել է, որ Միգրագիոն պետական ծառայության ուշադրության կենտրոնում է մնում փախստականների բնակապահովության խնդիրը:
Դեռեւս 1175 ընտանիքներ կառավարության թիվ 747-ն որոշմամբ համարվում են բնակապահովության առաջնահերթ ծրագրի շահառուներ:
2011թ-ին ՀՀ քաղաքացիություն է ձեռք բերել 419 փախստական: 1996թ. «Փախստականների մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումից հետո ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած փախստականների ընդհանուր թիվը կազմում է ավելի քան 86 հազար:

48 foreigners get refuges in Armenia in 2011
Yerevan/Mediamax/. 73 foreign citizens turned to the State Migration Service for getting refuges in Armenia in 2011 and 48 of the requests were met.
During the working meeting chaired by the Vice Prime Minister, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan, head of the Service Gagik Yeganyan said that 7 requests were turned down, 5 – suspended, 6 – cancelled and 8 more are being discussed.
419 refugees have got Armenian citizenship over 2011. After the adoption of the law on Republic of Armenia “On Refugees”, the total number of refugees to have got Armenian citizenship exceeds 86 thousand people.