Նախորդ տարի Հայաստանում ապաստան են ստացել 48 օտարերկրացիներ
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011 թ.-ին Հայաստանում ապաստան ստանալու համար ՀՀ Միգրագիոն պետական ծառայությանը դիմել է 73 օտարերկրյա քաղաքացի, որից 48-ի դիմումը բավարարվել է:
Ինչպես տեղեկացրել է Միգրագիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի մասնակցությամբ կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում, դիմումներից 7-ը մերժվել է , 5-ը կասեցվել, 6-ի դիմումի քննարկումը կարճվել է, 8 դիմում գտնվում է քննարկման փուլում:
Գագիկ Եգանյանը նշել է, որ Միգրագիոն պետական ծառայության ուշադրության կենտրոնում է մնում փախստականների բնակապահովության խնդիրը:
Դեռեւս 1175 ընտանիքներ կառավարության թիվ 747-ն որոշմամբ համարվում են բնակապահովության առաջնահերթ ծրագրի շահառուներ:
2011թ-ին ՀՀ քաղաքացիություն է ձեռք բերել 419 փախստական: 1996թ. «Փախստականների մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումից հետո ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած փախստականների ընդհանուր թիվը կազմում է ավելի քան 86 հազար:

В 2011 году в Армении убежище получили 48 иностранцев
Ереван/Медиамакс/. В 2011 году для получения убежища в Армении в Государственную миграционную службу обратилось 73 иностранных гражданина, обращения 48 из них были удовлетворены.
В ходе рабочего совещания под председательством вице-премьера, министра по территориальному управлению Армена Геворгяна, глава службы Гагик Еганян сообщил, что 7 обращений было отклонено, 5 -приостановлено, 6 - прекращено, и еще 8 находятся на стадии обсуждения.
В 2011 году гражданство Армении получили 419 беженцев. После принятия в 1996 году закона Республики Армения «О беженцах» общее число беженцев, получивших гражданство Армении,  превышает 86 тыс. человек.