Լուսանկարը` Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգ
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի են ունեցել լսումներ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վերաբերյալ, որոնց մասնակցում էին թեմակալ առաջնորդներ, Մայր Աթոռի կառույցներում պաշտոնավարող եպիսկոպոսներ, միաբաններ եւ քահանաներ:
Հանդիպման սկզբում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, իր խոսքն ուղղելով ներկաներին, կարեւորեց կոնվենցիայի առնչությամբ ինչպես հանրության, այնպես եւ եկեղեցականության մոտ առաջացած մտահոգությունների շուրջ հետեւողական քննարկումների անցկացումը, հաղորդում են Մայր Աթոռից:
Զեկույցներով հանդես են եկել Մայր Աթոռի իրավախորհրդատվական հանձնախմբի անդամներ Գեւորգ Դանիելյանը եւ Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում հասարակության մեջ լայնորեն քննարկվող հիշյալ փաստաթղթի վիճահարույց դրույթներին:

Yerevan/Mediamax/. The Mother See of Holy Etchmiadzin has held a discussion on the Istanbul Convention, which was attended by prelate leaders, bishops employed at the Mother See, monks and priests.
In the beginning of the meeting, Catholicos of All Armenians Karekin II addressed the attendees, attaching importance to the discussions about the concerns that the Istanbul Convention had caused among the public and the clergy.
The Mother See also informed that members of the Legal-Advisory Committee of Mother See Gevorg Danielyan and Ara Zohrabyan read reports about the controversial points in the document, which were widely discussed in the society recently.