«Լիդիան». մեր բնապահպանական հետազոտություններն աննախադեպ են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդիան Արմենիա»-ն ունի Հայաստանի համար աննախադեպ բնապահպանական հետազոտություններ:
Այդ մասին այսօր Մեդիամաքսին հայտնել են ընկերությունում:
Օգոստոսի 8-ին ՀՀ կառավարության նիստում Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, մասնավորապես, ասել էր, որ «ողջամիտ ժամկետներում «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից վարույթն իրականացնող մարմնի միջոցով  փորձագետներին տրամադրվել է փորձագետների կողմից պահանջված շուրջ 300 անուն փաստաթղթեր եւ ելակետային տվյալներ, որից միայն փաստաթղթերը կազմել են շուրջ 20 հազար թերթ»:
Մեդիամաքսը «Լիդիան Արմենիա»-ին խնդրեց մեկնաբանել Քննչական կոմիտեի նախագահի ներկայացված տեղեկությունը:
«Ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, մենք ունենք Հայաստանի համար աննախադեպ բնապահպանական հետազոտություններ եւ միջազգային լավագույն չափանիշներով նախագծված հանք:
Փորձաքննությանը, ինչպես նշվեց երեկ, տրամադրել ենք ավելի քան 300 անուն փաստաթուղթ: Չի եղել հարց կամ պարզաբանման պահանջ, որի վերաբերյալ մենք չենք տրամադրել համապարփակ հետազոտություն, գիտական հիմնավորում:
Ընդհանուր առմամբ, տրամադրել ենք 20 հազար էջ փաստաթուղթ: Կարծում ենք, սա առավել քան խոսուն թիվ է: Խոսքը Հայաստանի համար բացառիկ ու նույնիսկ միջազգային պրակտիկայի համար օրինակելի քանակի ու որակի բնապահպանական հետազոտությունների, ռիսկերի գնահատման, կանխարգելման միջոցառումների մասին է: Սա, կարծում ենք, թե՛ աննախադեպ բնապահպանական աշխատանքի, թե՛ թափանցիկության վկայություն է», - նշել են ընկերությունում:

Yerevan /Mediamax/. Lydian Armenia has conducted “environmental research unprecedented for Armenia”, the company told Mediamax today.
Chairman of the Armenian Investigative Committee Hayk Grigoryan said at the government’s session on August 8 that 300 documents and baseline data of around 20k pages had been provided to the experts within “reasonable deadlines” by Lydian Armenia.
Mediamax asked Lydian Armenia to comment on the information provided by Armenian Investigative Committee.
“As we have already stated on multiple occasions, we conducted environmental research unprecedented for Armenia, and we constructed a mining site designed in accordance with the best international standards.
As mentioned yesterday, the experts were provided with more than 300 documents. There was no request for clarification, that didn’t receive response in the form of the relevant research or scientific justification.
In general, we provided 20k pages of documents. This is more than enough to speak about the exclusive and even exemplary number and quality of environmental research, risk assessment, prevention measures both for Armenia and international practice. This is the proof of unprecedented work and transparency,” the company noted.